Rok 2021 rokiem Stanisława Lema. "Chcemy, żeby to było święto nauki, technologii i literatury"

Wizjoner Stanisław Lem
Pod koniec listopada 2020 r. Sejm RP przyjął uchwałę o tym, by 2021 był rokiem Stanisława Lema. We wrześniu przypada bowiem 100. rocznica urodzin najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jakie atrakcje zaplanowane są w związku z obchodami? O tym opowiedzieli nam dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema oraz Wojciech Zemek, sekretarz pisarza.

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema

Rok 2021 jest rokiem Stanisława Lema - w ten sposób Polska chce uczcić pamięć mistrza w 100. rocznicę jego urodzin. Jak się okazuje, wyjątkowe obchody nie będą skupiać się tylko na literaturze. To także święto nauki, technologii i człowieka, gdyż wszystkie te aspekty były Lemowi bliskie. Zdaniem dra Macieja Kaweckiego, dla mistrza, nawet gdy przewidywał technologiczną przyszłość, punktem centralnym był człowiek.

Dzisiaj ujawnimy hasło roku Lema, twórcą jest Instytut im. Adama Mickiewicza – "Lem 2021 - widziałem przyszłość". Chcemy, żeby ten rok to było święto nauki, technologii i literatury. Zaczynamy od stycznia cyklem wykładów na Uniwersytecie Oxfordzkim poświęconych Stanisławowi Lemowi. Mam nadzieję, że tak będziemy podążać przez cały rok aż do września

– powiedział dr Maciej Kawecki.

Nasz gość dodał również, że wydarzeń związanych z obchodami roku Stanisława Lema będzie bardzo dużo, nie tylko w samej Polsce, ale także na świecie. W roku 2021 podczas Expo w Dubaju cały pawilon będzie poświęcony mistrzowi. Lem będzie także patronem organizowanych w Singapurze największych na świecie Międzynarodowych Targów Innowacji. W Polsce w ramach obchodów organizowane będą kongresy futurystyczne. Przygotowany został również mechanizm sztucznej inteligencji, który zapatrzony w ogromną ilość danych o Lemie, w tym jego literaturę, stworzy nowe dzieło Lema.

Stanisław Lem przewidział przyszłość

Mówi się, że Stanisław Lem przewidział przyszłość – dlaczego? Autor wielkich dzieł nie korzystał z Internetu, a mimo to udało mu się przewidzieć masę rozwiązań technicznych i zjawisk. Jak przyznał Maciej Kawecki, Stanisław Lem to prawdopodobnie pierwszy autor science-fiction, który trafnie przewidział zmierzch książek papierowych oraz nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Już na początku lat 50. XX wieku Lem rozważał możliwość łączenia komputerów o dużej mocy w celu zwiększenia ich możliwości przetwarzania danych. W "Dialogach" z 1957 roku przedstawiał tę możliwość jako realny kierunek rozwoju technologicznego.

- Ponad 60 lat temu pisał o połączonych sieciach komputerowych. Mówi o tym, że będzie Internet, że cały świat będzie globalną wioską. W "Obłoku Magellana" mówił o smartfonach, o tym, że będziemy mieć w kieszeniach urządzenia, które łączą się z "Biblioteką Trionów" – powiedział.

Stanisław Lem poruszył także tematy sztucznej inteligencji, której w owych czasach jeszcze nie było, a także przewidział rozszerzoną rzeczywistość. W "Obłoku Magellana" pisarz zaprezentował niezwykle ciekawą wizję wytwarzania towarów, która przypomina współczesną technologię druku 3D. W swojej literaturze zwracał też uwagę na zjawisko postprawdy, transhumanizmu, mowy nienawiści czy dezinformacji.

Przez pewien czas krytykowano Lema. Dzisiaj wszyscy ci, którzy to robili, mówią o pisarzu z szacunkiem i przyznają, że jednak miał rację.

Stanisław Lem - jaki prywatnie był wielki mistrz?

Wojciech Zemek to wieloletni sekretarz Stanisława Lema, który u boku mistrza pracował przez ostatnie 10 lat jego życia. Jak zapamiętał wielkiego geniusza i wirtuoza słowa? Zdaniem pana Wojciecha pisarz był fascynującą osobowością, dość nieprzewidywalną i zawsze ciekawą świata. Człowiekiem pełnym energii, niecierpliwym, dynamicznym i niecierpiącym konwenansów. Bywał brutalnie szczery, ale również posiadał niezwykłe poczucie humoru.

On żył zupełnie innymi problemami niż przeciętny zjadacz chleba. Nie uznawał żadnych konwenansów, szkoda mu było tracić czas na pewne savoir-vivry

- powiedział Wojciech Zemek.

Stanisław Lem – wybitny przedstawiciel polskiej fantastyki

Stanisław Lem to najwybitniejszy polski autor literatury fantastycznej. Urodził się w 1921 roku we Lwowie, gdzie rozpoczął studia medyczne, w 1945 wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa. Nigdy nie podjął pracy lekarza. Znał łacinę, ukraiński, rosyjski, niemiecki, francuski i angielski. W swojej twórczości poruszał tematykę rozwoju nauki, techniki, natury ludzkiej czy miejsca człowieka we wszechświecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, sprzedały się w 30 milionach egzemplarzy. Nominowany do literackiej Nagrody Nobla, w kraju odznaczony orderem Orła Białego. Zobacz wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Co robić z dziećmi w Sylwestra? Mamy kilka ciekawych pomysłów

"Potrafią czuć szwy w skarpetkach". Edukatorka wyjaśnia, jak wychowywać temperamentne dzieci

Klemens Murańka z drugim negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Polacy wystąpią w Oberstdorfie

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Miłka Fijałkowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości