Risotto grzybowe – z grzybami suszonymi, świeżymi, mrożonymi. Przepisy

Rissotto z grzybami
Fot. Audi Santoso / EyeEm / Getty Images
Do risotto z grzybami leśnymi nadają się m.in. prawdziwki, podgrzybki i kurki, ostatecznie można użyć też innych jadalnych grzybów lub ich mieszanki. Risotto grzybowe dobrze komponuje się także z warzywnymi składnikami oraz kurczakiem.

C: Risotto z grzybami można zrobić z grzybami leśnymi lub np. z pieczarkami. W tym wypadku przewagą grzybów leśnych jest ich oryginalny smak, zapach i konsystencja. Risotto z grzybami leśnymi swój wyjątkowy smak zawdzięcza doskonałemu połączeniu składników takich jak ryż, grzyby, masło, parmezan, cebulka i czosnek. Wszystkie te nuty łączą się idealnie w kremowej konsystencji.

Risotto z grzybami – przepis i przydatne wskazówki

Podstawowy przepis na risotto grzybowe z grzybami leśnymi nie podaje konkretnie, jakich grzybów użyć. Wynika to z dostępności tego składnika oraz faktu, że risotto z grzybami można zrobić zarówno ze szlachetnymi prawdziwkami, podgrzybkami, kurkami, jak i z mniej atrakcyjnymi grzybami, jak koźlarze czy mieszanki grzybowe.

Najważniejszą zasadą w robieniu risotto grzybowego jest to, by grzyby pochodziły z pewnego źródła . Oznacza to, że świeże grzyby powinny zostać sprawdzone przez specjalistę i posiadać atest, że są jadalne i nadają się do spożycia. W przypadku grzybów suszonych najbezpieczniej jest kupować je w szczelnie zamkniętych torebkach w sklepach spożywczych. Mrożone grzyby można kupić np. w marketach, pakowane przez producentów żywności.

Przepis na risotto z grzybami leśnymi

Składniki:

· 200 g grzybów leśnych oczyszczonych,

· 200 g ryżu do risotto, np. arborio lub carnaroli,

· 1 l bulionu grzybowego, warzywnego lub drobiowego,

· 1 cebula,

· 2 ząbki czosnku,

· 100 ml białego wytrawnego wina,

· 3 łyżki oliwy,

· ok. 55 g masła,

· 50 g parmezanu,

· pieprz do smaku,

· natka pietruszki lub świeży koperek do posypania.

Sposób przygotowania:

1. Oczyszczone grzyby pokrój w plasterki. Cebulę pokrój w drobną kostkę, czosnek przeciśnij przez praskę.

2. Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy i łyżkę masła, podsmaż pół cebuli, 1 ząbek czosnku i grzyby. Smaż przez kilka minut.

3. W garnku rozgrzej 2 łyżki oliwy, zeszklij na niej cebulę i dodaj drugi ząbek czosnku.

4. Dodaj ryż i przesmaż go, aż stanie się częściowo przezroczysty.

5. Wlej wino i wymieszaj całość, aż ryż wchłonie płyn.

6. Wlej chochlę bulionu. Bulion powinien być bardzo gorący, a najlepiej, żeby podczas przyrządzania risotto z grzybami stale się gotował na bardzo małym ogniu. Mieszaj, aż ryż wchłonie bulion. Powtarzaj dolewanie i mieszanie, aż zużyjesz bulion. Po ok. 10 minutach (czyli mniej więcej w połowie gotowania) do garnka dodaj usmażone wcześniej grzyby z cebulą i czosnkiem.

7. Po uzyskaniu żądanej konsystencji (kremowej) risotto grzybowe zestaw z ognia.

8. Odczekaj 2 minuty, następnie dodaj pozostałe zimne masło pokrojone w kostkę i wymieszaj do jego rozpuszczenia.

9. Dodaj pieprz do smaku i starty parmezan i ponownie delikatnie wymieszaj.

10. Podawaj gorące posypane natką pietruszki lub koperkiem.

Żeby wzmocnić smak risotto z grzybami , możesz dodać do niego tymianek, który znakomicie komponuje się z prawdziwkami. Jeśli używasz kurek, możesz jeszcze polepszyć smak potrawy, wybierając biały pieprz zamiast czarnego.

Podstawowy przepis służy do zrobienia risotto ze świeżymi grzybami . W przypadku używania grzybów suszonych lub mrożonych sposób przygotowania nieco się różni.

Zobacz film: Limonkowe risotto z krewetkami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Risotto z suszonymi grzybami

Grzybowe risotto z suszonymi grzybami może być równie pyszne, co ze świeżymi grzybami – wiele zależy od użytych grzybów. Do suszenia najlepiej nadają się m.in. prawdziwki, podgrzybki i koźlarze, te grzyby są polecane do risotto z grzybami leśnymi.

Używając grzybów suszonych, najlepiej namoczyć je w chłodnej wodzie przez co najmniej 2 godziny, do momentu aż zrobią się miękkie. Można moczyć je przez całą noc. Warto pamiętać, by wody nie było za wiele, aby grzyby nie traciły cennych walorów smakowych. Drugim sposobem jest moczenie suszonych grzybów w ciepłej wodzie przez około 15 minut. Po tym czasie można bez trudu pokroić je w mniejsze kawałki i podsmażyć jak grzyby świeże.

Risotto z grzybami mrożonymi

Risotto z podgrzybkami lub prawdziwkami z zamrażarki robi się po rozmrożeniu grzybów. Jeśli są w całości lub w dużych kawałkach, trzeba je rozdrobnić. Mrożone grzyby do risotto najlepiej udusić z cebulką, czosnkiem i masłem na oddzielnej patelni lub w garnku i pod koniec gotowania risotto wymieszać z ryżem.

Risotto z grzybami i kurczakiem lub innym mięsem – co pasuje do risotto z grzybami?

Sposobem na to, jak zrobić risotto z grzybami idealne na jesienną słotę, jest dodanie do potrawy mięsa. Powodzeniem cieszy się kremowe, pachnące risotto z grzybami i kurczakiem . Przepis na risotto z kurczakiem i grzybami jest bardzo podobny do receptury na klasyczne risotto grzybowe. Jedyną różnicą jest usmażenie razem z grzybami pokrojonego w kostkę mięsa kurczaka.

Mięsożercy docenią też z pewnością risotto z grzybami i boczkiem oraz risotto z wołowiną i grzybami . Dodając mięso do risotto z grzybami, warto do przygotowania potrawy wybrać bulion drobiowy lub cielęcy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości