Rolki do szybkiej jazdy. Jakie wybrać? Najważniejsze informacje

Rolki do szybkiej jazdy
Fot. PeopleImages/Getty Images
Szybka jazda na rolkach to sport zyskujący coraz większą popularność. Uprawiają go profesjonaliści i miłośnicy dynamicznej jazdy. Specyficzna budowa rolek, pozwala rozpędzić się nawet do 40km/h. Rolki powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. O czym należy wiedzieć wybierając rolki do jazdy szybkiej?

Jazda szybka na rolkach to sport coraz bardziej zyskujący popularność wśród miłośników rolek, którzy od jazdy oczekują adrenaliny, stawiania sobie celu osiągnięcia określonego czasu i pokonania dystansu, możliwie jak najszybciej. Łyżworolki do szybkiej jazdy różnią się budową od rolek tradycyjnych. Ich sercem są koła, duże, zwrotne i zwinne, pozwalające rozpędzać się do naprawdę dużych szybkości.

Szybka jazda rolkach , z pośród wszystkich stylów rolkarstwa, jest najbardziej zaawansowaną i najbardziej wymagającą dyscypliną. Uprawiają ją albo zawodowcy albo prawdziwi zapaleni amatorzy tej szczególnej jazdy. Organizowany jest również szereg imprez na różnych dystansach, w którym biorą udział wielbiciele sportów ekstremalnych. Najpopularniejsze to półmaratony, maratony i ultramaratony, odbywające się na specjalnie przygotowanych torach do jazdy na rolkach szybkich. Sport też, można również uprawiać na asfalcie, pod warunkiem, że będzie on idealnie gładki.

Łyżworolki do szybkiej jazdy

Na tle rolek fitnessowych, wyróżnia je specyficzna budowa. Przylegający ściśle do stopy but, i duże, wysunięte koła zaczepione na solidnych płozach. Rolki do szybkiej, sportowej jazdy oferują dwa rodzaje buta , w zależności od tego, czy są dedykowane zawodowcom czy osobom zaczynającym przygodę z jazdą szybką. Początkujący i amatorzy mają do dyspozycji buty trochę wyższe, które zapewniają większą stabilizację stopy i całego stawu skokowego. Przekłada się to na większą kontrolę nad rolkami. Profesjonaliści powinni sięgnąć po niskie buty, które umożliwiają większe zgięcie w stawie skokowym, co w konsekwencji przełoży się na szybkość. Najważniejszą zasadą, przy wyborze rolek, jest to, aby były one lekkie.

Rolki do jazdy szybkiej najczęściej wykonane są ze skóry ekologicznej, neoprenu, aluminium i micromeshu. Połączenie tych materiałów to gwarancja szybkości, lekkości i bezpieczeństwa.

Zobacz film: Rolki to ich pasja. Zostały Mistrzyniami Polski! Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie koła do rolek wybrać?

Najczęściej spotykaną konfiguracją kół jest 4x100mm lub 4x110mm. Na rynku od kilku lat dostępne są również modele w konfiguracji 3x125mm, a nawet 2x125mm. Czy przekłada się to na wyniki i osiąganie większych szybkości?

Profesjonaliści jazdy szybkiej podkreślają, że kluczem w jeździe na rolkach jest odległość stopy od ziemi. Im stopa pozostaje bliżej podłoża, tym mamy większe pole manewru, lepszą kontrolę, a więc jesteśmy w stanie się szybciej rozpędzić. Jazda na 3 kołach wymaga więc jeszcze lepszej techniki i dobrze dopasowanego buta, co ma zrekompensować odległość stopy od podłoża.

Istotną kwestią przy wyborze rolek do jazdy szybkiej jest szyna. Powinna być niezbyt wysoka i niezbyt długa. Ich wielkość podawana jest w calach. Najczęściej spotykane to 12” u kobiet i 13” u mężczyzn. Jak wybrać dobre szyny? Powinny być sztywne i pochodzić od znanych producentów. Szyna to najważniejszy element rolki, bowiem to na niej zamocowane są koła. Musi być bardzo trwała, aby dawać na 100% bezpieczeństwa i nie zagrażać pęknięciem, podczas naprawdę dużych prędkości.

Po rolki do jazdy szybkiej najlepiej udać się do profesjonalnych sklepów wrotkarskich, gdzie specjaliści nie tylko doradzą wybór najlepszych rolek, ale też skręcą rolki w przypadku wyboru różnej kombinacji producentów.

Rolki do jazdy szybkiej nie pozwalają na akrobacje i skręty. To sprzęt przeznaczony do rozwijania prędkości. Nie posiadają też hamulca, a zatrzymanie jazdy wiążę się z opanowaniem konkretnej techniki, a nie nagłym użyciem hamulca.

Ochrona podczas jazdy na rolkach

Kask i ochraniacze to podstawowe akcesoria do jazdy na rolkach , zapewniające osłonę w razie groźnych wypadków. Ich zadaniem jest ochrona głowy, kości i stawów. Materiał ochraniaczy powinien być przewiewny i zapewniać swobodne odprowadzanie wilgoci. Kask powinien mieć otwory (im ich więcej, tym lepiej), które umożliwią wentylację, a także regulowany pierścień głowy, pozwalający na jego idealne dopasowanie. Ważne by pozostał przy tym lekki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości