Styl Życia

Sami, ale nie samotni. Jak żyją single na kwarantannie? 

Styl Życia

Sami, ale nie samotni. Jak żyją single na kwarantannie? 

Kwarantanna to trudny czas dla wszystkich, ale samotność szczególnie doskwiera osobom żyjącym w pojedynkę. Gdy w grę wchodzą jedynie wirtualne kontakty z rodziną i znajomymi, może pojawić się smutek. Jak zmienić swoje nastawienie, by przetrwać najtrudniejsze momenty? O tym rozmawialiśmy z psychologiem Marią Rotkiel oraz youtuberką Joanną Lelejko. 

Singiel w czasie kwarantanny - jak przetrwać to w pojedynkę?

Kwarantanna to trudny czas dla nas wszystkim. Siedzenie w domu oraz brak kontaktu ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną mogą dać się we znaki. Chwile w samotności szczególnie uporczywe bywają dla singli. Nie jest to jednak koniec świata. 

To, że nie możemy wychodzić z domu, nie oznacza, że mamy się separować od społeczeństwa - podkreśla psycholog Maria Rotkiel.  Kwarantanna nie może być czasem psychicznej izolacji. Dlatego łączmy się wirtualnie ze znajomymi i rodziną – tak często, jak tylko możemy. Organizujmy sobie telekonferencje na komunikatorach w większym gronie. Taka wirtualna rozmowa zastąpi nam spotkanie i poprawi nastrój.

Ważna jest interpretacja rzeczywistości. Ja do znudzenia powtarzam, że to, jak się odnajdujemy w nowych sytuacjach, to jak sobie  z nimi radzimy, w ogromnej mierze zależy od tego, jak sytuację interpretujemy i jak działamy. Siedząc sami mamy większy potencjał zadbania o siebie i docenienia nowych technologii

- podkreśla Maria Rotkiel w Dzień Dobry TVN. 

Sposoby na kwarantannę solo

Swoje sposoby na uporanie się z samotnością znalazła także youtuberka Joanna Lelejko.  Zdradziła nam cztery sposoby na lepsze samopoczucie podczas kwarantanny. 

Pierwszy z nich to ruch. Nawet siedząc w domu, starajmy się wykonać proste ćwiczenia, które dodadzą nam energii. 

Drugi ważny aspekty to ubiór. Stój domowy często kojarzy nam się z dresami i brakiem makijażu. To błąd. Nieważne czy jesteśmy sami, czy nie, warto zadbać o stylizację. Mając na sobie ulubioną bluzkę, od razu poczujemy się lepiej. 

Ważna jest sfera wewnętrzna. Chwile spędzone w izolacji warto poświęcić na rzeczy, na które zazwyczaj nie starczało czasu. W Internecie znaleźć możemy np. darmowe kursy online. 

Ostatnia sfera dotyczy kontaktu z bliskimi. Siedząc samotnie możemy wirtualnie połączyć się z naszą rodziną i umilić sobie czas.

Zawsze myśleliśmy, że ta technologia sprawia, że jesteśmy coraz bardziej samotni, a teraz bardziej niż kiedykolwiek czujemy, że ta technologia jest naszym ratunkiem. Możemy cały czas pozostawać w kontakcie z naszymi najbliższymi

  – zaznacza Joanna Lelejko. 

Kwarantanna - organizacja czasu 

Ważne, aby w ciągu dnia wyznaczać sobie rytm i plan działania. Spanie w dzień i aktywność w nocy nie będzie nam sprzyjała, a wręcz może osłabić nasz organizm. Zdecydowanie lepszym pomysłem  będzie ustawianie budzika na konkretną godzinę i stały tryb  funkcjonowania.

Dobrze zorganizowany dzień to taki, kiedy regularnie jemy posiłki, a odpoczynek przeplatamy aktywnością fizyczną oraz obowiązkami. Pomocne może okazać się rozpisanie na kartce lub w notesie planów na cały dzień tak, aby systematycznie realizować określone założenia.

Jak przyznała psycholog Maria Rotkiel, nasz sposób myślenia i to, na czym koncentrujemy uwagę, wpływa na naszą kondycję psychofizyczną. W napięciu nasz organizm specyficznie funkcjonuje. Osłabiamy w ten sposób swój układ odpornościowy, wydzielają się różne substancje i stajemy się słabi. Dlatego koncentrujmy się na tym, co tu i teraz - dbajmy o swoją kondycję psychofizyczną, by czas był spędzany konstruktywnie i starajmy się dotrwać w dobrej kondycji do lepszych dni. Nie myślmy o  najgorszym i nie koncentrujmy swojej uwagi na tym, czego się boimy, bo będziemy coraz bardziej napięci i zalęknieni.  

Co robić samemu w domu?

Kwarantannę warto wykorzystać na nadrobienie zaległości oraz odpoczynek. Domowe spa, medytacja, nauka gotowanie czy wiosenne porządki to jedne z wielu rzeczy, jakie mogą zająć nam wolny czas. To także pora na internetowe randki. 

Wracając do singli, możecie umawiać się na wirtualne randki, możecie też z waszymi przyjaciółmi umawiać się na wideokonferencje. Rozmawiajmy, bądźmy razem, śmiejmy się, opowiadajmy, jak minął nam czas

– radzi psycholog. 

Zdaniem Marii Rotkiel, przede wszystkim bądźmy dla siebie sami dobrzy, bo to my jesteśmy teraz dla siebie największym źródłem wsparcia i optymizmu. Pamiętajmy, że sytuacja, w której jesteśmy, jest przejściowa. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
82
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0