Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Ruszaj się dla zdrowia. Jakie korzyści daje regularna aktywność fizyczna? 

Planuję długie życie

Ruszaj się dla zdrowia. Jakie korzyści daje regularna aktywność fizyczna? 

Pandemia sprawia, że nasza aktywność fizyczna została mocno ograniczona. Tymczasem brak ruchu pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Badania pokazują, że osoby które stronią od aktywności są bardziej narażone m.in. na rozwój choroby nowotworowej. Ile i jak ćwiczyć, aby nie zachorować? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiadał dr Paweł Koczkodaj z Narodowego Centrum Onkologii.

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?

Zamknięcie siłowni, basenów i klubów fitness sprawiło, że cześć z nas całkowicie zrezygnowała z aktywności. - Często wydaje nam się, że, aby podjąć aktywność fizyczną, musimy mieć jakieś przyrządy. Tymczasem badania naukowe pokazują, że jedyne czego potrzebujemy to nasze własne ciało i nasze własne obciążenie - mówił w rozmowie z Marcinem Sawickim dr Paweł Koczkodaj, z Narodowego Centrum Onkologii.

Specjalista podkreślił, że wystarczy pół godzinny szybki spacer, aby poczuć różnicę. - Poprawia nam się nastrój, trawienie, do tego lepiej śpimy - wyliczał.  Aby to utrzymać i uniknąć problemów, ten ruch musi być systematyczny.

Aktywność fizyczna - przed jakimi chorobami chroni?

Kampania "Planuje długie życie" zachęca do tego, aby na stałe wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną, a tym samym zminimalizować ryzyko rozwoju raka.

- Regularna aktywność fizyczna chroni przed rozwojem raka piersi, jelita grubego czy błony śluzowej macicy. Natomiast ogromne badanie przeprowadzone przez National Cancer Institute wykazały, że tych nowotworów jest znacznie więcej. Szacuje się, że jest ich ok. 13. - mówił dr Paweł Koczkodaj.

Aktywność fizyczna pomaga też utrzymać prawidłową masę ciała i chroni przed nadwagą oraz otyłością. - Otyłość jest drugim - zaraz po papierosach - czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój nowotworów - dodał. Zatem, jak zacząć ćwiczyć i jakie jeszcze korzyści daje aktywność? - Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej kampanii "Planuje długie życie" oraz w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem (www.12sposobownazdrowie.pl) - mówił specjalista.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Naukowcy o szczepionce przeciw COVID-19 w sprayu do nosa. "Może pomóc w zatrzymaniu transmisji SARS-CoV-2"

Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby?

Przechorowanie COVID-19 nie chroni przed wariantem Delta. Jak można się zabezpieczyć?

Reporter: Marcin Sawicki

Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
48
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0