Santo Domingo – stolica Dominikany. Ciekawostki i atrakcje

Santo Domingo - Dominikana
Fot. Getty Images/czekma13
Santo Domingo na Dominikanie to gwarne i głośne miasto położone na wyspie Haiti. Założył je brat Krzysztofa Kolumba w 1496 roku, przez co stało się ważnym punktem w czasie podboju Ameryk. Na całym świecie Santo Domingo słynie ze znajdującej się tam Dzielnicy Kolonialnej, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też: Dominikana - jakie szczepienia trzeba zrobić przed wyjazdem? >>> 

Do miasta można wybrać się na jeden dzień – wystarczy, żeby poznać klimat i atrakcje Santo Domingo. Jest największym miastem na wyspach karaibskich i słynie z niezwykłej gwarności. Zobaczymy tutaj piękne, kolonialne kamienice, okna pełne kwiatów oraz ciekawą architekturę i pomniki. W Santo Domingo jest przede wszystkim mnóstwo słońca i uśmiechających się tubylców.

Atrakcje Santo Domingo

Najważniejszą turystycznie dzielnicą w Santo Domingo jest Zona Colonial, czyli dzielnica kolonialna. To właśnie tutaj powstało najstarsze miasto w Nowym Świecie i jednocześnie ważna baza dla dalszych podbojów obu Ameryk. Swój oryginalny kształt zachowała do dnia dzisiejszego. Co ciekawego można zobaczyć w tej części Santo Domingo? Spacer najlepiej zacząć od El Conde, głównej ulicy, od której odchodzą boczne, niewielkie uliczki wiodące do placów z licznymi zabytkami. W Santo Domingo ciekawych miejsc nie brakuje – znajdziemy tu ponad 300 zabytkowych budowli, takich jak kościoły, pałace kolonialne i kamienice. Punktem obowiązkowym jest Dom Kolumba – najstarszy budynek wybudowany w Dzielnicy Kolonialnej. To kamienna budowla przypominająca pałac, dobrze widoczna już z portu. W środku podziwiać można bogatą kolekcję kolonialnych mebli i hiszpańskich dewocjonaliów. Całkiem niedaleko znajduje się imponująca Katedra Najświętszej Maryi Panny , która była pierwszym katolickim kościołem wybudowanym na amerykańskiej ziemi. Znajduje się tutaj aż 14 kaplic, ozdobionych pięknymi freskami i witrażami. Legenda głosi, że tutaj początkowo był pochowany Krzysztof Kolumb. Stamtąd warto udać się na spacer po parku miejskim, gdzie można zobaczyć piękny pomnik Krzysztofa Kolumba.

Zobacz też: Dlaczego warto pojechać na Dominikanę? Atrakcje turystyczne królowej Karaibów i praktyczne wskazówki przed podróżą >>>

Będąc w Dzielnicy Kolonialnej, warto zajrzeć na Calle el Conde, gdzie znajdują się liczne restauracje, puby i ciekawe sklepiki. Wieczór można spędzić na Plaza de Espana – placu, na którym znajduje się zbudowany przez Diego Kolumba (syna Krzysztofa) pałac w mauretańsko-gotyckim stylu. Otacza go mnóstwo klimatycznych restauracji i kafejek, gdzie spróbujemy miejscowych specjałów. Następną, ciekawą atrakcją Zona Colonial jest Pałac Narodowy – monumentalna siedziba prezydenta Dominikany. Obok, w ramach jednego kompleksu pałacowego, znajduje się również Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr Narodowy, Biblioteka Narodowa i Muzeum Człowieka. Będąc na wybrzeżu, nie można pominąć latarni Kolumba Faro De Colon , która jest jednocześnie jego grobowcem. Następna atrakcja Santo Domingo to Fortaleza Ozama – pierwsza twierdza Nowego Świata, z murami o grubości 2 metrów. Z jej wieży rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. W dawnych czasach twierdza była punktem obserwacyjnym, z którego wypatrywano statków pirackich. W Dzielnicy Kolonialnej nie zabraknie również wrażeń przyrodniczych. Warto wybrać się do tropikalnego parku Mirador del Sur, gdzie można podziwiać gatunki rzadko spotykanych, egzotycznych drzew.

Santo Domingo – bezpieczeństwo

Santo Domingo nie jest bezpiecznym miastem dla turystów. Jedyna, bezpieczna turystyczna enklawa to wspomniana Dzielnica Kolonialna. Jeśli nawet znajdziemy się poza nią, miejscowi będą nas ostrzegać przed wychodzeniem na zewnątrz po zmroku, noszeniem biżuterii na wierzchu czy wyciąganiem portfela. Przestępczość w Santo Domingo jest dość dużym problemem, a turyści często padają ofiarami kradzieży i napaści. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc rezerwować nocleg w Zona Coloniale.

Santo Domingo, Dominikana – pogoda

Klimat Santo Domingo pozwala na zwiedzanie miasta przez cały rok. Zimą utrzymują się tu łagodne 22℃. Od maja do września trwa pora deszczowa, występują wtedy krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczów. Najgoręcej jest w lipcu – średnia temperatura w ciągu dnia oscyluje wokół 30℃, jednak wiatr z północnego wschodu skutecznie łagodzi upały, co pozwala na komfortowe zwiedzanie zabytków Santo Domingo.

Zobacz też: Czy Polakom potrzebna jest wiza na Dominikanę? >>> 

Podróż do Santo Domingo

Na miejsce dotrzemy samolotem. Podróż zaczyna się na Warszawskim Okęciu, następnie lecimy do Madrytu, gdzie czeka nas przesiadka na bezpośredni lot do Santo Domingo. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ lot jest bardzo długi – może trwać nawet 16 godzin. Na miejscu najlepiej jest korzystać z taksówek. Przejazdy komunikacją miejską są dość ryzykowne, ze względu na dużą ilość złodziei czyhających na nieświadomych turystów.

Waluta w Santo Domingo

Obowiązującą na miejscu walutą jest dominican peso. 1 zł to równowartość ok. 13 dominican peso (DOP). Lunch w średniej restauracji kosztuje ok. 400 DOP, drink ok. 300 DOP, kawa 100 DOP, piwo ok. 200 DOP, a chleb ok. 50 DOP.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości