Rozjaśnianie włosów - domowe sposoby i profesjonalne metody rozjaśniania włosów

Kobieta wybiera kolor włosów
Fot. monzenmachi/Getty Images
Rozjaśnianie włosów pozwala zmienić ich odcień o kilka tonów. Do najpopularniejszych domowych sposobów na zmianę koloru kosmyków należą: płukanka rumiankowa, sok z cytryny oraz woda utleniona. Kolor włosów można rozjaśnić stosując również specjalne kosmetyki lub korzystając z zabiegu fryzjerskiego, np. malowania na włosach.

Rozjaśnianie włosów w domu, np. wodą utlenioną, cytryną, rumiankiem czy cynamonem, to bezpieczniejszy sposób na zmianę odcienia kosmyków, w porównaniu z chemicznymi rozjaśniaczami czy zabiegiem fryzjerskim. Przed zastosowaniem domowych sposobów należy jednak wykonać test uczuleniowy, a także nie przesadzać z intensywnością kuracji, gdyż może ona prowadzić do nadmiernego przesuszania się włosów.

Rozjaśnianie włosów - na czym polega?

Rozjaśnianie to kuracja, która ma na celu pozbawienie kosmyków ich naturalnego pigmentu, przez co stają się jaśniejsze o jeden bądź kilka tonów. Zabieg można wykonać na wiele sposobów - od domowych za pomocą np. wody utlenionej, soku z cytryny czy rumianku, po malowanie włosów, chemiczne rozjaśniacze czy zabieg fryzjerski. Rozjaśnianie włosów w domu sprawdza się, gdy planuje się zmianę odcienia kosmyków o ton lub dwa. W przypadku bardziej radykalnych zmian, np. przejścia z brązu na blond, zabieg rozjaśniania najlepiej powierzyć specjaliście w salonie fryzjerskim lub kolorystce od malowania włosów.

Naturalne rozjaśnianie włosów - domowe sposoby

Domowe rozjaśnianie włosów to alternatywa dla gotowych chemicznych środków rozjaśniających, które, choć bardziej skuteczne, negatywnie wpływają na kondycję kosmyków. Metody naturalne są mniej inwazyjne a ich efekt jest subtelny i delikatny, mimo to, przy stosowaniu domowej kuracji należy zachować środki ostrożności oraz uważać na intensywność wykonywanych zabiegów, aby nie przesuszyć pasm włosa.

Rozjaśnianie ciemnych włosów domowymi sposobami może być nieskuteczne bądź zapewniać ledwie widoczny efekt, dlatego naturalne metody najlepiej sprawdzają się na włosach w odcieniach ciemnego lub jasnego blondu.

· Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Woda utleniona, która ma właściwości wybielające, to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na rozjaśnianie włosów. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie 3% wodnego roztworu nadtlenku wodoru może przesuszać kosmyki. Aby tego uniknąć, do czasu uzyskania zadowalających efektów kuracji rozjaśniającej należy stosować nawilżająco-regeneracyjne maseczki. Wodę utlenioną wystarczy wymieszać z wodą przegotowaną w proporcji 1:1 i za pomocą butelki z atomizerem rozpylić równomiernie na całą długość włosów, a po ok. 20 minutach spłukać.

· Rozjaśnianie włosów cytryną

Cytryna zawiera w sobie witaminę C, która stanowi najczęstszy składnik kosmetyków zmniejszających przebarwienia i wyrównujących koloryt skóry. Kwas askorbinowy można wykorzystać, nie tylko jako rozjaśniacz cery, ale i włosów. Do przygotowania domowego kosmetyku rozjaśniającego wystarczy 10 pastylek witaminy C rozdrobnić na proszek i wymieszać z odrobiną wody, a następnie wetrzeć w kosmyki. Rozjaśnianie włosów cytryną będzie efektywniejsze, gdy wystawi się czuprynę na działanie słońca przez przynajmniej 30 minut.

· Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Rumiankowa kąpiel rozjaśniająca do włosów to popularny sposób na zmianę odcienia kosmyków o 1 ton już po pierwszej kuracji. Istotą zabiegu jest wystawienie kosmyków na działanie promieni słonecznych (ok. 2 godziny), które wspomagają efekt kuracji. Aby przygotować ziołową płukankę, wystarczy zaparzyć 2-3 torebki rumianku. Ostudzonym naparem należy opłukać włosy i pozwolić im naturalnie wyschnąć na słońcu.

· Rozjaśnianie włosów miodem

Miód jest również domowym sposobem na rozjaśnianie włosów, gdyż zawiera w sobie nadtlenek wodoru. Dodatkowo słodka substancja głęboko odżywia, wzmacnia i nawilża kosmyki, dzięki zawartości biotyny, witaminy A oraz witamin z grupy B. Aby przygotować bezpieczny i delikatny w działaniu rozjaśniacz do włosów, wystarczy 2 łyżki miodu połączyć z ok. 150 ml przegotowanej wody i gotową mieszankę nałożyć na włosy, a po ok. 30 minutach zmyć z głowy szamponem.

Bezpieczne rozjaśnianie włosów za pomocą malowania

Malowanie na włosach to zabieg, który polega na nałożeniu na kosmyki za pomocą pędzla odpowiedniego produktu, który zaczyna działać pod wpływem naturalnego słońca czy temperatury. Kurację rozjaśniającą można wykonać u kolorystki, czyli specjalistki od malowania włosów. Jest to bezpieczny zabieg, podczas którego nie wykorzystuje się folii aluminiowej i nie uszkadza tym samym wewnętrznej struktury włosa (poprzez działanie wysokiej temperatury), przez co jest on znacznie trwalszy niż taki, który wykorzystuje chemiczne rozjaśniacze do zmiany koloru włosa. Za pomocą malowania można przeprowadzić rozjaśnianie brązowych włosów i uzyskać efekt ciepłego blondu bez konieczności wielokrotnego powtarzania zabiegu.

Kosmetyki do rozjaśniania włosów

Drogerie kosmetyczne oferują szeroki wybór różnego rodzaju gotowych środków przeznaczonych do rozjaśniania kosmyków. Preparaty, aby uzyskać najbardziej optymalny efekt, dobiera się zgodnie z naturalnym odcieniem włosów. Rynek kosmetyczny oferuje np. gotowe płukanki rozjaśniające, rozjaśniacze bezpyłowe mikrogranulowane w sprayu czy w paście. Rozjaśnianie włosów rozjaśniaczem należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Wiele preparatów zawiera w sobie składniki, które dodatkowo chronią kosmyki przed uszkodzeniami oraz je pielęgnują, np. proteiny jedwabiu, kompleks keratynowy czy ekstrakt z rumianku. Klasyczny rozjaśniacz ma niepylącą formułę, która w połączeniu z utleniaczem zamienia się w kremową pastę, gotową do aplikacji na kosmyki.

Techniki rozjaśniania włosów w salonie fryzjerskim

W salonach fryzjerskich korzysta się z profesjonalnych kosmetyków, takich jak farby czy kremy do rozjaśniania. Z ich pomocą można uzyskać efekt jaśniejszych włosów nawet o 7-8 tonów, jednak najczęściej kosztem uszkodzeń wewnętrznej struktury włosa. W przypadku bardzo ciemnych włosów zaleca się jednak wykonywać zabieg etapami. Stopniowe rozjaśnianie włosów w mniejszym stopniu je zniszczy.

Zobacz film: Jak odbudować zniszczone włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości