Skarpetki złuszczające – jak je stosować, żeby osiągnąć najlepsze efekty?

skarpetki złuszczające
Fot. Anetlanda / Getty Images
Skarpetki złuszczające to modna i wygodna metoda dbania o piękno stóp w domowym zaciszu. Ich stosowanie nie zawsze jednak jest bezpieczne i przynosi pożądane skutki. Należy zawsze używać ich zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. W niektórych przypadkach istnieją przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających.

Zabieg z użyciem skarpetek złuszczających jest jednym z najczęściej wykonywanych w domowym spa zabiegów pielęgnacyjnych. Zrogowaciała skóra stóp nie prezentuje się estetycznie i tworzy dyskomfort podczas chodzenia, zwłaszcza w letnim obuwiu. Skarpetki złuszczające mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Więcej:

Skarpetki złuszczające – efekty

Zabieg pielęgnacyjny na stopy, którego podstawą są skarpetki złuszczające , przynosi zupełnie inne efekty niż ścieranie martwego naskórka za pomocą pumeksu, tarki lub frezarki kosmetycznej. Aktywnymi składnikami skarpetek są kwasy owocowe – głównie:

  • mlekowy,
    • glikolowy,
      • salicylowy,
        • cytrynowy.

          Jak działają skarpetki złuszczające? Zawarte w nich kwasy rozpuszczają wiązania pomiędzy komórkami zrogowaciałego naskórka i powodują jego złuszczanie, które rozpoczyna się kilka dni po wykonaniu zabiegu. W rezultacie odchodzi on płatami ze stóp. W tym okresie nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych ani też ścierać naskórka mechanicznie – za pomocą pumeksu czy peelingu – bądź zdrapywać go, gdyż grozi to powstawaniem trudno gojących się ran. Warto natomiast natłuszczać skórę oliwkami i kremami. Przyspieszy to proces gojenia się skóry. T en sam cel mają składniki dodatkowe, które zawierają złuszczające skarpetki, takie jak alantoina, olejki lawendowy, rycynowy czy mocznik lub ekstrakty z roślin . Na efekt końcowy trzeba poczekać od 7 do 14 dni – jest to kwestia indywidualna. Jeśli nie jest on zadowalający, zabieg można powtórzyć. Ze względu na silne działanie kwasów owocowych lepiej nie robić tego jednak częściej niż raz w miesiącu.

          Skarpetki złuszczające – jak je stosować?

          Aby zabieg był skuteczny i przyniósł jak najlepsze rezultaty, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest zmycie z paznokci lakieru. Następnie należy moczyć stopy przez ok. 10 min w wodzie z dodatkiem szarego mydła. Nie trzeba ich dokładnie osuszać przed rozpoczęciem zabiegu. Aby zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych skarpetek złuszczających , paznokcie najlepiej zabezpieczyć przed działaniem kwasów tłustym kremem bądź wazeliną. Rozmiar skarpetek dostosowuje się za pomocą paska samoprzylepnego. Dla własnego komfortu można na wierzch nałożyć skarpetki bawełniane. Aby płyn nie wylał się ze środka, podczas zabiegu nie wolno leżeć – najlepsza jest pozycja siedząca, można również normalnie chodzić. Trzeba natomiast ściśle przestrzegać zaleceń producenta co do czasu użytkowania skarpetek – zazwyczaj jest to od 60 (dla skóry delikatnej) do 120 min (w przypadku skóry odpornej). Po upływie wyznaczonego czasu stopy należy dokładnie umyć i osuszyć.

          Jak nosić skarpetki modnie i wygodnie?

          Skarpetki złuszczające – przeciwwskazania

          Kwasy owocowe wykazują działanie na cały organizm. Nie ma ono negatywnych konsekwencji w przypadku zdrowych osób. Są jednak czynniki stanowiące przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających . Należą do nich:

          · ciąża – wszystkie zabiegi z użyciem kwasów owocowych są zabronione w ciąży, ponieważ mogą być szkodliwe dla płodu;

          · karmienie piersią – podobnie jak w ciąży, podczas karmienia piersią nie należy stosować kwasów owocowych, gdyż ich działanie jest zbyt silne;

          · zespół Reye’a – w tym przypadku wyjątkowo niebezpieczne jest stosowanie kwasu salicylowego;

          · cukrzyca – osoby z tzw. stopą cukrzycową charakteryzującą się ranami, opuchnięciami i problemami z krążeniem, nie mogą stosować skarpetek złuszczających;

          · anemia – kwasy owocowe wykazują negatywne działanie na osoby cierpiące na niedokrwistość;

          · rany, otarcia, pęknięcia i odciski na stopach – aby stosowanie skarpetek złuszczających było w pełni bezpieczne, skóra stóp musi być zdrowa, w przypadku otarć, pęknięć, odcisków i ran – nie należy ich używać;

          · uczulenie na kwasy owocowe lub inne składniki skarpetek złuszczających – wchłanianie przez stopy substancji aktywnych jest bardzo wysokie, dlatego w przypadku alergii należy zrezygnować z zabiegu z wykorzystaniem skarpetek złuszczających.

          Jeśli występują dodatkowe przeciwwskazania, producent powinien zamieścić taką informację na opakowaniu lub ulotce informacyjnej. Każdorazowo przed zastosowaniem skarpetek złuszczających należy się zapoznać z zaleceniami.

          Skarpetki złuszczające dla mężczyzn

          Skóra kobiety i mężczyzny różni się pod względem wytrzymałości i grubości. Dlatego też skarpetki złuszczające dla mężczyzn zawierają nieco większe stężenie składników aktywnych, a także są produkowane w większych rozmiarach. Zasada ich działania pozostaje taka sama. Ze względu na zastosowanie mocniejszych kwasów owocowych nie zaleca się trzymania ich na stopach przez dłuższy czas niż w przypadku kobiet.

          Skarpetki złuszczające to dobry sposób na gładkie stopy, o ile zostaną zastosowane odpowiednio wcześnie. Wykonanie zabiegu tuż przed imprezą lub wakacyjnym urlopem czy też w jego trakcie mija się z celem, gdyż na efekty trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni. Najlepiej zatem już od wiosny zacząć regularnie stosować skarpetki złuszczające – raz w miesiącu.

          Autor: Adrian Adamczyk

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości