Sól kłodawska – polski skarb. Zastosowanie i właściwości

Sól kłodawska różowa na łyżeczkach
manusapon kasosod/Getty Images
Źródło: Moment RF
Wśród wielu dostępnych na rynku soli, sól kłodawska nie należy do najbardziej popularnych. Sól z Kłodawy ma jednak wiele cennych właściwości i szerokie zastosowanie.

Coraz większa grupa ludzi eliminuje sól ze swojej codziennej diety, obawiając się, że stanowi ona realne zagrożenie dla zdrowia. W dalszym ciągu jednak sól stanowi dość istotny składnik w kuchni.

Sól a zdrowie

Prawdą jest, że sól może być niebezpieczna dla zdrowia, jednakże dzieje się tak jedynie wtedy, gdy spożywamy jej zbyt dużą ilość. Dlatego też zamiast eliminować sól całkowicie ze swojej diety, lepszym rozwiązaniem jest ograniczenie jej spożywania. Według zaleceń dietetyków zalecane dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g. Ilość ta odpowiada łyżeczce soli. Najnowsze doniesienia wskazują jednak, że nawet wyższe spożycie soli nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, a wręcz może mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm. Sód często wiązany jest z możliwością rozwoju nadciśnienia tętniczego i niewydolnością krążenia, jednak aby uniknąć jego negatywnego działania, warto zadbać o odpowiedni poziom potasu w organizmie.

Sól jest niezbędnym składnikiem naszej diety. Zawarty w soli sód pomaga zadbać o odpowiedni poziom elektrolitów. Zwiększone spożycie wody wypłukuje elektrolity z organizmu, dlatego sportowcom podczas wysiłku zaleca się spożywanie wody wzbogaconej o szczyptę soli, a często również miód i sok z cytryny.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów soli. Wśród nich można wymienić:

  • sól kuchenną jodowaną
    • sól himalajską
      • sól morską

        Wyjątkowym rodzajem jest sól czarna (Kala Namak). Ze względu na dużą zawartość siarki, sól czarna ma charakterystyczny smak i zapach. Z tego powodu jest chętnie stosowana przez wegan i wegetarian, którzy dzięki niej nadają potrawom smak jajka. Przykładem jednego z takich dań jest tofucznica – odpowiednik jajecznicy, przygotowanej z tofu.

        Czym jest sól z Kłodawy?

        Sól kłodawska to sól kamienna, która jest wydobywana z największego odkrytego na terenie Polski wysadu solnego, znajdującego się w Kłodawie. Sól ta jest pozyskiwana przy użyciu tradycyjnych metod górniczych, dzięki czemu skład wydobywanej soli pozostaje niezmieniony, a w konsekwencji zachowane są jej wartości odżywcze. Sól jest następnie mechanicznie rozdrabniana na różnej wielkości kryształy, w zależności od ich przeznaczenia.

        W sklepach możemy znaleźć sól kłodawską spożywczą niejodowaną, zarówno w grubo, jak i drobno mielonej postaci. Naturalny sposób pozyskiwania soli z Kłodawy powoduje, że może ona przybierać różne kolory – biały, delikatnie szary, a nawet sinoszary czy różowy.

        Sól kłodawska – właściwości

        Sól z Kłodawy posiada wiele cennych właściwości, głównie leczniczych. Sól ta zawiera wiele mikroelementów, które są potrzebne do tego, by organizm prawidłowo funkcjonował. Jest łatwo przyswajalna. Jak każda inna sól składa się ona w dużej mierze z chlorku sodu. Sól z Kłodawy zawiera ponadto magnez, żelazo, wapń, potas oraz cynk. Są to jednak nieznaczne ilości, które nie są w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania na te składniki mineralne.

        Roztwór z soli z Kłodawy może znaleźć zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych gardła – to naturalna metoda dezynfekowania gardła. Jedną z właściwości soli kłodawskiej jest bowiem działanie antybakteryjne. Sól ta działa również przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Wystarczy dodać cytrynę do roztworu z soli kłodawskiej, by złagodzić ból głowy spowodowany migreną. Sól ta bywa także wykorzystywana do leczenia chorób reumatycznych.

        Należy jednak pamiętać, że spożywanie soli, w tym również soli kłodawskiej, w zbyt dużych ilościach może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jednym ze skutków może być zatrzymywanie wody w organizmie. Jednocześnie zbyt mała ilość sodu w organizmie także ma poważne konsekwencje. Niedobór sodu może bowiem prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, nudności, bólów głowy.

        Sól kłodawska – zastosowanie

        Sól z Kłodawy znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej. Najbardziej znanym sposobem zastosowania jest wykorzystanie soli kłodawskiej jako przyprawy, czyli dodatku do potraw oraz środka służącego do konserwowania żywności. Oprócz tego jest ona wykorzystywana w leczeniu wielu dolegliwości bólowych i stanów zapalnych gardła oraz zapalenia zatok (roztwór z soli). Ponadto sól kłodawska może być stosowana do płukania jamy ustnej, usuwania plam, wybielania obrusów czy firanek.

        Sól kłodawska a sól himalajska

        Różowa sól kłodawska często porównywana jest do soli himalajskiej, z uwagi na kolor. Różnica pomiędzy tymi solami nie jest znaczna, obie są bardzo bogate w mikro- i makroelementy. Za popularność soli himalajskiej odpowiada dobry marketing, którego brakuje soli kłodawskiej, mimo że w niczym nie ustępuje ona soli himalajskiej.

        Zobacz też:

        Sól. Rodzaje, właściwości, przesądy i obrzędy magiczne

        Czym zastąpić sól w kuchni? Poznaj dziewięć niezawodnych przypraw

        Która sól jest najzdrowsza?

        Zobacz video: Kuchnia inspirowana majówką

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        W aptekach nie ma leków na ADHD. "Bez tego nie jestem w stanie pracować"

        W aptekach nie ma leków na ADHD. "Bez tego nie jestem w stanie pracować"

        "Możemy sobie wprowadzać nowy smak, nowy aromat". Dlaczego jeszcze warto jeść chwasty?

        "Możemy sobie wprowadzać nowy smak, nowy aromat". Dlaczego jeszcze warto jeść chwasty?

        Domowe żelki - sprawdź prosty i zdrowy przepis na te pyszne słodycze

        Domowe żelki - sprawdź prosty i zdrowy przepis na te pyszne słodycze

        Międzynarodowy Dzień Bez Kłamstwa - dlaczego kłamiemy?

        Międzynarodowy Dzień Bez Kłamstwa - dlaczego kłamiemy?

        Irena Santor przeszła operację. Jak czuje się artystka?

        Irena Santor przeszła operację. Jak czuje się artystka?

        Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

        Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

        Britney Spears znów w negliżu. Tym razem pozuje topless na plaży

        Britney Spears znów w negliżu. Tym razem pozuje topless na plaży

        Pogoda na 29 marca. Jaka będzie pogoda w Wielki Piątek?

        Pogoda na 29 marca. Jaka będzie pogoda w Wielki Piątek?

        Wielki Czwartek 2024. Jak wygląda msza w tym dniu? Jaki post obowiązuje?

        Wielki Czwartek 2024. Jak wygląda msza w tym dniu? Jaki post obowiązuje?

        Aromatyczne mięsa na świąteczny stół. Przepisy na tradycyjne dania z nutką nowoczesności

        Aromatyczne mięsa na świąteczny stół. Przepisy na tradycyjne dania z nutką nowoczesności