Rysowanie krok po kroku: ołówkiem. Jak rozpocząć kurs dla dzieci?

Dziewczynka rysuje ołówkiem
Obradovic / Getty Images
Źródło: E+
Dzieci z natury uwielbiają rysować. Oczywiście nie wszystko z początku wychodzi idealnie, dlatego muszą dużo ćwiczyć, by uzyskiwać coraz lepsze efekty. Można się nauczyć rysowania krok po kroku, postępując zgodnie ze wskazówkami bardziej doświadczonych artystów. Wtedy zrozumienie wielu rzeczy przychodzi dużo łatwiej.

Tworzenie własnych prac rysunkowych sprawia najmłodszym wielką radość. By dziecięce rysunki mogły stać się jeszcze bardziej wyjątkowe, warto na początek zakupić odpowiednie narzędzia. Średniej miękkości ołówek, dobra gumka do wycierania i blok techniczny to akcesoria idealne na początek przygody z nauką rysunku. Z takimi pomocami rysowanie krok po kroku stanie się możliwe.

Jak rysować twarz? Proste wskazówki dla najmłodszych artystów

W dziecięcych pracach często pojawiają się wizerunki ludzi. Najmłodsi chętnie portretują siebie i swoich najbliższych, dlatego warto pokazać im, jak łatwiej rysować twarze . Rysunek najlepiej rozpocząć od zaznaczenia konturu głowy . W tym celu wystarczy nakreślić przy pomocy ołówka HB, B lub 2B owalny kształt, lekko zwężający się do dołu. Kolejną rzeczą ułatwiającą rysowanie twarzy jest postawienie na środku narysowanego owalu pionowej kreski wyznaczającej oś symetrii. Następnie należy dorysować jeszcze kreskę poziomą, która powinna znaleźć się w połowie wysokości owalnego kształtu. Kiedy pomoce są już gotowe, można rozpocząć dalsze rysowanie twarzy. Krok po kroku, dzieło będzie wyglądać coraz lepiej.

W kolejnym etapie tworzenia rysunku trzeba zaznaczyć oczy . Najłatwiej narysować je z dwóch owalnych, poziomych kształtów. Każdy z nich powinien mieć swój środek na narysowanej wcześniej poziomej kresce. Później trzeba jeszcze narysować tęczówki (średniej wielkości koła), a w nich źrenice (małe kółeczka). Nad oczami należy zaznaczyć brwi i dorysować nos. Najłatwiej zaznaczyć go, rysując trójkątny kształt, którego wierzchołek zaczyna się od miejsca przecinania się postawionych wcześniej kresek wyznaczających symetrię. W kolejnym kroku warto zaznaczyć dziurki od nosa i wymazać zbędne kreski (górne linie trójkąta). Oczywiście pod nosem muszą również znaleźć się usta. Najłatwiej stworzyć je z wygiętego w uśmiech łuku . Na koniec warto wytrzeć linie pomocnicze i oczywiście dorysować włosy. Każde dziecko, postępujące zgodnie z udzielonymi wskazówkami, zobaczy, że rysowanie portretu krok po kroku nie jest wcale takie trudne.

Rysowanie psa krok po kroku - to wcale nie musi być trudne

Oprócz wizerunków ludzi, dzieci chętnie tworzą także rysunkowe podobizny zwierzaków. Psy czy koty to w końcu często członkowie rodzin. Od czego rozpocząć rysowanie zwierząt krok po kroku? Przygotuj kartkę, ołówek oraz gumkę, by móc rozpocząć pracę.

Każdy wie, że pies ma cztery łapy, pysk i ogon. Rysowanie psa krok po kroku należy jednak rozpocząć od głowy. Najłatwiej stworzyć ją z średniej wielkości koła. Środek koła można przedzielić krzyżykiem , tworząc linie pomocnicze. Po obu stronach pionowej linii powinny znajdować się oczy. Gałki oczne najłatwiej narysować, kreśląc niewielkiej wielkości koła . Następnie trzeba jeszcze narysować psi nos. Może on mieć kształt trójkąta lub lekko spłaszczonego, poziomego owalu. Pod nosem powinien jeszcze znajdować się pyszczek. Najprościej stworzyć go z dwóch przylegających do siebie okręgów . Nie można też zapomnieć o uszach. Mogą być one szpiczaste (narysowane z lekko zaokrąglonych trójkątów) lub oklapnięte (stworzone z dwóch owalnych kształtów przylegających do krawędzi głowy).

Resztę ciała psa najprościej zbudować z dwóch kółek . Pierwsze z nich powinno stykać się krawędzią z głową psa (wielkość koła powinna być jednak większa niż głowa). Drugie, nieco mniejsze koło, należy umieścić niedaleko pierwszego. Koła trzeba połączyć ze sobą za pomocą kresek. Kreski dorysowane przy większym z nich stworzą szyję. Na koniec pozostają jeszcze łapki i włochaty ogonek. Podłużne łapki psa powinny kończyć się stopami, które można narysować za pomocą trzech lekko spłaszczonych, przylegających do siebie okręgów. Psi ogon najprościej natomiast narysować z kształtu przypominającego półksiężyc.

Jak narysować kota krok po kroku?

Warto również wiedzieć, jak rozpocząć rysowanie kota krok po kroku. Na początek należy narysować okrągłą głowę. Następnie dobrze wyznaczyć sobie oś symetrii w środku koła . Kocie oczy powinny mieć nieco podłużny, migdałowy kształt. Ich źrenice muszą być spłaszczone i pionowe . Kocie uszy najprościej narysować z dwóch podłużnych trójkątów. Koci nos powinien być natomiast mały. Może mieć kształt trójkąta. Na koniec jeszcze kocie wąsy, które najlepiej narysować, tworząc delikatnie łukowate kreski. Resztę kociego ciała można narysować z owalnego, podłużnego kształtu. W ten sposób kot będzie siedzieć. Na koniec pozostają jeszcze łapki i podłużny ogonek układający się w kształt litery „S”.

Zobacz film: Obraz na talerzu.

Zobacz film: Obraz na talerzu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości