Świat

Sri Lanka - stolica, plaże i atrakcje, czyli co zwiedzić na Sri Lance?

Kolej w Sri Lance

Fot. Nick Brundle Photography/ Getty Images

Świat

Sri Lanka - stolica, plaże i atrakcje, czyli co zwiedzić na Sri Lance?

Kolej w Sri Lance

Fot. Nick Brundle Photography/ Getty Images

Sri Lanka to jeden z tych krajów, na temat którego wiemy mniej więcej tyle, że jest piękny, egzotyczny i daleki. A szkoda, bo kraj ten ma nam bardzo dużo do zaoferowania. Dowiedz się jakie tajemnice skrywa królestwo herbaty, czy potrzebna jest nam wiza oraz jak nazywa się stolica Sri Lanki.

Przez kształt wyspy Cejlon, na której Sri Lanka się znajduje, nazywana jest często “łzą Indii”. Z pewnością nie ma to nic wspólnego z płaczem, ponieważ Sri Lanka to świat pełen kolorów, barw i pozytywnych emocji. Od rajskich plaż po wysokie górskie szczyty wypełniona jest tajemniczością i nieopisywalną atmosferą, jakiej nie znajdziecie nigdzie na całym świecie. Wyspa ze Sri Lanką to przede wszystkim piękne plaże i liczne atrakcje turystyczne .

Sri Lanka - co warto wiedzieć?

Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki leży w Azji Południowej. Od Półwyspu Indyjskiego oddziela ją cieśnina Palk oraz Zatoka Mannar. Od wschodu sąsiaduje z Zatoką Bengalską, a od zachodu oblewana jest wodami morza Lakkadiwskiego. Jako dzieci z wypiekami na twarzy oglądaliśmy filmy o dalekim lądzie, zwanym Sri Lanką (lub Cejlonem - od wyspy, na której się znajduje). Z kanapy przed telewizorem podziwialiśmy bujne lasy tropikalne, lazurowe wybrzeża i gaje palmowe odległego, nieznanego lądu. Dziś, gdy świat wydaje się nieco mniejszy, możemy bezproblemowo w kilka godzin przenieść się na niebiańską plażę, gdzie tubylcy łowią ryby, przesiadując na wysokich palach wbitych w morze, a słonie biegają radośnie po pobliskiej dżungli. Co jednak wiemy o tym niezwykłym miejscu? Jeśli Twoim pierwszym skojarzeniem ze Sri Lanką jest herbata i kopalnie, jesteś na dobrym tropie. Kraj ten praktycznie całkowicie pokryty jest wielkimi zielonymi połaciami herbacianych pól uprawnych i złożami kamieni szlachetnych. To właśnie z tych dwóch darów natury Sri Lanka głównie słynie.

Sri Lanka, stolica - co warto zobaczyć w Sri Dźajawardanapura Kotte?

Stolica Sri Lanki to miasto o jednej z najtrudniejszych w wymowie nazw na świecie - Sri Dźajawardanapura Kotte (tak, naprawdę). Mimo że Kotte jest siedzibą parlamentu Sri Lanki i rozwija się w ekspresowym tempie, wciąż nie jest to duża miejscowość. Największym miastem Sri Lanki jest znajdujące się tuż obok Kolombo, które do 1982 roku pełniło funkcję stolicy. Dziś to przede wszystkim największe na wyspie centrum biznesowe oraz siedziba przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów państwowych. Kotte przypomina więc bardziej przedmieścia Kolombo, niż osobne miasto. Region ten jest niezwykle wielokulturowy. Populacja obydwóch miast jest mieszanką wielu grup etnicznych i małych wspólnot (m.in. Chińczyków, Portugalczyków i Holendrów).

Sri Lanka - wiza, język urzędowy, klimat - przydatne informacje

Sri Lanka, wiza - by wjechać na teren Sri Lanki, obywatele polscy potrzebują specjalnego pozwolenia na przekroczenie granic. Na szczęście aplikacja o wizę jest banalnie prosta. Wystarczy wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie: http://www.eta.gov.lk/slvisa/ i uiścić opłatę w wysokości 30 dolarów amerykańskich, a po kilku godzinach otrzymamy gotową do wydrukowania wizę.

Sri Lanka, język urzędowy - na Sri Lance obowiązują trzy języki urzędowe: syngaleski, tamilski i angielski, dlatego porozumiewanie się w języku angielskim nie powinno stanowić problemu.

Sri Lanka, klimat - klimat Sri Lanki, ze względu na pory monsunowe, jest bardzo mocno zróżnicowany. Jednakże przez cały rok można znaleźć tu miejsca z pogodą odpowiednią do plażowania.

Sri Lanka, plaże, zabytki i atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Co zwiedzić na Sri Lance , by najlepiej oddawało klimat tego miejsca? Oglądanie wyspy najlepiej zacząć od herbacianych pól uprawnych, z których wyspa słynie. Tylko tam można całkowicie poznać jej klimat. W tym celu najlepiej udać się w rejony Nuwara Eliya, Ella lub Haputale. Plantacje podziwiać można z klimatycznego pociągu lub podczas pieszych wędrówek. Sri Lanka to również inne atrakcje - niebiańskie piaszczyste plaże, z jednej strony otoczone gajami palmowymi, z drugiej nieziemsko błękitną wodą. Bez względu na to, w jaką część Cejlonu się udasz, z pewnością znajdziesz zapierające dech w piersiach wybrzeże. Zabytki warte odwiedzenia na wyspie to przede wszystkim klimatyczne świątynie buddyjskie, takie jak chociażby Złota Świątynia Dambulla czy Sri Dalada Maligawa (pol. świątynia zęba). Na zachodnich turystach ogromne wrażenie robi także wizyta w sierocińcu dla słoni (w Pinnawala lub Uda Walawe). Tylko tam można swobodnie nakarmić lub pogłaskać prawdziwego słonia.

Zobacz film: Fazowski w Azji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
51
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0