RPD walczy o wyższą kwotę zasiłku dla dzieci z niepełnosprawnościami. Obecna jest "rażąco mała"

Mikołaj Pawlak
x-news
Rzecznik Praw Dziecka wystosował pismo do resortu rodziny, w którym zwrócił uwagę, że należy podnieść kwotę zasiłku pielęgnacyjnego i wprowadzić jego coroczną waloryzację. - Aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami - zauważa Mikołaj Pawlak.

Zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
    • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia (jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności);
      • osobie w wieku powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeżeli powstała ona do ukończenia 21. roku życia);
        • osobom powyżej 75. roku życia, o ile nie otrzymują dodatku pielęgnacyjnego.

          Rzecznik Praw Dziecka chce regularnej waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego

          Obecna wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie. Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka kwota ta jest zbyt niska i jednym z działań, które należy pilnie podjąć, jest znaczące podniesienie tej kwoty oraz wprowadzenie corocznej waloryzacji:

          - Uważam, że kwota zasiłku pielęgnacyjnego powinna podlegać corocznej waloryzacji, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego. Aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy każdego dnia podejmują wysiłek zarówno materialny, jak i fizyczny związany z opieką i stałą rehabilitacją takiego dziecka - argumentował RPD Mikołaj Pawlak w piśmie do minister rodziny Marleny Maląg.

          "Państwo musi lepiej dbać o potrzeby dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami"

          RPD podkreślił przy tym, że problem ten dotyczy wielu polskich rodzin. Dzieci z niepełnosprawnością muszą regularnie odbywać wizyty u lekarzy-specjalistów, poddawać się systematycznej rehabilitacji, a rodzice zapewnić specjalistyczny sprzęt, żywienie, jak i środki higieny osobistej.

          - Ceny tych dóbr i usług są wysokie, stąd ta nagląca potrzeba zwiększenia wysokości zasiłku pielęgnacyjnego do kwoty pozwalającej, chociaż na częściową rekompensatę środków finansowych przeznaczanych przez rodziców na niezbędne potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami - napisał Mikołaj Pawlak i wskazał, że zarówno przepisy Konstytucji RP, jak i zapisy Konwencji o prawach dziecka oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych obligują państwo do objęcia dzieci z niepełnosprawnościami szczególną troską i pomocą.

          - Państwo musi podejmować wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia pełnego korzystania przez niepełnosprawne dzieci ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na zasadzie równości z innymi dziećmi - skwitował RPD.

          Ministerstwo rodziny ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.

          Zobacz także:

          Ma 57-lat i została mamą. "Moje dziecko miałoby się nie urodzić tylko dlatego, że jestem stara?"

          Dyrektorka domu dziecka latami miała znęcać się nad dziećmi. "To był szczyt sadyzmu"

          Czy warto zawsze mówić dzieciom prawdę? "Te wzorce się jednak przekazuje"

          Zobacz wideo: Zamknięte żłobki i przedszkola. Co dalej?

          Autor: Dominika Czerniszewska

          Źródło: PAP

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości