Wszystkie długie weekendy w 2019 - zaplanuj wolne dni!

Już na początku roku wertujemy kalendarz, by sprawdzić, ile przypadnie nam dni wolnych od pracy. Paweł Blajer w studiu Dzień Dobry TVN podpowiedział, jak zagospodarować rok i kiedy wziąć urlop, by cieszyć się długimi weekendami.

Kalendarz dni wolnych

Zdaniem dziennikarza układ kalendarza jest w tym roku korzystny, ale nie w każdym miesiącu. Już na samym początku roku mieliśmy wolne 1 stycznia. 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli obchodziliśmy w niedzielę. Niestety regulacja prawna mówi jasno, że za święto wypadające w niedzielę, nie odbieramy sobie dni wolnych w pracy.

Ustawa wyznaczająca dni wolne od pracy powstała 18 stycznia 1951 roku. Od tamtego dnia wprowadzono do niej kilka poprawek. Ostateczny tekst wyznacza 13 dni wolnych od pracy. W ich trakcie obowiązuje również zakaz handlu.

Kwiecień i maj szansą na bardzo długi weekend

Dni ustawowo wolnych od pracy w 2019 roku nie będzie w lutym oraz w marcu. Dopiero w kwietniu i maju możemy liczyć na kilka dni urlopu. Wszystko przez Wielkanoc, która w tym roku wypada wyjątkowo późno. Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny przypada na 21-22 kwietnia. Tu pojawia się szansa na wyjątkowo długi weekend. Jak doradził Paweł Blajer, jeżeli poprosimy pracodawcę o cztery dni urlopu tj. 23, 24, 25, 26 kwietnia, wówczas nasz świąteczny tydzień może trwać aż tydzień. Co więcej, jeżeli przedłużymy urlop o kolejne trzy dni, tj. 29, 30 kwietnia oraz 2 maja, możemy cieszyć się wolnym przez 14 dni kalendarzowych. Jest to szansa np. na daleki wyjazd wakacyjny.

Czerwiec, lipiec, sierpień

W czerwcu szansa na długi weekend pojawia się przy okazji Bożego Ciała, które przypada na 20 czerwca. Jeżeli poprosimy pracodawcę o urlop 17, 18, 19 i 21 czerwca, będziemy mieć tydzień wolnego. Niestety długi weekend ominie nas przy okazji Zielonych Świątek. W w tym roku święto przypada na 9 czerwca w niedzielę.

15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia przypada w czwartek, a więc jeżeli weźmiemy urlop 12, 13, 14 i 16 sierpnia, mamy szansę na tydzień wolnego.

Wrzesień i październik

Wrzesień i październik zdaniem Pawła Blajera nie są korzystnymi miesiącami jeżeli chodzi o układ dni wolnych od pracy. W listopadzie przedłużymy weekend o jeden dzień już na początku miesiąca, ponieważ 1 listopada, a więc Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w piątek. Narodowe Święto Niepodległości, które przypada na 11 listopada, będziemy świętować w poniedziałek. Tu Paweł rekomenduje wzięcie czterech dni urlopu do końca tygodnia.

Te cztery dni to jest dokładnie wymiar tzw. Urlopu na żądanie, więc jeżeli ktoś chciałby z tego uprawnienia skorzystać akurat w tym czasie i postawić pracodawcę w sytuacji bez wyjścia, robi sobie długi weekend w listopadzie.

-przypomniał dziennikarz.

Przyjemne zakończenie roku

Ciekawa sytuacja jawi się pod koniec roku w grudniu, ponieważ święta Bożego Narodzenia wypadają w środku tygodnia. Wigilia przypada we wtorek, 25 i 26 grudnia na środę i czwartek. Wzięcie urlopu 23 i 27 grudnia daje nam możliwość świętowania przez cały tydzień.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości