Z okazji Światowego Dnia Fotografii poznaj odmianę fotografii artystycznej. Jakie są jej rodzaje?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mistrz zdradza tajniki czarnobiałej fotografii
Mistrz zdradza tajniki czarnobiałej fotografii
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Czujesz, że fotografia to Twój najlepszy sposób na wyrażenie emocji? Obecnie podejście do fotografii nieco się zmienia – kiedyś służyła przede wszystkim do wykonywania zdjęć użytkowych, dzisiaj natomiast staje się formą sztuki. Dowiedz się, czym jest fotografia artystyczna i jakie są jej rodzaje.

Podstawowy podział w fotografii dzieli ją na użytkową i artystyczną. Fotografia artystyczna to tak naprawdę zdjęcia, które mają na celu wzbudzanie naszych emocji – czasem wystarczy szybki rzut oka, aby zastanowić się dłużej nad tym, co przedstawia zdjęcie i jaki głębszy sens się za nim kryje. Ogromną popularnością cieszą się obecnie wystawy fotograficzne, tworzone przez prawdziwych artystów. Często dotyczą one konkretnego tematu – dobre wystawy fotografii artystycznej potrafią zainteresować prawdziwe tłumy.

Miejscem, w którym w dzisiejszych czasach króluje fotografia artystyczna, jest internet. Różnego rodzaju strony internetowe zrzeszają artystów i pozwalają im na dzielenie się efektami swojej pracy. To pierwsze miejsce, w którym umieszczamy nasze amatorskie fotografie artystyczne – wiele z nich cieszy się dużym uznaniem, dzięki czemu dostajemy dodatkowy impuls do dalszej pracy nad naszą pasją. Internet pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców – wielu młodych artystów ma nadzieję na bycie zauważonym przez kogoś, kto byłby w stanie wypromować ich fotografie. Czasem to się udaje!

Światowy Dzień Fotografii

Światowy Dzień fotografii obchodzony jest 19 sierpnia. To właśnie tego dnia około 1826/1827 roku powstała pierwsza fotografia na świecie. Wykonał ją Joseph Nicéphore Niépce, francuski fizyk i wynalazca. To tę datę ma upamiętniać święto.

Rodzaje fotografii artystycznej

Trudno jednoznacznie określić, jakie są rodzaje fotografii artystycznej. Z pewnością zaliczają się do niej portrety – nic tak nie oddaje ludzkich emocji, jak wyjątkowy portret w malowniczych lub surowych okolicznościach. A przecież celem fotografii artystycznej jest wzbudzanie emocji! Portrety to forma sztuki, znana od bardzo dawna – używamy obrazów lub fotografii, w zależności od tego, na co pozwala nam talent. Portrety rodzinne, indywidualne, portrety dzieci, par lub osób starszych – pole do popisu jest tutaj ogromne! Jednocześnie portrety to rodzaj sztuki, którą chętnie podziwiamy, więc wielu fotografów skupia się na tej formie tworzenia.

Inny rodzaj fotografii artystycznej to fotografia modowa. Przedstawia ona modelki i modeli w ciekawych aranżacjach, kreacjach modowych lub makijażowych – często fotografowie potrafią stworzyć z takiego zdjęcia prawdziwe dzieło sztuki. Na ostateczny efekt składają się nie tylko umiejętności fotografa, ale też modela – dobra współpraca może przynieść prawdziwie artystyczne zdjęcia, które możemy później podziwiać wśród kolekcji największych światowych marek odzieżowych.

Akty to kolejny rodzaj fotografii artystycznej, który może budzić sporo kontrowersji. Warto rozróżnić profesjonalne akty, będące formą sztuki od zdjęć innego przeznaczenia. Artystyczne akty często królują na wystawach fotograficznych, wzbudzając ogromne emocje – mogą jednocześnie przedstawiać piękno ludzkiego ciała i jego największe słabości. Równocześnie akty to całkowite obnażenie wielu emocji, takich jak smutek, samotność czy oddanie. Wielu fotografów właśnie w tej formie fotografii artystycznej poszukuje sposobu na ekspresję emocji, które chcą przekazać przy pomocy zdjęcia. Warto otworzyć się na ten wyjątkowy rodzaj fotografii, jakim są akty i dostrzec ich wielopłaszczyznowość.

Inny rodzaj fotografii artystycznej to sesje okolicznościowe. Trudno oprzeć się artyzmowi sesji ślubnych – dwoje zakochanych ludzi, fotografowanych w najbardziej malowniczych zakątkach, to zdecydowanie niezwykły motyw przewodni fotografii artystycznych. Obecnie ogromną popularnością cieszą się zdjęcia nietypowo skadrowane, zdjęcia czarno-białe lub w odcieniu sepii. Taki sposób obróbki pozwala na wyeksponowanie ponadczasowości emocji, zawartych na fotografii.

Fotografia artystyczna a wyrażanie siebie

Jak widzisz, istnieje wiele rodzajów fotografii artystycznej. Wszelkie podziały są jednak niczym wobec prawdziwego talentu, który objawia się u wielu osób, zajmujących się fotografią. Często nie ma dla nich ograniczeń – kiedy tylko trafią na doskonałe ujęcie, robią zdjęcie, nie zważając na jego kategorię. Jeśli czujesz, że fotografia artystyczna to Twój sposób na wyrażenie siebie, do dzieła – sięgnij po aparat i oddaj się tworzeniu! Kto wie, może Twoje zdjęcia wzbudzą emocje nawet w doświadczonych krytykach?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Artur Debat / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości