Rozmiary rękawic bokserskich – czym kierować się przy wyborze?

Rękawice bokserskie
Fot. Jens Tandler / EyeEm / Getty Images
Rękawice są podstawowym elementem wyposażenia każdego boksera. Choć pozostałe elementy, takie jak strój, kask ochronny oraz buty również są bardzo istotne, to właśnie rękawice bezpośrednio przyczyniają się do jakości treningu oraz walki. Boks jest sportem kontaktowym, wymaga więc sporego zabezpieczenia ze strony zawodnika.

Początkowo bokserzy walczyli bez żadnych ochraniaczy. Reguła była jedna – kto pierwszy znokautuje przeciwnika, ten wygrywa. Z biegiem czasu zasady ewoluowały i dzisiaj każda walka bokserska (amatorska lub zawodowa) odbywa się w ochraniaczach. Rozmiary rękawic bokserskich są przede wszystkim uzależnione od wielkości dłoni. Dodatkowo mamy do wyboru ciężar rękawicy podany w uncjach (w skrócie oz). Na jakie kwestie jeszcze należy zwrócić uwagę?

Rozmiary rękawic bokserskich – jak sprawdzić swój?

Przeglądając oferty internetowe, znajdziemy wiele modeli, które zasadniczo możemy podzielić na dwie kategorie – skórzane oraz syntetyczne. Choć rękawice w pierwszej opcji są zdecydowanie trwalsze, to też jednocześnie droższe. Jeśli nie jesteśmy pewni czy jest to sport dla nas, lepiej zaopatrzyć się w tańsze rękawice. Rozmiary rękawic bokserskich wyrażane są w uncjach (1 oz to 28,4 grama). Dla dzieci zalecane są rękawice oznaczone jako 6 oz. Przeznaczone są do treningów z tarczą oraz workiem. Dodatkowym wyznacznikiem jest masa ciała. Jeśli nasza pociecha waży mniej niż 45 kg, powinniśmy wybrać właśnie ten rozmiar. Modele oznaczone symbolem 8 oz skierowane są do młodzieży do lat 14 lub filigranowych kobiet. Są nieco cięższe i większe objętościowo, służą do treningu z tarczą, krótkich, technicznych sparingów oraz treningu z workiem. Przeznaczone są dla osób, których waga mieści się w przedziale między 45 a 64 kilogramy.

Rękawice 10 oz są najczęściej wybierane przez mężczyzn oraz kobiety o stosunkowo dużych dłoniach. Boks to sport, który wymaga sporej precyzji, dlatego ten rozmiar jest złotym środkiem pomiędzy wagą, która wynosi 284 gramy, a objętością, która ma bezpośredni wpływ na szybkość wyprowadzanych ciosów. Zazwyczaj wybierają je osoby, które ważą do 75 kg. Jeśli ten model jest dla nas za ciasny, spróbujmy 12 oz, które przeznaczone są dla osób do 88 kg. Kolejne rozmiary zarezerwowane są dla mężczyzn o bardzo dużych dłoniach. 14 oz oraz 16 oz wybierają profesjonalni zawodnicy ważący ponad 90 kilogramów. Rozmiary rękawic bokserskich znajdziemy w Internecie. Tabela zbiorcza pokazuje zestawienie, które ułatwia zakup odpowiedniego modelu.

Zobacz film: Rozśpiewany bokser. Źródło: Dzień Dobry TVN

Rozmiary rękawic bokserskich – wersje przyrządowe

W przypadku modeli przeznaczonych stricte do trenowania na worku rozmiar zazwyczaj podaje się w takiej samej klasyfikacji jak ubrania, czyli S, M, L, XL. W tym wypadku wybór odpowiedniego egzemplarza uzależniony jest nie tylko od obwodu dłoni, ale także od długości dzielącej nadgarstek i najdłuższy palec oraz od obwodu nadgarstka. Rozmiary rękawic bokserskich dopasowujemy indywidualnie do cech anatomicznych naszej dłoni. Wielkość L jest najczęściej wybierana przez mężczyzn. Jeśli Twój nadgarstek w obwodzie ma od 15 do 18 centymetrów, a obwód dłoni mieści się w granicach 19-23 centymetrów, prawdopodobnie będzie to również Twój rozmiar. Kobiety najczęściej wybierają S lub M, w zależności od wielkości dłoni

Jakie zapięcie wybrać?

Mamy do wyboru dwie wersje. Pierwsza – sznurowana, jest bardzo problematyczna przy zakładaniu. W większości przypadków musi pomóc nasz sparing partner, jednak rękawice po założeniu bardzo dobrze trzymają się dłoni i nawet po kilku rundach nie powinniśmy czuć żadnych luzów, co ma istotne znaczenie w takich sportach jak boks . Większość amatorów wybiera jednak modele zapinane na rzepy, które błyskawicznie zakłada się bez pomocy osób trzecich. Choć nie są tak przylegające jak ich sznurowane odpowiedniki, w zupełności wystarczą początkującym bokserom.

Jeżeli znamy już wszystkie rozmiary rękawic bokserskich oraz zapięcia, nadszedł czas na bandaże. Pełnią one dwie funkcje – po pierwsze usztywniają nadgarstek, który jest najbardziej narażony na kontuzję (szczególnie w początkowych fazach treningu). Po drugie odprowadzają nadmiar potu, który obficie wydziela się podczas intensywnych sparingów. Brak owijek sprawi, że po kilku treningach nasze rękawice będą permanentnie wilgotne w środku i będą miały nieprzyjemny zapach. Niektórzy producenci wyposażają swoje rękawice w system wentylacji, który ogranicza potliwość, niemniej jednak używanie bandaży jest zawsze wskazane. Po treningu wystarczy wrzucić je do pralki automatycznej i przed następnym sparingiem możemy cieszyć się świeżym sprzętem.

Wybierając swój model, zwróćmy szczególną uwagę na rozmiar, dobrze dobrane zapięcie oraz komfort użytkowania. Jeśli wyższa cena nie jest dla nas przeszkodą, wybierajmy skórzane rękawice bokserskie, które charakteryzują się większą trwałością niż syntetyczne odpowiedniki. Jeżeli mamy zamiar ćwiczyć wyłącznie na worku, to idealnym wyborem będą modele przyrządowe, które są nieco twardsze i mniejsze. Dzięki temu osiągniemy dużą moc i szybkość wyprowadzanych ciosów. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, a boks uprawiamy dopiero w fazie początkowej, wybierzmy zapięcie na rzep, które w praktyce jest mniej problematyczne niż sznurowane.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości