Stosunki sąsiedzkie. Dlaczego życzliwość popłaca?

Rozwój miast idzie w parze z problemem braku przestrzeni. Mieszkańcy stają się coraz bardziej ściśnięci, a tym samym - sfrustrowani. Niedogodności rodzą konflikty oraz nieprzyjemne sytuacje, dlatego istotne znaczenie ma życzliwa postawa. Dlaczego powinniśmy traktować innych z szacunkiem?

Życzliwość popłaca

Życzliwością nazywamy przyjazny stosunek do ludzi i jest to z reguły cecha tych, którzy zwyczajnie lubią innych. Dobre nastawienie względem otoczenia jest niezwykle przydatne, jeśli nie niezbędne w codziennych interakcjach. Jednak zdaniem niektórych, życzliwość należy do cech, które obecnie spotykamy coraz rzadziej.

Najgłębszy podział w psychologii to „my” i „oni” - swoi mogą być, a obcy są intruzami. Tam, gdzie jest tak zwany niedobór zasobów, czyli na przykład przestrzeni, konflikt jeszcze bardziej się nasila – powiedział profesor Zbigniew Nęcki.

Jak zauważył socjolog Tomasz Sobierajski, współczesna rzeczywistość w pewnym sensie wymaga szacunku do drugiego człowieka. Bez niej ciężej funkcjonować zarówno nam, jak i innym. W jego opinii nie jest prawdą, że Polacy skupieni są wyłącznie na sobie i widzą jedynie czubek własnego nosa. Warto jednak pamiętać, że sami możemy natknąć się na kogoś nieżyczliwego, dlatego tego typu postawa nie jest wskazana.

Zobacz też:

Spętanie miłosne. Wyczaruj sobie miłość

Spalamy kalorie po Świętach razem z Tomkiem Choińskim

To dopiero msza! Ksiądz opuścił kościół na elektrycznej hulajnodze

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości