Robi karierę w modelingu, choć sugerowano jej amputację nogi. "Stwierdziłam, że jestem silna na tyle, by to znieść"

modelka na wybiegu
Hill Street Studios/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Mahogany nie miała łatwego życia. Z powodu choroby od najmłodszych lat musiała się mierzyć z przykrymi komentarzami. Mimo problemów dziewczyna nie poddała się, spełniła swoje największe marzenie i została modelką.

"Sugerowali, żebym amputowała nogę"

Mahogany Geter ma 23 lata i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Od najmłodszych lat choruje na wrodzony (pierwotny) obrzęk limfatyczny. Schorzenie wywołuje przewlekły stan zapalny i obrzęk. W przypadku Mahogany choroba zajęła lewą nogą. Jest ona wyraźnie większa od prawej kończyny. Zdarzały się sytuacje, że obrzęknięta noga ważyła niemal 45 kilogramów.

Problemy ze zdrowiem sprawiły, że nie była akceptowana przez rówieśników. Z ich ust padały tylko niewybredne komentarze, np. że wygląda jak szynka. Niektórzy sugerowali, aby poddała się operacji i amputowała chorą nogę.

W wywiadzie dla "Daily Mail" Mahogany wyznała, że jako dziecko czuła się jak "brzydkie dziwadło". - Często płakałam w samotności. W pewnym momencie stwierdziłam jednak, że zmagam się z tą chorobą, gdyż jestem silna na tyle, by to znieść. Dzięki temu zaczęłam siebie akceptować i cieszyć się życiem - mówiła.

Mimo choroby spełniła swoje marzenie

Na szczęście dzięki wsparciu rodziny i innych osób, które zmagają się z chronicznym obrzękiem limfatycznym odzyskała pewność siebie. Odważyła się nawet spełnić swoje największe marzenie i została modelką. Udziela się także w mediach społecznościowych. Prowadzi między innymi konto na Instagramie, ma także swój kanał na YouTube.

Mahogany podkreśla, że chce, aby jej historia była inspiracją dla innych. Ma nadzieje, że za jej przykładem inne chore osoby nabiorą pewności siebie i znajdą w sobie odwagę, aby zrealizować swoje marzenia. Dziewczyna chce także zwiększyć świadomość innych osób na temat obrzęków limfatycznych.

Obrzęk limfatyczny - co to za choroba?

Obrzęk limfatyczny spowodowany jest nieprawidłowym działaniem układu limfatycznego. Z powodu uszkodzenia nie może on odprowadzić płynu tkankowego do układu krążenia. W konsekwencji płyn zaczyna się gromadzić, co prowadzi do powstania obrzęków.

Medycyna wyróżnia dwa rodzaje obrzęku limfatycznego pierwotny i wtórny. Pierwszy z nich spowodowany jest nieprawidłową budową układu chłonnego, np. nie został prawidłowo wykształcony, ma za mało naczyń lub są one zbyt wąskie. Ta postać choroby ma charakter przewlekły i nie można jej wyleczyć.

Wtórny obrzęk limfatyczny pojawia się na skutek uszkodzenia układu limfatycznego. Dochodzi do niego np. w czasie leczenie onkologicznego, a także złamania, zwichnięcia czy zakażenia (grzybiczego, bakteryjnego, wirusowego).

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Tylko u nas. Conan zdradził, jaką mamą jest Dagmara Kaźmierska z "Królowych życia". "Zapomniała o mnie i siedziałem w wannie chyba z 5 godzin"

22-latka bez praw obywatelskich. Jak to jest być bezpaństwowcem?

Sebastian Fabijański o trudnych doświadczeniach. "Po śmierci ojca spędziłem 3 miesiące w szpitalu psychiatrycznym"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości