Dziecko

Rodzina wielodzietna, która łamie stereotypy!

Zobacz film: Wielodzietna rodzina, która łamie wszystkie stereotypy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Dziecko

Rodzina wielodzietna, która łamie stereotypy!

Zobacz film: Wielodzietna rodzina, która łamie wszystkie stereotypy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

W Polsce rodziny wielodzietne często z góry uznawane są za patologiczne. W opinii innych kojarzone są z niedopilnowaniem dzieci, nadmiarem obowiązków i marginesem społecznym. Istnieją jednak takie, które łamią ten stereotyp i udowadniają, że wielodzietna rodzina może być w pełni szczęśliwa i spełniona. 

Zobacz także: W domu otwartym u Soni Bohosiewicz

W polskim prawie rodzina wielodzietna posiada minimum troje dzieci. Obecnie najbardziej popularny model rodziny zazwyczaj nie przekracza tej liczby, jednak są również takie domy, w których dzieci jest więcej. 

Piątka synów w domu

Państwo Patrycja i Dawid Biegańscy są szczęśliwymi rodzicami pięciu synów. Cieszą się, że ich dom jest pełen życia i nie zamieniliby tego na nic innego. Ich codzienne funkcjonowanie bez odpowiedniej organizacji byłoby trudne, jednak rodzice znaleźli sposób, aby radzić sobie z gromadką pociech. 

Dzielimy się obowiązkami. Ja robię zakupy,bo robię to najlepiej (...). Mąż odwozi dzieciaki do szkoły i przedszkola. Potem spotykamy się w pracy

- mówi Patrycja Biegańska, mama pięciu chłopców. 

Zobacz także: Wyjazd z dzieckiem za granicę – co zabrać, jakie formalności należy spełnić?

W domowych obowiązkach pomagają również dzieci.

Moje obowiązki domowe to wynoszenie śmieci i obsługa zmywarki 
Ja muszę odkurzać i chodzić do szkoły

- komentują synowie.

Życie w domu pełnym dzieci

Rodzina Biegańskich pomimo stereotypów funkcjonuje normalnie. Rodzice pracują, dzieci chodzą do szkoły i uczęszczają w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych. Wszyscy wyjeżdżają również na wspólne wyjazdy.

Służbowo wyjeżdżamy bardzo często, ale jeśli możemy zabieramy też dzieciaki. Podróże kształcą, więc dzieci poznają trochę świata, zwiedzają inne miejsca. Staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym

- mówi Dawid Biegański, tata piątki dzieci. 

Najważniejsze są chęci

Rodzina wielodzietna wiąże się z dużymi kosztami utrzymania, jednak rodzice nie porównują tego, do szczęścia jakie dają im dzieci. Dom pełen ludzi ciągle żyje, dlatego chętnie się do niego wraca. Piątka synów nie stoi na przeszkodzie spełnienia życiowych planów. Wystarczy jedynie dobra organizacja i chęci starania się o dobro wszystkich członków rodziny.

Uważam, że rodziny wieloosobowe są inaczej przystosowane do życia. Są szczęśliwsze, jeden drugiemu pomaga, widzą to życie troszeczkę inaczej

- dodaje Andrzej Laskowski, dziadek chłopców. 

Więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
61
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
18.06.2019
aga
Brawo Patrycja i Dawid dla Was i dla całej Waszej rodzinki.