Jak opanować podstawowy krok samby?

GettyImages-1015399298 (2).jpg (2)
GettyImages-1015399298 (2).jpg (2)
Nazywana jest często tańcem kochanków. Niezwykle zmysłowa, intensywna, energiczna. Jakie są podstawowe kroki samby?

Samba to brazylijski taniec narodowy. Bez niego nie mogłaby się odbyć parada karnawałowa w Rio de Janeiro, która dla mieszkańców Brazylii jest najważniejszym wydarzenie w roku. W Europie samba również zyskała sporą popularność i uczy się jej coraz więcej osób. Opanowanie podstawowych kroków samby wcale nie jest trudne. Wymaga jednak nieco gibkości i… sporo energii, bo to bardzo żywiołowy taniec. Samba ma dwie podstawowe odmiany – ludową, tańczoną w grupach oraz towarzyską, którą tańczy się w parach.

Zobacz także: Do zakochania jeden taneczny krok! Jak wyglądają taneczne randki?

Kroki do samby – gdzie narodził się ten taniec?

Samba narodziła się w XVI wieku. Do Brazylii przybyła wraz z afrykańskimi niewolnikami i tam rozwinęła się na dobre, stając się tańcem narodowym tego kraju. Jej nazwa pochodzi od afrykańskiego słowa semba, które oznacza taniec charakteryzujący się szybkim rytmem wybijanym nogami oraz energicznymi ruchami. Po portugalsku semba to modlitwa, a w Brazylii tego słowa używa się także na określenie kobiety.

Samba to – podobnie jak rumba, salsa czy cha-cha – taniec latynoamerykański. Kroki samby są bardzo szybkie, to skoczny i niezwykle intensywny taniec. Tańczy się ją po obwodzie parkietu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Co jest najważniejsze w krokach podstawowych samby? Największą uwagę należy poświęcić ruchom bioder, to one grają w tym tańcu pierwsze skrzypce, czyniąc go bardzo zmysłowym.

Rodzaje samby i jej kroki podstawowe

Samba to niezwykle energiczny i żywiołowy taniec. Tańczy się ją w rytmie 4/4, co czyni ją również bardzo szybkim tańcem. Charakterystyczną cechą samby jest tzw. falowanie partnerów, specyficzny ruch, który uzyskuje się poprzez naprzemienne zginanie i prostowanie nóg w kolanach. W zależności od tempa wyróżnia się kilka typów samby:

  • samba wolna – 30 taktów na minutę,
    • samba w tempie umiarkowanym – 42 takty na minutę,
      • samba szybka – 54 takty na minutę.

        Zobacz także: 

        Czy każdego da się nauczyć tańczyć?

        Jaki strój obowiązuje w sambie?

        Nie tylko kroki samby są bardzo intensywne i wyraziste, także strój tancerzy jest wyjątkowy. U kobiet obowiązują odkryte buty na wysokim obcasie, zwykle są to sandałki. Tancerki zwykle występują w ozdobnych stanikach lub kusych bluzkach oraz krótkich spódnicach – strój ma być widoczny, ekspresyjny, zmysłowy.

        Wskazane są jaskrawe kolory i wszelkie ozdoby – pióra, cekina, świecące dodatki, ekscentryczne nakrycia głowy. Również makijaż powinien być mocny. W sambie znaczenie ma całokształt.

        Zobacz także: Jak przygotować pierwszy taniec weselny?

        Samba – kroki podstawowe

        Brazylijska samba może być wykonywana zarówno w grupie, jak i przez dwójkę partnerów w parze. Charakterystyczny dla samby jest falujący, sprężysty ruch, który tancerze uzyskują przez zginanie i prostowanie kolan, a także specyficzny ruch bioder. Ważna jest też izolacja, tak by intensywnie pracował dół ciała, biodra i kolana, ale nie należy przenosić ruchu na ramiona i głowę. Ciało powinno być lekko pochylone do przodu. Należy pamiętać także o tym, by kroki samby wykonywać na przedniej części stopy, niemalże na palcach. Dzięki temu ruch jest niezwykle płynny i lekki. Samba jest tańcem progresywnym, partnerzy są stale w ruchu i bardzo szybko przemieszczają się po parkiecie. Z tego względu wymaga ona dużo przestrzeni.

        Krok podstawowy samby zaczyna się od kroku partnera prawą nogą w przód i kroku partnerki lewą nogą w tył. Potem mężczyzna dostawia lewą nogę do prawej, a kobieta prawą do lewej. Następnie oboje robią krok w miejscu – mężczyzna prawą, a kobieta lewą nogą. Później partner wysuwa lewą nogę do tyłu, a partnerka prawą nogę do przodu. Oboje dostawiają nogę – partner prawą do lewej, partnerka lewą do prawej. Na koniec znowu wykonują krok w miejscu – mężczyzna lewą nogą, a kobieta prawą. Ważne dla kroków samby jest to, aby przy każdym kroku wykonać charakterystyczny ruch bioder i zgiąć kolana – jest to bardzo miękkie i płynne ugięcie, w języku fachowym zwane „bounce”.

        Charakterystycznymi krokami dla samby są także: krok w obrocie, obrót partnerki pod ręką, samba walk, side samba walk i volta.

        Samba nazywana jest tańcem kochanków – partnerzy znajdują się bardzo blisko siebie, falują w takt muzyki, a sam taniec ma bardzo zmysłowy i namiętny charakter. To wymaga od partnerów dużego zgrania, ale daje też niezwykłą przyjemność.

        Więcej: 

        Zobacz film: Samba. Źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości