Jak nie dopuścić do rozwodu?

Czy rozwód jest ostatecznością? Kiedy zdecydować się na rozwód? Jak do niego nie dopuścić? W studiu "Dzień Dobry TVN" rozmawialiśmy o tym, w jakich sytuacjach jest najlepszym rozwiązaniem, a kiedy powinno się go za wszelką cenę uniknąć.
  • Kiedy rozwód jest ostatecznością?
    • Przyczyny rozwodu.
      • Jak nie dopuścić do rozwodu? Kiedy i jak ratować związek?

        Zobacz też: Jak się podnieść po rozwodzie?

        Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o rozwodzie, powinieneś odpowiedzieć sobie szczerze na kilka pytań, które rozwiążą twoje wątpliwości. Podjęcie decyzji o rozwodzie bardzo często jest jedną z najtrudniejszych decyzji w twoim życiu, dlatego też decyzja ta powinna zostać dokładnie przemyślana.

        Więcej: Zmiany w prawie. O rozwód będzie trudniej!

        Najczęstsze przyczyny rozwodu:

        Jakie są przyczyny rozwodu? Takich przyczyn może być bardzo wiele. Zaczynając od braku komunikacji w małżeństwie, a kończąc na zdradzie.

        • większe przyzwolenie społeczne na rozstanie małżonków, liberalizacja społeczeństwa
          • niedopasowanie charakterów
            • zdrada
              • nieporozumienia na tle finansowym
                • dłuższa nieobecność małżonka, na przykład dłuższy wyjazd za granicę jednego z małżonków do pracy
                  • niedopasowanie seksualne
                    • różnice światopoglądowe
                      • problemy z alkoholem jednego z małżonków

                        Zobacz też: Jak rodzice po rozwodzie powinni się zachowywać w stosunku do dziecka?

                        Co zrobić przed decyzją o rozwodzie?

                        1. Pamiętaj, decyzja o rozwodzie nie powinna być pochopna. Nie podejmuj jej pod wpływem nagłych silnych emocji. Takie emocje są najgorszym doradcą. Decyzję o rozwodzie powinieneś podejmować, kiedy wszystkie emocje opadną. Wtedy będziesz mógł myśleć racjonalnie i w miarę obiektywnie "na chłodno" spojrzysz na relacje i problemy łączące cię z twoim małżonkiem.

                        2. Przed podjęciem decyzji o rozwodzie, warto pójść ze swoim małżonkiem do poradni małżeńskiej. Specjalista, np. psycholog, będzie w takiej sytuacji mediatorem między tobą a twoim małżonkiem i spojrzy obiektywnie na to co dzieje się w waszym małżeństwie.

                        3. Przed podjęciem decyzji o rozwodzie warto ze sobą po prostu szczerze porozmawiać. Szczera i spokojna rozmowa może wiele zdziałać. Może się okazać, że małżonek nie widział twoich niektórych problemów? Może nie dałaś mu sygnału, że coś jest nie tak? Może nie zaakcentowałaś swoich potrzeb i partner o nich nie wiedział? Takie same pytania powinien postawić sobie twój małżonek i na nie odpowiedzieć. Bardzo często przyczyną rozwodów jest brak komunikacji w małżeństwie. Może to odpowiedni moment by nad nią popracować?

                        4. Jeśli powodem rozwodu w twoim przypadku jest zdrada, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteś w stanie wybaczyć ją swojemu małżonkowi. W niektórych przypadkach uda się dojść do prawdziwych przyczyn zdrady, zrozumieć je i wybaczyć.

                        Oczywiście nie masz obowiązku wybaczyć swojemu małżonkowi za wszelką cenę. Zwłaszcza kiedy wiesz, że zdrada miała miejsce kilkukrotnie i wiesz, że twój małżonek będzie znów cię zdradzał.

                        Jeśli jednak zdrada była jednorazowym "wyskokiem" i wiesz że już się nie powtórzy, warto przemyśleć sprawę i odpowiedzieć sobie na pytania: czy po zdradzie twojego partnera jesteś w stanie przywrócić równowagę wewnętrzną i odbudować utracone zaufanie? Czy jesteś w stanie mu wybaczyć? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi "tak", być może rozwodu uda się uniknąć.

                        5. Nawet jeśli uważasz, że związku nie da się już uratować, warto dać sobie ostatnią szansę. Ostatnia szansa jest ważna na przykład wtedy kiedy macie wspólne dzieci. Koszty emocjonalne związane z rozwodem będą trudne do zniesienia nie tylko dla małżonków, ale również dla dzieci.

                        6. Jeśli w związku, mimo kryzysu, nadal są emocje, warto próbować ratować związek. Nieważne jest czy tą emocją jest miłość, namiętność czy też przeciwna emocja. Kiedy pojawia się obojętność i brak emocji, wtedy to może być znak, że związku nie da się już uratować. Związek bez emocji nie istnieje.

                        Więcej: Dlaczego o rozwodach gwiazd mówi cały świat?

                        Zobacz więcej o rozwodach:

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości