Sport i fitness

Jak wybrać rolki dla dzieci? Najważniejsze informacje

Rolki dla dzieci

Fot. Getty Images/SolisImages

Sport i fitness

Jak wybrać rolki dla dzieci? Najważniejsze informacje

Rolki dla dzieci

Fot. Getty Images/SolisImages

Rolki dla dzieci to bardzo dobry pomysł na aktywność fizyczną. Jazda na rolkach pomaga dziecku w ćwiczeniu koordynacji i może być świetną formą zabawy. Rolki dla dzieci powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, muszą być bezpieczne, a jednocześnie nie powinny krępować ruchów dziecka, by nie zniechęcić je do dalszej jazdy. Jak wybrać dobre rolki dla dzieci?

Zobacz też: Jak grać w remika? Zasady remika karcianego >>>

Rolki warto kupić w pierwszych latach życia dziecka. Już czterolatki doskonale sobie radzą z jazdą na rolkach, a z biegiem czasu wyrastają z nich prawdziwi mistrzowie rolek. Małe dzieci są niezwykle otwarte na nowe rzeczy, odważnie stawiają pierwsze kroki w nowych wyzwaniach. Rolki dla dzieci to znakomity pomysł nie tylko na spędzenie wolnego czasu, ale rozwój koordynacji i równowagi. Dziecko z czasem staje się lepiej rozwinięte fizycznie, bowiem nauka na rolkach angażuje całe ciało. Plecy, ręce, biodra - to wszystko bierze udział w poprawnej jeździe.

Podejmując się nauki jazdy na rolkach , rodzice nie powinni zapomnieć również o nauce upadania. Opanowanie tej sztuki pozwoli uchronić dziecko przed ewentualnymi kontuzjami.

Jak rolki najlepsze dla dzieci?

Przede wszystkim omijamy rolki dostępne w supermarketach za 50 zł, które są wykonane w całości (łącznie z kółkami) ze słabej jakości plastiku. Ciężkie, oporne i tępe kółka nie tylko nie sprawią dziecku frajdy, ale bardzo szybko zniechęcą je do dalszej jazdy.

Zobacz też: Naucz się z nami rękodzieła – robótki na szydełku dla początkujących! >>>

Rozmiar rolek powinien być większy, tak by stopa miała luz. Jak sprawdzić czy rozmiar buta jest dobry? Po założeniu i zapięciu, należy przechylić się do przodu i ugiąć kolano, wówczas stopa naturalnie przesunie się do przodu, jak podczas jazdy, do tego należy jeszcze doliczyć margines luzu. Istotna jest również stabilizacja pięty i kostki. Tak jak palce, powinny mieć luz, mogąc się swobodnie poruszać (nawet na boki), tak tylna część stopy powinna być nieruchoma. Brak stabilizacji pięty i kostki naraża dziecko na kontuzję, a nawet skręcenie.

Wkładka buta powinna być wyjmowana, aby ułatwić utrzymanie czystości. Dobrze, aby była wykonana z tzw. pianki memory, która zapamiętuje kształt stopy. Jest ona gwarancją idealnego dopasowania stopy dziecka do buta, co przełoży się na komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Wielu producentów oferuje w swojej ofercie rolki, które rosną wraz ze stopą dziecka. Zastosowany system pozwala wydłużać but kolejno aż do 4 rozmiarów. Koszt takich rolek jest co prawda większy, ale tak naprawdę rozkłada się na lata, przez co regulowane rolki dla dzieci stają bardziej opłacalne, szczególnie we wczesnym okresie rozwoju dziecka, kiedy jego stopa rośnie szybko.

W sklepach wrotkarskich możemy również dostać rolki z możliwością zmiany w ustawieniu kół. Wrotko rolki dla dzieci to dobre rozwiązanie do nauki jazdy . Zamontowane z tyłu dwa kółka, podobnie jak we wrotkach, stabilizują dziecko, dając podparcie . Wrotko rolki to doskonała alternatywa dla dzieci, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie jazdy na rolkach lub dla najmłodszych, którzy uczą się swobodnego poruszania się na rolkach.

Jakiej firmy wybrać buty na rolki dla dzieci ? W tej kwestii warto udać się do profesjonalnego sklepu wrotkowego lub sklepu sportowego, które w asortymencie mają rolki certyfikowanych producentów.

Wybór kół w rolkach dziecięcych

Kółka w rolkach wykonane są z poliuretanu, nie zaś z kauczuku, jak sądzi wiele osób. Ich rodzaj określany jest ze względu na dwa parametry: twardość i wielkość.

  • Twarde kółka - charakteryzują się dłuższą żywotnością. Odporne na drgania i nierówności, dają możliwość szybszej jazdy. Ich minusem jest mała amortyzacja.
  • Miękkie kółka - mają krótszą żywotność, gdyż poddają się wszelkim nierównościom i przeszkodom, przez co się niszczą. Wykazują się wysoką amortyzacją, dając lekką przyjemność z jazdy. Nie rozwijają prędkości, są skierowane do spokojnej jazdy.
  • Małe kółka - podobnie jak miękkie, nadają się do spokojnej i powolnej jazdy.
  • Duże kółka - zwinne, zwrotne, pozwalają na osiągnięcie dużych prędkości.

Zobacz też: Historia i ciekawostki muzyki ska >>> 

Bezpieczna jazda - ochraniacze na rolki dla dzieci

Kupując dziecku rolki, pomyśl o jego ochronie. W podstawowym wyposażeniu nie powinno zabraknąć kasku oraz ochraniaczy na łokcie, nadgarstki i kolana. Ochraniacze powinny mieć system wentylacji, który zapewnia swobodny odpływ wilgoci. Ochraniacze na rolki dla dzieci powinny być też sztywne, aby amortyzować i chronić przed ewentualnym upadkiem, ale na tyle elastyczne, by nie krępowały ruchów. Założony na nogę ochraniacz ma gwarantować dziecku swobodne ruchy, ale nie powinien usztywniać stawu kolanowego. Kask na rolki dla dzieci powinien pochodzić od certyfikowanego producenta, który oferuje sprzęt bezpieczny i sprawdzony. Kask powinien mieć system wentylacji odprowadzający wilgoć.


Co sądzisz o tym artykule?
48
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0