Jak pielęgnować róże w doniczce? Uprawa róż doniczkowych w domu i w ogrodzie

Róże w doniczce
taratata / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Hodowla róż doniczkowych – zarówno tych przeznaczonych do wnętrz, jak i ogrodowych – od lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Poszukując pięknych kwiatów o efektownym wyglądzie i delikatnym zapachu, coraz częściej wybieramy róże. Pielęgnacja tych roślin nie należy jednak do łatwych i różni się od uprawy róż gruntowych. Doradzamy, jak dbać o róże doniczkowe, aby cieszyły nas dłużej niż jeden sezon.

Do uprawy w domu najczęściej wybieramy miniaturowe róże. Odmiany miniaturowe zostały stworzone właśnie z myślą o hodowli we wnętrzach, kwiaty w doniczce możemy również wystawić na taras lub balkon. Róża doniczkowa kwitnie dłużej niż jej gruntowa kuzynka, ponieważ ma bardziej do tego sprzyjające warunki. Po okresie kwitnienia często zdarza się jednak, że róża w doniczce usycha . Dlaczego tak się dzieje i jak możemy tego uniknąć?

Jak dbać o róże w doniczce? Hodowla róż w mieszkaniu

Aby nasza róża zdrowo rosła i wielokrotnie powtarzała kwitnienie, musimy wybrać odpowiedni egzemplarz już w sklepie. Idealna będzie róża doniczkowa z dużą ilością pączków i zdrowymi, zielonymi liśćmi . Żółte plamy lub przebarwienia na liściach powinny być dla nas sygnałem, że roślina choruje lub jest mało odporna.

Róże w doniczce są przed sprzedażą hodowane w cieplarniach, podlewane i odżywiane specjalnymi nawozami. Pielęgnacja róży doniczkowej w naszym mieszkaniu powinna się więc zacząć od hartowania. Roślinę warto postawić na słonecznym parapecie i zapewnić temperaturę podobną do tej panującej w cieplarni – róży nie należy przegrzewać. Idealnym miejscem, w którym róża domowa może zahartować się do warunków panujących w mieszkaniu, będzie przeszklona weranda lub balkon. Pamiętajmy też, aby wybrać dla róży miejsce z dala od kaloryfera.

Czego potrzebuje róża doniczkowa ? Pielęgnacja tej rośliny wymaga spełnienia trzech warunków:

· słoneczne stanowisko – róże w doniczkach kochają słońce. Jeśli nie zapewnimy roślinie stałego dostępu do światła, będzie słabiej i mniej obficie kwitła. Idealnym stanowiskiem dla róży będzie więc słoneczny parapet, taras albo balkon. Pamiętajmy jednak o ochronie krzewu przed bezpośrednim słońcem w miesiącach letnich, w przeciwnym razie róża doniczkowa więdnie i usycha,

· umiarkowane podlewanie – miniaturowe róże w doniczkach preferują umiarkowane podlewanie, kochają jednak zraszanie. Dzięki regularnemu spryskiwaniu roślina będzie obficiej kwitła, pamiętajmy jednak, aby zraszać tylko liście, a nie kwiaty. Róża doniczkowa woli pobierać wodę z podstawki, dostarczanie jej bezpośrednio do doniczki grozi przelaniem rośliny,

· częste nawożenie – róża doniczkowa wymaga regularnego nawożenia, bo nie może pobierać substancji odżywczych z gleby. Warto więc zaopatrzyć się w gotowy nawóz do róż i dodawać go do wody raz w tygodniu, od marca do sierpnia.

Pamiętajmy, że róże w doniczce nie powinny całego roku spędzać w mieszkaniu. W okolicach maja powinniśmy przenieść je do ogrodu lub umieścić na balkonie. W październiku możemy ponownie umieścić róże w mieszkaniu, pamiętając o wcześniejszym hartowaniu. Zimą róża przechodzi w stan spoczynku – optymalna temperatura dla niej wynosi wtedy 5-15°C. Róża doniczkowa w tym okresie nie kwitnie, bywa, że żółkną i opadają jej liście, nie oznacza to jednak, że kwiat obumarł.

Pielęgnacja róż doniczkowych. Przesadzanie i przycinanie róż

Jak przycinać róże doniczkowe? Obcinanie róż najlepiej przeprowadzać na wiosnę – po zimie usuwa się wszystkie obumarłe i przemrożone pędy. Przycięte róże doniczkowe powinny szybko się zregenerować i rozpocząć kwitnienie. Przycinanie róż na zimę polega na usunięciu wszystkich przekwitłych i uschniętych kwiatów – cięcie wykonujemy tuż nad liściem poprzedzającym uschnięte kwiaty.

Po zimowym cięciu możemy przesadzić róże do innego pojemnika. Sadzonki róż kupujemy zwykle w niewielkich, plastikowych doniczkach, które warto zmienić na większe. Przesadzanie róż doniczkowych możemy przeprowadzać co dwa lata, po zakończeniu okresu kwitnienia. Róże w doniczkach możemy również przesadzić do ogrodu. Zabieg ten należy wykonać w maju.

Pielęgnacja róż doniczkowych w ogrodzie

Róże w donicach doskonale sprawdzą się również w ogrodzie, gdzie są zapewnione różom optymalne warunki wzrostu i zimowania. Dobrym pomysłem na ożywienie słonecznego balkonu lub tarasu będzie właśnie róża. Odmiany miniaturowe hodowane w donicach nie różnią się bardzo od róż gruntowych – również lubią słońce i miejsca osłonięte od wiatru. Jeśli słońce nie zagląda często na nasz balkon lub taras, róże w donicy możemy ustawić na pniu – w ten sposób zapewnimy roślinom dostęp do światła słonecznego przez znaczną część dnia.

Do uprawy doniczkowej na balkonie lub werandzie bardzo dobrze nadają się róże pnące. Pielęgnacja tych kwiatów wymaga zapewnienia im solidnej podpory, ponieważ nie mają umiejętności aktywnego wspinania. Róże pnące w donicach nie wymagają mocnego przycinania – wystarczy usunąć przekwitłe i uschnięte kwiaty.

Jak zabezpieczyć róże w donicy na zimę? Róża w doniczce wymaga zimą więcej pielęgnacji niż róża gruntowa, bowiem jej system korzeniowy jest bardziej narażony na przymrozki. Pielęgnacja róży w doniczce zimą polega na przeniesieniu jej do cieplejszego pomieszczenia lub okryciu agrowłókniną lub słomą.

Zobacz film: Dywany kwiatów

Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości