Relaksująca joga dla kobiet w ciąży. Idealna na bolące plecy. Ćwiczenia z Basią Tworek

''Relaksująca joga dla kobiet w ciąży''
Obecna sytuacja jest wyjątkowo trudna dla kobiet w ciąży. Lęk o bezpieczeństwo swoje i dziecka narasta, dlatego bardzo ważne, żeby w tym trudnym czasie przyszłe mamy zadbały o swoje ciało i umysł. Basia Tworek – psycholożka i nauczycielka jogi pokazała nam kilka relaksujących ćwiczeń.

Dlaczego akurat joga?

Joga to idealny wybór dla przyszłych mam. Basia Tworek wie o tym doskonale, bo też spodziewa się dziecka. Jest w siódmym miesiącu ciąży i dalej wykonuje ćwiczenia.

Zawsze decydujący głos należy do naszego lekarza (…) Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i jeżeli dostajemy zielone światło od lekarza, żeby ćwiczyć, to myślę, że joga jest bardzo dobrym wyborem

- tłumaczy.

Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim joga jest wysiłkiem fizycznym o mniejszej intensywności. Nie nadwyręży więc ciała, które i tak w okresie ciąży walczy za dwoje. Co więcej, joga uczy nas dobrego oddychania, które przyda się zarówno w ciąży, przy porodzie, ale też na co dzień. Trzecią ważną rzeczą jest także świadomość własnego ciała. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można nabyć wyjątkową lekkość poruszania się. Ponadto joga ma wymiar rehabilitacyjny: pomaga zlikwidować dyskomfort w plecach, pozbyć się napięć i uelastycznić ciało.

Zobacz także: Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży?

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

W najbardziej newralgicznym dla ciąży okresie, czyli pierwszym trymestrze nie warto się forsować. Wtedy najlepiej po prostu odpuścić sobie ćwiczenia i dać ciału czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Przyszłe mamy, które były aktywne przed ciążą, nie powinny zupełnie rezygnować z aktywności fizycznej, ale zdecydowanie ją zmniejszyć. Kobiety w ciąży nie powinny wykonywać też treningu angażującego w dużej mierze mięśnie brzucha.

Basia Tworek poleciła kilka ćwiczeń, które idealnie zrelaksują przyszłe mamy.

  • Najlepszą pozycją, jaką można przybrać jest klęk podparty. Wprowadzamy przejście koci grzbiet-krowa. Z wdechem delikatnie unosimy brodę, a z wydechem przeciągamy cały grzbiet. I takie przyjemne, płynne ruchy wykonujemy z wdechem i wydechem.
    • Kolejne ćwiczenie, to „machanie niewidzialnym ogonkiem”. Podczas tego ćwiczenia staramy się wyizolować poszczególne fragmenty kręgosłupa.
      • Następnie z wdechem unosimy jedną rękę i przeciągamy ją na drugą stronę. Powtarzamy na obie strony.
        • Przenosimy się do pozycji klęku. W tym ćwiczeniu zadbamy o ruchomość klatki piersiowej. Przenosimy ręce za plecy. Wykonujemy kilka powtórzeń.

          Zobacz też:

          Autor: Anna Korytowska

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości