11-letni Samuel Mold i karaibskie rytmy, którymi zachwycił jurorów "Mam talent"

11-letni Samuel Mold to niezwykle utalentowany młody muzyk, których zachwycił swoją grą na kotłach karaibskich jurorów "Mam talent". W Dzień Dobry TVN gościliśmy chłopca oraz jego również muzykujących rodziców: Adama i Agnieszkę Mold, którzy wspólnie zaprezentowali karaibskie rytmy!

Samuel Mold - gwiazda "Mam talent"

11-letni Samuel Mold zaprezentował ostatnio swoje wirtuozerskie umiejętności w "Mam talent!".

Agnieszka Chylińska skomentowała występ młodego muzyka słowami:

Jesteś chłopcem, który ma ogromny talent. Świat musi o Tobie usłyszeć.

W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy chłopca, co zrobi, jeśli wygra program? Samuel zadeklarował, że połowę wygranej odda rodzicom, zaś z pozostałych pieniędzy tylko jedna trzecią przeznaczy na swoje zachcianki (klocki Lego!), resztę zaś zachowa.

Adam Mold i jego muzykująca rodzina

Ogromny talent Samuela nie jest do końca samorodny. Kiedy Samuel miał 4 lata, tata, Adam Mold, pokazał mu instrument, na którym sam grywał, będąc nastolatkiem - kocioł karaibski. Samuelowi bardzo się spodobał, więc poprosił tatę, aby nauczył go na nim grać.

Adam Mold, Anglik, który na stałe mieszka w Gdyni, sprowadził do Polski pierwszy, profesjonalny zestaw kotłów karaibskich i zaczął uczyć dzieci na nich grać. Steel pans są coraz bardziej popularne na świecie, ale u nas to wciąż nowość. Instrumenty mają różne kształty i rozmiary. Każdy z nich ma też nieco inne brzmienie - są mniejsze, które stoją na stelażach i wyglądają trochę jak metalowe miski, są też wielkie kotły, które na pierwszy rzut oka nie różnią się wcale od 200-litrowych beczek. Gra się na nich specjalnymi pałeczkami.

Adam i Agnieszka Mold stworzyli kilka zespołów, w których uczyli gry dzieci i młodzież. Samuel również w nich uczył sie grać. Gra również na perkusji. 11-latek należy do zespołów Ambers Steel Band oraz Dreamsound .

Kotły karaibskie - steel pans

Steel pan (znany również jako pan, steel drums i czasami łącznie z muzykami steel band) to jednocześnie instrument muzyczny i forma muzyki wywodzące się z wysp Trynidad i Tobago na Karaibach.

Kształtem przypomina obcięte dno beczki. Instrument ma formę blaszanych bębnów posiadających szereg wgłębień, które umożliwiają wydobycie różnych dźwięków. Dźwięki wydobywa się uderzając pałeczkami.

Instrument rozwijał się od końca XIX w. aż do połowy XX w., kiedy otrzymał formę dzisiejszą. W 2000 r. w Szwajcarii opracowano nowy instrument o podobnej konstrukcji, nazwany hang.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości