Rynek pracy. Kogo szukają pracodawcy w Polsce?

Współczesny rynek pracy charakteryzuje się licznymi zmianami i innowacjami. Chcąc odnaleźć się na rynku pracy, trzeba być nastawionym na ciągłe podnoszenie swoich kompetencji lub gotowym na przebranżowienie.

W pracy spędzamy wiele godzin w ciągu doby, dlatego warto wiedzieć, jakimi zasadami kieruje się rynek pracy. Czym jest i jak można go podzielić? Na tle innych rynków rynek pracy wyróżnia się tym, że towarem, za który się płaci, jest praca. Podobnie jak w każdej innej dziedzinie, jest tutaj prawo popytu i podaży, które wzajemnie się regulują. Rynek pracy w Polsce ma zapotrzebowanie na specjalistów w jednych dziedzinach, a w innych widać przesyt. Można to zaobserwować poprzez rodzaje ofert, jakie najczęściej pojawiają się na rynku pracy, stopę bezrobocia, prognozy na najbliższe lata i to, jak wygląda polityka rynku pracy.

Rodzaje rynku pracy

Rynek pracy jest pojęciem na tyle ogólnym, że może być różnie pojmowany. W zależności od tego, co jest analizowane i jakie dane są potrzebne, dzieli się go głównie ze względu na zasięg geograficzny i cechy pracowników. Patrząc na rynek pracy pod kątem pierwszego podziału, wymienia się lokalny rynek pracy, regionalny rynek pracy, krajowy rynek pracy, zagraniczny rynek pracy i globalny rynek pracy. Drugie rozumienie, które często wykorzystuje badanie rynku pracy, dotyczy podziału na kwalifikacje pracowników, zawody i wiek.

Polityka rynku pracy – czego dotyczy?

Analiza rynku pracy, przeglądanie materiałów na temat rynku pracy i rozmowy ze znajomymi pokazują, że są osoby, które w ogóle nie muszą się bać o zatrudnienie, a polski rynek pracy stwarza ogromne możliwości dla ich rozwoju. Jednocześnie są grupy zawodowe, dla których sytuacja na rynku pracy w Polsce wcale nie jest zadowalająca, mają kłopoty ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, są obarczeni większym ryzykiem bezrobocia. I właśnie tych pracowników ma wspierać polityka rynku pracy. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie bezrobociu i zwiększanie zatrudnienia. Właśnie dlatego powstają nowe miejsca pracy, dofinansowywane są szkolenia i tworzone programy wsparcia dla przedsiębiorstw.

Ponieważ trudna jest sytuacja kobiet na rynku pracy, są one przykładem grupy objętej dodatkową pomocą, to samo dotyczy osób niepełnosprawnych, osób po 50-tym roku życia i długotrwale bezrobotnych. W nieciekawej sytuacji są też osoby bardzo młode, które nie mają doświadczenia zawodowego. Analizy pokazują, że obecna sytuacja na rynku pracy charakteryzuje się widocznym wzrostem cyfryzacji, mniejszym bezrobociem i większą aktywnością zawodową, zwłaszcza u osób starszych.

Jak można przygotować się do wejścia na rynek pracy?

Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna i na przestrzeni lat wielokrotnie się zmieniała. Jeszcze przed wyborem kierunku studiów, a potem ścieżki kariery zawodowej, analiza rynku pracy pomoże wybrać taką drogę, która umożliwi znalezienie zatrudnienia. Na brak ofert nie będą mogli narzekać m.in. menedżerowie, inżynierowie, informatycy i lekarze specjaliści. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, już w trakcie studiów dobrze jest odbyć praktyki, staże lub podjąć się pracy dorywczej, zwłaszcza związanej z kierunkiem studiów.

Współczesny rynek pracy – jak odnieść na nim sukces?

Trendy na rynku pracy mogą się szybko zmieniać, powstają nowe zawody, rozwijają się nowe technologie. Chcąc osiągnąć sukces na rynku pracy, trzeba być przygotowanym na zmiany i dokształcanie się. Nieraz konieczne jest całkowite przebranżowienie się, choć nie zawsze jest to proces łatwy. Trzeba analizować, na jakich specjalistów na polskim rynku pracy jest zapotrzebowanie. Na tej podstawie można określić, w którą stronę podążać. Jednocześnie to, że w Polsce nie możemy znaleźć pracy, nie oznacza, że rynek pracy w Unii Europejskiej też jest dla nas nieprzychylny. Może się bowiem okazać, że nie tylko znajdziemy zatrudnienie, ale także otrzymamy satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Rynek pracy w Polsce – pracodawcy nie potrafią znaleźć pracowników

W ostatnich latach mamy na polskim rynku pracy dość zaskakującą sytuację. Wielu pracodawców ma problem z tym, żeby rekrutować pracowników. Rynek pracy w Polsce ma ciągłe zapotrzebowanie na specjalistów, a tych brakuje. Pracownicy coraz częściej decydują się na zmianę pracy, mając przy tym świadomość, że mogą znaleźć lepszą posadę. Co to oznacza? Coraz częściej na rynku pracy to pracodawca musi walczyć o pracownika, a nie odwrotnie. Skutkiem tego personel ma coraz więcej benefitów i dodatków motywacyjnych. Jednocześnie osoby planujące zmianę firmy, nie mogą popadać w nadmierną euforię, bo stan ten nie dotyczy wszystkich zawodów.

Zobacz też:

Jak rozliczyć PIT przez internet? Instrukcja krok po kroku.

Ile naprawdę zarabia nauczyciel? Oto konkretne kwoty.

Polska projektantka uczy kobiety z Afryki szycia ubrań i prowadzenia biznesu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości