Rudbekia w ogrodzie – odmiany i uprawa

GettyImages-1024825036.jpg
GettyImages-1024825036.jpg
Jeśli szukamy łatwych w uprawie i efektownych roślin ogrodowych, rudbekia powinna być w ścisłej czołówce. Jej kwiaty są duże i barwne. Rudbekie mają niewielkie wymagania podczas uprawy, więc mogą cieszyć oczy nawet początkujących ogrodników.

Rudbekia jest jednym z najpowszechniej spotykanych kwiatów w polskich ogrodach. Nie ma szczególnych wymagań związanych z uprawą, do tego długi jest czas kwitnienia. Rudbekie są trwałe, kojarzą się z latem. Nawet te osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację swoich rabatek, mogą wziąć pod uwagę właśnie te rośliny.

Rudbekia – charakterystyka

Pochodząca z Ameryki Północnej rudbekia obejmuje blisko 40 odmian. Niestety do naszego kraju dotarło jedynie kilka gatunków o różnej długości życia. W zależności od odmiany rudbekia to roślina jednoroczna, roślina dwuletnia, bądź bylina zielona. Cechą charakterystyczną są kwiaty o intensywnej barwie. Pojawiają się one późno i kojarzone są głównie z latem, jednak jest ich bardzo wiele i są duże, dzięki czemu stanowią fantastyczną ozdobę każdego ogrodu. Rudbekie osiągają maksymalną wysokość 140 cm.

Rudbekia – odmiany

Rudbekie w ogrodzie stały się tak popularne, że hodowcy starają się uzyskać jak najwięcej odmian. Wśród nich kilka cieszy się szczególną popularnością. Najczęściej spotyka się rudbekię purpurową, posiadającą sztywne pędy. Kwiat rudbekii purpurowej jest fioletowy i pięknie będzie wyglądał na rabatkach i w wazonach. W zależności od potrzeb rudbekię można wysiać z nasion , ale równie dobrze może być kupiona już wyhodowana.

Następną popularną odmianą jest rudbekia owłosiona, której liście osiągają wielkość 10 cm i tak samo jak łodygi tej rośliny, są owłosione. Rudbekia tej odmiany ma kwiat w kolorze złotej żółci i osiąga wysokość do 80 cm. W zależności od typu rudbekii owłosionej, kwiaty mogą mieć szerokość od 8 do 15 cm. Ciekawie prezentuje się rudbekia trójklapowa, która ma czarny i wypukły środek. Jej kwiaty są pomarańczowo-żółte. Ponieważ osiąga wysokość 140 cm, nieraz wymaga zastosowania odpowiedniej podpory.

W polskich ogrodach często można spotkać rudbekię dwubarwną, sięgającą do metra wysokości. Kwiaty mają czarny środek, płatki są od wewnątrz w barwie pomarańczowej, która przechodzi w kolor żółty. Najlepiej kwitnie, kiedy ma stanowisko słoneczne. Jest dekoracyjna a sianie można rozpocząć już w maju. Rudbekia błyskotliwa to bylina, która także preferuje stanowiska słoneczne i żyzną glebę. Jej kwiaty są w odcieniu złocistej żółci. Byliną jest również rudbekia naga. Wymagania są podobne jak w poprzednim przypadku. Rudbekię tego typu rozmnaża się wiosną przez podział kępy. Chcąc, by pędy rudbekii nagiej były sztywniejsze, w czerwcu do połowy należy je przyciąć. Natomiast jesienią ścinamy u samej podstawy.

Rudbekia – uprawa

W zależności od tego, czy decydujemy się na rudbekię wieloletnią czy jednoroczną, inaczej będziemy podchodzili do uprawy. Rudbekia wieloletnia może być uprawiana z sadzonki. Przykładem rośliny, którą należy hodować w ten sposób jest rudbekia naga. Jeśli jednak decydujemy się na odmiany jednoroczne, wtedy najbardziej wskazane jest wykorzystanie nasion. Najistotniejsze jest to w przypadku rudbekii dwubarwnej. Niezależnie od odmiany, rudbekia potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia. Posadzona w cieniu będzie wolniej rosła, a przez to sporo straci na swojej atrakcyjności. Ponieważ rudbekia lubi wilgoć, dobrze będzie się czuła w okolicy zbiorników wodnych, ale teren nie może być podmokły. Jednocześnie jest jedną z roślin, które dobrze znoszą suszę. Rudbekie nie wymagają dużej pielęgnacji. Wystarczy je nawadniać systematycznie i stosować wieloskładnikowe nawozy. Stosując nawozy wiosną i latem, można mieć pewność, że rośliny będą bujnie rosły.

Rudbekia – pielęgnacja

Sama pielęgnacja ogranicza się głównie do tego, by regularnie usuwać kwiatostany, które już przekwitły. Rudbekia tworzy wtedy nowe kwiaty i nieustannie ładnie się prezentuje. Do tego nie należy zapomnieć o wspomnianym wyżej nawożeniu. Ważne też jest, by wtedy, kiedy jest suche lato, regularnie roślinę podlewać. Porównując ze sobą wszystkie odmiany rudbekii , jedynie rudbekia błyskotliwa może być troszkę bardziej kapryśna niż pozostałe.

Rudbekia – rozmnażanie

Rudbekię nagą rozmnaża się przez podział kępy, ale nie w każdym przypadku tak to przebiega. Jeśli mamy do czynienia z roślinami jednorocznymi, wtedy najłatwiej rozmnaża się je z nasion. W zasadzie wysiewają się same i kiełkują w maju. Kilkutygodniowe siewki rudbekii można przenieść w inne miejsce. Rudbekia wieloletnia, czyli naga lub lśniąca, może również być wysiewana na rozsadniku wiosną. U schyłku lata pikuje się siewki na ich stałe miejsce. Jednak chcąc cieszyć się kwiatami z bylin w tym samym roku, dzieli się je na początku wiosny. Kępy się rozdziela, wykopuje i razem z korzeniami przenosi na nowe miejsce.

Zobacz film: Ekolodzy blokują wycinkę drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości