Ślub podczas epidemii. Czy można odwołać wesele?

''Pytanie od widza''
Rząd poluzował obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Dlatego coraz więcej par decyduje się na ślub, który był planowany kilka miesięcy albo nawet lat wcześniej. Niektórzy obawiają się jednak zdrowie swoje i gości, więc wolą przełożyć wesele. Czy mogą to zrobić? Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna.

Pytanie od widza

Epidemia odcisnęła piętno na każdej dziedzinie życia, m.in. przyszłych par młodych. Podczas przymusowej kwarantanny nie odbyło się wiele ślubów.

Teraz w wyniku luzowania obostrzeń można organizować przyjęcia weselne, ale także w pewnym reżimie. Niektóre pary, w obawie o zdrowie, nie chcą ryzykować.

Chcemy z narzeczonym odwołać wesele, które miało być we wrześniu. Właściciel sali weselnej chce zatrzymać zapłacony wcześniej zadatek i uzyskać od nas karę umowną. Czy w obecnej sytuacji możemy odwołać przyjęcie, podając jako przyczynę epidemię?

- napisała nasza widzka.

Odwołanie wesela

Zakazu organizowania imprez weselnych nie ma. Są jednak osoby, które z obawy o zdrowie i życie swoje i najbliższych chcą przełożyć ten wyjątkowy dzień na bezpieczniejsze czasy.

W sytuacji, w której chcemy je odwołać, moim zdaniem dyskusyjne będzie, czy przedsiębiorca ma prawo do zatrzymania zadatku. Ja opowiadałabym się za tym, żeby taki zadatek jednak zwrócić zamawiającym. Dlatego że oni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za te obostrzenia, które istnieją w rozporządzeniach ministra czy w rozporządzeniach Rady Ministrów

- mówi Eliza Kuna, adwokat.

Pary, które decydują się na ślub i chcą zorganizować wesele, sale muszą rezerwować często nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. W 2018 roku nikt pandemii nie przewidywał, więc teoretycznie nie ma winnego. Jednak jak prawnie wygląda kwestia oddawania zaliczek i naliczania kar umownych?

Kara umowna jest pewnego rodzaju odszkodowaniem zastrzeżonym na wypadek właśnie niewykonania umowy z przyczyn, za które któraś ze stron ponosi odpowiedzialność. Ja uważam, że państwo młodzi takiej odpowiedzialności nie ponoszą za odwołanie wesela, więc nie widzę podstaw do naliczenia kary umownej

- dodaje prawniczka.

Zobacz też:

Chrzciny w czasie pandemii. Ile osób możemy zaprosić do kościoła i na przyjęcie?

Ślub w czasach pandemii. Ile osób może uczestniczyć w ceremonii?

Czy idąc chodnikiem podczas pandemii można jeść lody? Odpowiada adwokat Eliza Kuna

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości