Rozmowa o pracę. Jak ubrać się na rozmowę o pracę i jak przygotować się na pytania?

Kobieta przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną z mężczyzną
ONOKY - Eric Audras / Getty Images
Źródło: Brand X
Rozmowa o pracę pozwala firmie dowiedzieć się więcej o kandydacie. Każdy zastanawia się, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę, a sposób jest na to jeden – dobrze się do niej przygotować. Jaki wybrać strój na rozmowę o pracę i na jakie pytania przygotować odpowiedzi?

Ubiegając się o wymarzone stanowisko, staramy się, aby dokumenty aplikacyjne były dopracowane w każdym calu, ale dopiero rozmowa o pracę daje nam szansę na pokazanie się od najlepszej strony. To wtedy możemy udowodnić, jak bardzo zależy nam na pracy i jakim jesteśmy człowiekiem. Ten etap rekrutacji jest stresującym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli rozmowa o pracę odbywa się po angielsku lub w innym języku obcym. Jednak odpowiednie przygotowanie się nie tylko doda nam pewności siebie, lecz postawi nas w dobrym świetle. Co należy zrobić wcześniej i jakie pytania mogą się pojawić na rozmowie o pracę?

Rozmowa o pracę – zrób wrażenie zanim padną pytania

Jeszcze zanim rekruter zacznie zadawać pytania, może już mieć wstępną opinię na nasz temat. Na jakiej podstawie? Często przed rozmową o pracę weryfikowane są wiadomości na temat kandydata, które znajdują się w sieci. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, co pokazuje o nas wyszukiwarka i media społecznościowe. W ten sposób możemy uniknąć ewentualnej kompromitacji. Kolejnym krokiem jest pytanie: jak ubrać się na rozmowę o pracę? Będzie to uzależnione od charakteru firmy. Ubiegając się o posadę w banku lub kancelarii prawniczej, ubiór powinien być dużo bardziej formalny niż w agencji reklamowej. Nie zmienia to faktu, że za każdym razem strój na rozmowę o pracę musi być czysty i schludny. Na koniec, zanim się przywitamy i siądziemy na wskazanym miejscu, na rozmowę o pracę musimy przybyć punktualnie, więc wcześniej trzeba sprawdzić dojazd.

Rozmowa o pracę – pytania i odpowiedzi

Przygotowując się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, zastanawiamy się, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę. Poza powyższymi przygotowaniami, nie można zapominać o tym, że wiele zadawanych pytań może się powtarzać. Oznacza to, że rozmowa o pracę odbywa się w oparciu o pytania, na które możemy przygotować wcześniej odpowiedzi. Jeśli nasze przyszłe stanowisko wymaga znajomości języka obcego, a w CV pojawiła się na ten temat stosowna informacja, rozmowa o pracę może odbywać się po niemiecku, angielsku, francusku. Jednymi z podstawowych pytań na rozmowie o pracę , które pojawiają się niemal na początku, są te nawiązujące do działalności firmy. Co mówić na rozmowie o pracę? To, co w rzeczywistości o firmie wiemy i dlaczego wybraliśmy właśnie ją. Wyssane z palca wiadomości od razu zostaną wychwycone i mogą zrazić rekrutera.

Inne pytania na rozmowie o pracę dotyczą mocnych i słabych stron albo zarobków. W pierwszym z nich należy wyeksponować te zalety, które są niezbędne na danym stanowisku. Wymieniając słabe strony na rozmowie o pracę , skupmy się na tym, co nie będzie negatywnie wpływało na poziom wykonywanych obowiązków. Z kolei o zarobkach należy mówić wprost i podać kwotę, jaka jest adekwatna do danego stanowiska. Określić ją można poprzez wcześniejsze sprawdzenie zarobków na stanowisku pracy. Rozmowa o pracę może mieć inny wymiar w zależności od stanowiska, więc musimy się liczyć z tym, że będziemy pytani na przykład o znajomość przepisów czy pomysł na rozwiązanie jakiegoś problemu. Pytania na rozmowie o pracę nieraz nawiązują do relacji w poprzednim miejscu zatrudnienia i tutaj trzeba być ostrożnym, bo to pokazuje, jak pracujemy z innymi.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Ćwiczyć odpowiedzi!

Podczas przygotowań do rozmowy o pracę nie możemy zapominać o tym, że kiedy staniemy przed rekruterem i pojawi się zdenerwowanie, nasze odpowiedzi niekoniecznie będą płynne. Dlatego po spisaniu odpowiedzi na pytania zadawane na rozmowie o pracę , warto je ćwiczyć. Wielokrotne powtarzanie odpowiedzi przed lustrem pomoże lepiej panować nad brzmieniem i mimiką. Wysiłek ten znajdzie odzwierciedlenie na rozmowie o pracę , kiedy będziemy mówili pewniejszym głosem.

Rozmowa o pracę – zestaw pytań do rekrutera

W trakcie przygotowań na rozmowę o pracę nie zapominajmy o pytaniach , które zadamy rekruterowi. Nie idziemy na spotkanie tylko po to, by udzielać odpowiedzi, ale także dowiedzieć się czegoś o firmie i nowym stanowisku. Kandydat, który nie ma żadnych pytań do potencjalnego pracodawcy, może zostać odebrany jako osoba niezbyt zainteresowana firmą, do której rekrutuje i stanowiskiem, o które się ubiega. Jeśli mamy zestaw pytań, pokazujemy, że jesteśmy profesjonalistami i rzetelnie przygotowaliśmy się do spotkania. O co pytać na rozmowie o pracę? O stanowisko, obowiązki, wewnętrzną organizację, ścieżkę awansu. Dzięki temu możemy sprawdzić, na ile nasza wiedza o firmie pokrywa się z tym, co mówią o niej rekruterzy.

Zobacz film: Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Brand X

podziel się:

Pozostałe wiadomości