Jak urządzić salon z kuchnią i dobrać odpowiednie meble kuchenne?

Salon połączony z kuchnią
Fot: Hero Images / gettyimages.com

Niewielki metraż wiąże się z koniecznością rozważnego gospodarowania przestrzenią. Łącząc salon z kuchnią, być może zyskasz dodatkową sypialnię, nie rezygnując z funkcjonalności mieszkania. Odpowiednie meble kuchenne i wizualne oddzielenie strefy roboczej od strefy wypoczynku sprawią, że kuchnia z salonem stanie się atrakcyjnym i przyjaznym dla domowników miejscem.

C: Urządzając salon z aneksem kuchennym, trzeba zadbać przede wszystkim o spójny wygląd mebli, odpowiednie oświetlenie i dużą liczbę zamykanych szafek, które pozwolą ukryć bałagan przed wzrokiem gości. Ważna jest także dobra wentylacja. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Salon z aneksem kuchennym – rozwiązanie dla małych wnętrz

Urządzanie niewielkiego mieszkania to nie lada wyzwanie. Aby wygospodarować dodatkowy pokój dla dziecka, być może będziesz musiał zrezygnować z osobnej sypialni. Jest jeszcze jeden sposób na zaoszczędzenie cennego miejsca – możesz urządzić salon z aneksem kuchennym . Przy odrobinie kreatywności w obrębie jednego pomieszczenia zdołasz stworzyć strefy o różnej funkcji. Aby estetycznie połączyć aneks kuchenny z salonem, warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Czy będzie to ażurowa ścianka działowa, czy wyspa z blatem roboczym – decyzja należy do ciebie. Efektem będzie funkcjonalna kuchnia połączona z salonem , w którym przyjemnie się wypoczywa.

Aranżacja kuchni z salonem – jakie meble kuchenne wybrać?

Aby urządzić funkcjonalny salon z kuchnią i jadalnią , trzeba dobrze przemyśleć rozkład mebli i zabudowy kuchennej. Stół świetnie sprawdzi się w roli elementu oddzielającego poszczególne strefy, a odpowiednio ustawiony i oświetlony, stanie się centrum życia rodziny. Nowoczesna kuchnia z salonem to najlepsze połączenie. Proste fronty szafek i jednolita kolorystyka nie zdominują wnętrza, a wręcz przeciwnie – dodadzą mu stylowego charakteru. Dobrze jest także zdecydować się na jak największą liczbę zabudowanych szafek. Jeśli większość sprzętów będzie schowana, zyskamy wrażenie ładu, szczególnie pożądane, kiedy w mieszkaniu jest tylko mała kuchnia z salonem. Pomysłowe aranżacje salonu z aneksem kuchennym znajdziesz w internecie i magazynach o wnętrzach, to nieocenione źródło inspiracji.

Kuchnia z salonem – inspiracje

Jeśli urządzasz mały salon z kuchnią , aranżacje i kreatywne rozwiązania będą na wagę złota. Poniżej znajdziesz listę inspiracji, dzięki którym stworzysz przyjazną przestrzeń.

· Niska lub ażurowa ścianka działowa – to rozwiązanie pośrednie między całkowitym rozdzieleniem pomieszczeń a stworzeniem wspólnej przestrzeni. Ścianka pozwoli wizualnie rozgraniczyć strefy gotowania i strefy relaksu, pomoże także ukryć brudne naczynia przed wzrokiem gości.

· Barek - to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń takich jak niewielka kuchnia z salonem w bloku , gdzie każdy metr jest na wagę złota. Barek z wysokimi krzesłami może stać się miejscem, przy którym zjesz codzienne posiłki z rodziną.

· Jednolita kolorystyka – będzie niezastąpiona, jeśli chcesz, by twój mały salon z aneksem kuchennym nie zginął w natłoku wzorów. Najlepiej sprawdzą się proste fronty szafek kuchennych w kolorze ścian lub podobnym. Szukając w internecie, jak urządzić salon z kuchnią , zwróć uwagę na rozwiązania minimalistyczne i nowoczesne.

Salon z kuchnią – aranżacje a kwestia wentylacji

Dobra wentylacja to podstawa, jeśli łączymy nowoczesny salon z kuchnią. Nie można zapomnieć o okapie nad kuchenką i drożnych przewodach wentylacyjnych. Wybierzmy sprzęt wysokiej jakości, który będzie eliminował z pomieszczenia zapachy gotowanych potraw. Jest to szczególnie ważne, jeśli łączymy wyjątkowo mały salon z aneksem kuchennym, w którym będziemy często gotować. Projekt salonu z kuchnią powinien przewidywać także okna zlokalizowane w taki sposób, by łatwo można je było otwierać, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Aranżacja salonu z kuchnią – oświetlenie

Oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym powinno z jednej strony stwarzać atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi, a z drugiej dobrze rozjaśniać strefę, w której przygotowujemy posiłki. Umowne oddzielenie kuchni od salonu można uzyskać, stosując żarówki emitujące światło o różnej barwie i natężeniu. Jeśli zdecydujemy się na sufity podwieszane, kuchnia z salonem mogą zostać efektownie rozświetlone zamontowanymi na nich taśmami LED. Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym może opierać się także na światłach punktowych umieszczonych w strategicznych miejscach – nad blatem roboczym, stołem czy kanapą. Trzeba pamiętać, aby wybrane lampy dobrze się ze sobą komponowały, tworząc spójną całość.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Przykładowe projekty kuchni z salonem prezentowane w internecie jako inspiracje to świetne źródło pomysłów, jak oddzielić salon od kuchni i zaznaczyć przestrzenie o odmiennych funkcjach. Do wyboru jest wiele opcji – możesz zdecydować się na niską lub ażurową ściankę działową, funkcjonalną wyspę z blatem roboczym, barek albo ustawienie kanapy tak, by wyznaczała granice stref. Również podłoga w kuchni połączonej z salonem może wskazywać na różne przeznaczenie poszczególnych części wnętrza. W strefie roboczej sprawdzą się płytki, a w dziennej panele lub parkiet. Ważne jednak, by wybrane materiały tworzyły spójną kompozycję kolorystyczną. Pamiętaj, że jeśli planujesz oddzielenie kuchni od salonu, aranżacje prezentowane w magazynach o wnętrzach będą twoim sprzymierzeńcem – inspiruj się i pożyczaj najlepsze rozwiązania.

Zobacz film: Jak urządzić salon? Nowoczesne aranżacje, które zmienią pokój dzienny w idealne miejsce do pracy i wypoczynku Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości