Gwiazdy

Rita Cosby - słynna amerykańska dziennikarka o historii ojca, który walczył w Powstaniu Warszawskim

Gwiazdy

Rita Cosby - słynna amerykańska dziennikarka o historii ojca, który walczył w Powstaniu Warszawskim

Rita Cosby to amerykańska dziennikarka, znajoma Donalda Trumpa i córka powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby porozmawiać o historii jej ojca i stosunkach polsko-amerykańskich.

Rita Cosby to słynna amerykańska dziennikarka telewizyjna i trzykrotna laureatka nagrody Emmy.

Dziennikarka Rita Cosby

Przez wiele lat była korespondentką Białego Domu, a przez siedem lat prowadziła swój własny program "Live with Rita Cosby" dla stacji FOX. Rita ma za sobą wywiady z najważniejszymi osobami w świecie polityki (m.in. Jaserem Arafatem, Arielem Szaronem, Bilem Clintonem). Przeprowadziła też wywiady np. z bokserem Mikem Tysonem i z odbywającym karę dożywocia, seryjnym mordercą Davidem Berkowitzem. Za życia Michela Jacksona była jedną z jego ulubionych dziennikarek. Rozmawiała z nim wiele razy, także nieoficjalnie.

Była pierwszą dziennikarką, która poinformowała świat o tym, że ataki 11 września przeprowadziła Al Kaida, a także pierwszą dziennikarką w więzieniu Guantanamo Bay i w Afganistanie zaraz po rozpoczęciu się wojny.

Stan Nowy Jork ustanowił 11 października – dniem Rity Cosby za jej szczególny wkład w pracę dziennikarską i społeczną.

Pisarka Rita Cosby

Rita Cosby nie ogranicza się tylko do jednego medium. Pisze również książki, jej debiut "Blonde Ambition: The Untold Story Behind Anna Nicole Smith's Death" była bestsellerem New York Timesa. Jednak najważniejszą książką Cosby jest "Cichy bohater. Tajemnica przeszłości mojego ojca", która okazała się sukcesem i trafiła na najbardziej prestiżowe listy bestsellerów w USA, m.in. w New York Times, USA Today i Washington Post. Dziennikarka opisuje w książce historię swojego ojca, powstańca warszawskiego, Ryszarda Kossobudzkiego, który jako nastolatek walczył w Powstaniu Warszawskim, ranny trafił do obozu jenieckiego, a potem uciekł z niemieckiej niewoli. Przez kilka dni wraz z kolegami ukrywał się w lesie gdzie zobaczyli lecący amerykański samolot, który zrzucił w ich pobliżu mały pakunek z tabliczką czekolady, do której dołączona była karteczka.

Witajcie, między wami, a naszymi oddziałami nie ma już niemieckich wojsk. (...) Macie do przejścia piętnaście mil i będziecie wolni.

Udało im się dotrzeć do pozycji alianckich skąd wyjechał do Wielkiej Brytanii. Tam poznał matkę Rity – Dunkę. Po krótkim pobycie wyjechali do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmienił nazwisko na Richard Cosby.

Przyjaźń z Donaldem Trumpem

Rita Cosby zna rodzinę obecnego prezydenta USA od ponad 20 lat. Amerykańska dziennikarka nie tylko przeprowadzała wywiady z Donaldem Trumpem i członkami jego rodziny, ale też od wielu lat utrzymuje z nim kontakt na stopie towarzyskiej.

Oboje mieli być w Polsce w czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rita przyjechała, ale amerykański prezydent musiał przełożyć swoją wizytę. Oficjalnym powodem nieobecności Donalda Trumpa jest huragan Dorian, który nawiedził wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
82
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0