Styl Życia

Latające Spa dla mam. "Każdy ma prawo do odpoczynku"

Styl Życia

Latające Spa dla mam. "Każdy ma prawo do odpoczynku"

Codzienna opieka nad dzieckiem nie daje zbyt wiele miejsca, by myśleć o sobie. A gdy dziecko jest niepełnosprawne i wymaga szczególnej troski przez całą dobę, jest to wręcz niemożliwe. Na szczęście są wspaniałe kobiety, które zmęczonym mamom potrafią zapewnić odrobinę relaksu i odpoczynku. Jak wygląda "Latające Spa”? 

Gdy masz chore dziecko, które wymaga opieki non stop, znalezienie chwili dla siebie jest po prostu niemożliwe. O dłuższy relaks czy odpoczynek jest niezmiernie trudno. A przecież bez chwili dla siebie po prostu nie da się funkcjonować. Z pomocą zmęczonym mamom przychodzi "Latające Spa".

Zobacz także: Zalety z korzystania ze SPA

Każdy człowiek potrzebuje wypoczynku

Agnieszka Szpila jest kulturoznawczynią i pisarką. Ma trzy córki - bliźniaczki Milenę i Helenę oraz  Jagódkę. Życie nie szczędziło jej ciosów: toksyczny związek, rozstanie, samotne macierzyństwo. A przede wszystkim - choroba bliźniaczek, które urodziły się z wrodzoną boreliozą i zespołem Arnolda-Chiariego. Dziś, po długich latach milczenia, wreszcie komunikują się ze światem. 

Jej zdaniem, tym co najbardziej obciąża mamy - nie tylko dzieci niepełnosprawnych - jest mit Matki-Polki. 

Według niego powinnyśmy złożyć siebie na ołtarzu, po to, żeby wychować dziecko i najlepiej oddać ojczyźnie. Ja się z tym mitem w ogóle nie zgadzam (...), bo nie na tym polega macierzyństwo, nie na cierpieniu

Dla osób, które zajmują się niepełnosprawnymi, niemożność wyjścia z domu jest więzieniem. 

Sprawia, że nawet dobry, łagodny człowiek zezwierzęcieje i zrobi się agresywny. Będzie chciał gdzieś spuścić całą frustrację, którą ma w sobie właśnie przez to, że jest obciążony 24 godziny na dobę 

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN. 

Chodzi nam przede wszystkim o danie opiekunom prawa do relaksu i odpoczynku - wyjaśnia Olga Wojdyńska, koordynatorka projektu „Latające Spa dla mam” w ramach fundacji „Czuj czuj”. 

Coraz częściej mówi się o tym, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, jak młode mamy powinny dbać o swój komfort, czas dla siebie, o swoje ciało. Natomiast zapomina się o tym, że opiekunki - nie tylko dzieci, ale też dorosłych osób niepełnosprawnych - są zmęczonymi mamami na pełen etat, czasami przez całe lata 

"Latające Spa"

To wymagające logistycznie i organizacyjnie przedsięwzięcie, którego zasięg - jak mają nadzieję pomysłodawcy - obejmie z czasem całą Polskę. Gdy mama poddaje się relaksującym rytuałom, dzieci znajdują się pod opieką wykwalifikowanych opiekunów. W związku z tym cały czas poszukiwane są pielęgniarki i pedagodzy chętni do nawiązania współpracy. 

Zobacz reportaż o działalności "Latającego Spa":

"Spa dla mam", reporter: Arkadiusz Gdula

Co sądzisz o tym artykule?
95
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0