Hobby

Spodnie wędkarskie – jakie kupić?

Spodnie wędkarskie i buty wędkarskie, wędka nad rzeką

Daniel Csécsi / EyeEm / Getty Images

Hobby

Spodnie wędkarskie – jakie kupić?

Spodnie wędkarskie i buty wędkarskie, wędka nad rzeką

Daniel Csécsi / EyeEm / Getty Images

Wielu wędkarzy nie przywiązuje większej uwagi do specjalistycznego ubioru podczas połowów, ponieważ ubrania dedykowane wyłącznie wędkarstwu dostępne są od niedawna. To, jak wędkarz ubierze się na łowy jest jednak bardzo istotne. Odpowiedni ubiór zdecyduje o komforcie, bezpieczeństwie i udanych łowach. W wędkarstwie, spodnie wędkarskie to najważniejszy element ubioru zaraz obok obuwia. Dobierając odpowiednie spodnie i buty unikniemy obtarć i odmrożeń i przede wszystkim, będziemy mogli spokojnie wędkować.

Content: Podczas wędkowania najważniejszy jest nasz komfort, dostosowanie do warunków atmosferycznych i to, aby nie odstraszać ryb. Powinniśmy dostosować zakup do tych właśnie warunków. Wybór spodni wędkarskich jest ogromny, a więc jak wybrać te odpowiednie? Moro? Na szelkach? Spodnie wędkarskie nieprzemakalne czy spodnie wędkarskie ocieplane ?

Uniwersalna cecha spodni wędkarskich

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na ryby latem czy zimą, każde spodnie wędkarskie powinny spełniać dwie zasadnicze funkcje:

· nie przemakać,

· nie dopuszczać wilgoci.

Spodnie wędkarskie na różne pory roku

To, z jakiego materiału powinny być spodnie wędkarskie, zależy od warunków atmosferycznych, które panują w miejscu połowów.

Jeśli łowisz ryby jesienią lub zimą, wyposaż się w odzież zapewniającą dobrą izolację termiczną, aby uniknąć przeziębienia, czyli ocieplane spodnie wędkarskie . Wtedy to, jakiej jakości masz spodnie, będzie miało największe znaczenie.

Zimowe spodnie wędkarskie powinny:

· zapewniać izolację termiczną,

· mieć kilka warstw materiału lub ocieplenie,

· przy bardzo niskich temperaturach powinny być zakładane razem z bielizną termoaktywną,

· być niezawodne w niedopuszczaniu wilgoci i nie przemakać.

Latem sytuacja wygląda nieco inaczej. To, z czym zmagamy się latem, to upały i deszcze. Zatem nasze letnie spodnie wędkarskie mają za zadanie być przede wszystkim:

· nieprzemakalne,

· przewiewne, aby ciało nie nagrzewało się zbytnio przy wysokich temperaturach.

Spodnie wędkarskie – jaki kolor?

Czy moro rzeczywiście jest konieczne przy wędkarstwie? Wszystko zależy od punktu, z którego łowimy.

Jeśli łowimy z brzegu, w bliskiej odległości od siedlisk ryb, barwy ochronne jak najbardziej się sprawdzą, ponieważ sprawią, że zmywamy się z otoczeniem. Nie muszą to być koniecznie spodnie wędkarskie moro , sprawdzą się także takie kolory jak oliwkowy, zielony, brązowy czy szary.

Łowiąc np. z łodzi, a więc daleko od brzegu, nie musimy się maskować. S podnie w kolorze moro lub o innej naturalnej barwie są zupełnie nie potrzebne.

Spodnie ogrodniczki czy zwykłe spodnie wędkarskie?

W sklepach specjalistycznych dostępne są spodnie wędkarskie ogrodniczki , spodnie wędkarskie na szelkach i spodnie o zwykłym kroju. Wybór modelu w dużej mierze zależy od tego, w czym będziesz się czuł dobrze. Spodnie o wyższym stanie z pewnością lepiej zabezpieczą ciało przed zimnem i dostaniem się wody.

Spodniobuty wędkarskie – kiedy warto je kupić?

Jednym z najchętniej kupowanych elementów ubioru wędkarza są wodery – czyli buto-spodnie wędkarskie , które z pomocą nieprzemakalnych materiałów umożliwiają brodzenie w wodzie. Są one świetnym rozwiązaniem dla tych wędkarzy, którzy łowią, stojąc w jeziorze, morzu czy rzece. Przy zakupie woderów warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

· podeszwa – musi być specjalnej konstrukcji, która pozwala stabilnie i bezpiecznie poruszać się po śliskich, piaszczystych i kamienistych powierzchniach;

· materiał – aby wodery rzeczywiście spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane z najlepszych wodoodpornych materiałów . Warto zainwestować i kupić je od sprawdzonego producenta;

· nakładki – dodatkowym atutem w spodniobutach byłyby nakładki na kolana, które umożliwią bezpieczne chodzenie po zaroślach.

Poza spodniami, warto się jeszcze zaopatrzyć w inne specjalistyczne akcesoria, zwiększyć komfort i przyjemność z łowienia:

· buty wędkarskie

· bieliznę wędkarską,

· specjalne okulary polaryzacyjne,

· Kamizelkę wędkarską,

· kurtki i bluzy,

· rękawice.

Bibliografia:

http://tajnedane.pl/niezbedne-elementy-ubioru-wedkarza/

https://blog.znakowo.pl/ubrania-wedkarskie/

https://www.bolw.pl/pl/c/Wodery-wedkarskie/153


Filip Chajzer w starciu z wędką:

Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
59
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0