Profilaktyka zdrowia

Sauna korzystnie wpływa na nasze zdrowie. "Dzięki temu hartujemy organizm"

Profilaktyka zdrowia

Sauna korzystnie wpływa na nasze zdrowie. "Dzięki temu hartujemy organizm"

Prawdziwych suanamistrzów jest w Polsce niewielu. To wciąż mało popularny zawód, choć zapotrzebowanie na fachowców z roku na rok jest coraz większe. Odwiedziliśmy jedną z saun, by sprawdzić, jak sprawa wygląda od środka i na czym polegają tamtejsze rytuały. 

Sekret dobrego saunowania 

W naszym kraju seanse saunowe stają się coraz bardziej popularne. Odbywają się nawet Mistrzostwa Polski w saunowaniu. Najzagorzalsi fani przemierzają setki kilometrów, by doznać tego na własnej skórze. 

- Turystyka saunowa - coś takiego się rodzi. Ludzie zbierają się w grupę, szukają saunarium i wyjeżdżają w to miejsce - powiedział nam Sebastian Jaryniuk, pracownik sauny. 

Jak wygląda klasyczny seans w saunie?

- 12 minut, podczas którego poczujecie paczulę, lawendę i miętę pieprzową. Lejemy wodę, kładziemy kulkę, cała ta para leci pod sufit i aromat leci na gości w saunie. Ręcznik ma się zwijać w muzyczkę - tłumaczył Radosław Sieraj, saunamistrz. 

Ludzie coraz chętniej decydują się na taką formę relaksu i odprężenia. Doznania są bowiem  nieporównywalne do niczego innego. 

- Za każdym razem jest inna muzyka. Za każdym razem inaczej saunamistrzowie machają tym ręcznikiem. To się nie nudzi - zapewniała fanka saunowania, Dominika Trzeciak.

- To fascynujące, bo normalnie oni mogliby gdziekolwiek indziej pokazać to na scenie czy w jakimś pomieszczeniu i to by było odebrane jako sztuka. A dla mnie to jest sztuka - dodał Mariusz Matera. 

Zalety korzystania z sauny

Wszystko służy jednemu: by w jak najmilszej i najprzyjemniejszej atmosferze, przy udziale wszystkich zmysłów, wykorzystać walory płynące z sauny. 

- Mamy przeróżne seanse. Jeśli mamy olejki relaksujące, to i muzyka relaksacyjna. Ale uczymy ludzi, że saunowanie hartuje organizm - powiedział nam Radosław Sieraj, saunamistrz.

- To zdrowie i przyjemność. Dla ciała i ducha. Mówi się, że oczyszcza umysł i ciało - podsumował uczestnik seansu. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Reporter: Arkadiusz Gdula
Co sądzisz o tym artykule?
53
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
04.02.2021
Angelika O
Świetny materiał. Mam nadzieję, że coraz więcej będzie takich audycji, gdyż saunowanie robi się coraz bardziej popularne. Warto również zwrócić uwagę na temat nagości i wstydu w saunie. To jest temat, który jest teraz dość gorący.
03.02.2021
PiotrB_
Sauny są świetne. Relaks ducha i ciała! W Parku Wodnym w Chełmie jak jeszcze nie był zamknięty przez obostrzenia, bywałem regularnie, kilka razy w miesiącu