Finanse i Praca

Przygotowanie do spotkania z potencjalnym pracodawcą jest ważne, szczególnie, jeśli rozmowa ma się odbywać w obcym języku. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku?

Finanse i Praca

Przygotowanie do spotkania z potencjalnym pracodawcą jest ważne, szczególnie, jeśli rozmowa ma się odbywać w obcym języku. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku?

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, kiedy chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony. Warto wiedzieć, jakich pytań możemy się spodziewać i przygotować odpowiednie słownictwo. Przeczytaj, jak to zrobić.

Kiedy podejmujemy pracę w zagranicznej firmie lub na stanowisku, na którym wymagana jest biegła znajomość języka niemieckiego, możemy się spodziewać, że rozmowa kwalifikacyjna będzie przeprowadzona właśnie po niemiecku.

Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

Niezależnie od tego, o jaką pracę się staramy, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest konieczne. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i to właśnie te kilkadziesiąt minut zadecyduje o tym, czy dostaniesz wymarzoną pracę.

O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się firma. Sprawdź, jakie są najważniejsze obszary działania, najpopularniejsze produkty, kontrahenci. Jeśli przyszły pracownik nie będzie tego wiedział, raczej nie wypadnie najlepiej w oczach rekruterów.

Ważny jest też strój. Powinien być elegancki, ale stonowany. Zamiast krzykliwych kolorów, postaw raczej na granat, czerń i biel. Przyjdź punktualnie. Wyjdź z domu na tyle wcześnie, by nie zaskoczyły Cię korki czy objazdy. Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną to nie najlepszy początek współpracy.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku?

Spróbuj przećwiczyć w domu rozmowę. Zastanów się nad tematami, jakie mogą zostać poruszone. Dzięki takiemu przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, pytania rekruterów nie zaskoczą Cię.

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej padają najczęściej?

· Czym się zajmujesz/opowiedz o sobie

· Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

· Jakie są twoje słabe/mocne strony?

· Gdzie widzisz siebie za kilka lat?

· Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?

Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na te pytania, by wypaść jak najlepiej.

Rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku

Każda rozmowa kwalifikacyjna w obcym języku wymaga odpowiedniego przygotowania. Nawet, jeśli zaczynasz pracę za granicą, gdzie wymagana jest podstawowa znajomość języka, przygotuj słownictwo, które pomoże Ci lepiej przejść przez rozmowę kwalifikacyjną po niemiecku .

Każda rozmowa kwalifikacyjna składa się z kilku etapów:

1. Przywitanie i kilka słów na rozluźnienie atmosfery. Zazwyczaj pada pytanie o warunki pogodowe lub dojazd do miejsca spotkania albo samopoczucie.

2. Prezentacja kandydata, czyli prośba, by kandydat opowiedział o sobie: czym się zajmował do tej pory, jakie ma doświadczenie, pasje.

3. Pytania o konkretne umiejętności, jakie będą potrzebne na danym stanowisku.

Zapewne rekruterzy opowiedzą, czym zajmuje się firma i zapytają o warunki finansowe. Znając schemat spotkania, będziesz wiedzieć, jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną .

Rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku - słówka

Wiedząc, jak może wyglądać spotkanie rekrutacyjne, warto opracować podobną rozmowę kwalifikacyjną, do dialogu wstawiając własne odpowiedzi. Jeżeli praca będzie wymagała porozumiewania się po niemiecku na co dzień, najlepiej skorzystaj z pomocy germanisty. Nauczyciel pomoże opracować odpowiednie słownictwo i zwróci uwagę na ewentualne błędy. Podczas takiej symulacji rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzisz też swoje umiejętności.

Sprawdź, jakie słownictwo może być pomocne podczas rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku :

Die Erfahrung - doświadczenie

Die Berufserfahrung - doświadczenie zawodowe

Die Verantwortung - odpowiedzialność

Das Unternehmen - przedsiębiorstwo

Das Firma - firma

Die Pflicht / die Aufgabe - obowiązek

Das Leistung - osiągnięcie

Die Teamarbeit - praca zespołowa

Das Gehalt - wynagrodzenie

Die Zukunft - przyszłość

Professionell - profesjonalny

Pünktlich - punktualny

Arbeitsam - pracowity

Sich aufnehmen - podejmować się

Sich interessieren - interesować się

Lernen - uczyć się

Arbeiten - pracować

Aby dobrze wypaść na spotkaniu z przyszłym pracodawcą, przygotuj rozmowę kwalifikacyjną po niemiecku z tłumaczeniem i naucz się odpowiedzi. Nie recytuj ich z pamięci, ale naucz się schematu i zapamiętaj słowa, które pomogą Ci jak najlepiej zaprezentować siebie.

Opracuj też słownictwo związane z branżą, w której masz podjąć pracę (opieka nad chorymi, obsługa klienta, budownictwo, transport). Dzięki temu łatwiej zrozumiesz pytania rekruterów i będziesz potrafić na nie odpowiedzieć.


Zobacz film: Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
49
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0