Dlaczego referencje pracownika są tak ważne? Jak zdobyć referencje dla firmy?

Mężczyzna pisze list motywacyjny
Guido Mieth/Getty Images
Źródło: Moment RF
Przedsiębiorstwa od kandydatów na różne stanowiska często oczekują referencji od pracodawcy. Dlatego jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną warto o nie zadbać. Tym bardziej, że pracodawca nie ma obowiązku wystawienia referencji dla pracownika i trzeba o nie poprosić. Jak wyglądają przykładowe referencje? Co powinny zawierać referencje dla studenta, księgowej lub kierowcy?

List motywacyjny i CV są coraz częściej niewystarczające dla potencjalnego pracodawcy. Prędzej czy później może się okazać, że niezbędne są referencje od byłego pracodawcy. Możemy być o nie poproszeni na rozmowie kwalifikacyjnej. Jakie referencje mają wzór , jak powinny wyglądać i czy zawsze stawiają kandydata w pozytywnym świetle?

Referencje dla firmy – w formie papierowej czy przez telefon?

Dawniej wszystkie referencje przygotowane dla firmy , która zatrudni daną osobę, były tylko w formie pisemnej. Dzisiaj możemy zostać poproszeni o to, by podać kontakt do przełożonych z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Referencje pracownika mogą być przekazane przez telefon. Dlaczego forma pisemna przestała być całkowicie wiarygodna? Wielu pracowników odchodzących z przedsiębiorstwa pisze swoje referencje w oparciu o wzór , a następnie daje do podpisu przełożonemu. Jeśli rekruter prosi o kontakt do byłego pracodawcy, może zweryfikować, czy referencje danej osoby odzwierciedlają rzeczywistość. Jednak nie warto czekać na rozmowę, bo referencje dla firmy można przygotować wcześniej i dołączyć do dokumentów aplikacyjnych. Będzie to dobrze postrzegane przez rekruterów. Inną polecaną opcją jest wyszczególnienie w CV punktu z namiarami do byłych pracodawców, którzy udzielą referencji.

Kto pisze referencje dla pracownika?

Co to są referencje? To dokument, w którym znajduje się pozytywna ocena pracownika. Często pojęcie to jest zamiennie używane z opinią. Jednak w przeciwieństwie do referencji, opinia o pracowniku może mieć wydźwięk neutralny lub negatywny. Korzystając z zasobów internetu, referencje dla firmy można stworzyć wykorzystując któryś wzór. Prawo nie nakazuje wystawiania opinii pracownikowi, który się zwalnia, więc część pracodawców nie wie, jak napisać referencje. Mimo to, pracownik ma prawo prosić o opinię, a wtedy trzeba wiedzieć, jak formalnie powinny wyglądać referencje i sprawdzić wzór tego dokumentu. Patrząc z perspektywy pracownika, kiedy chce się on starać o referencje, musi upewnić się, kto jest upoważniony do ich wystawienia. Niekoniecznie referencje dla pracownika będzie pisał prezes albo właściciel. Może to być na przykład kierownik działu.

Jak napisać referencje dla firmy? Przykładowe referencje

Referencje od pracodawcy pisane według wzoru będą wyglądały profesjonalnie. Jednak nie każde referencje będą zawierały dokładnie to samo. Inne będą referencje praktykanta, inne dla pracownika etatowego. To samo dotyczy zawodów. Referencje dla księgowej zawierają inne informacje niż referencje dla kierowcy. Mimo to, jest szereg elementów wspólnych, a układ dokumentu jest taki sam. Referencje według każdego przykładu zawierają miejscowość i datę, nagłówek, nazwisko pracownika. Dalej muszą się pojawić informacje na temat zajmowanego stanowiska, przebiegu zatrudnienia, osiągnięć i awansów. Referencje pracownika, jak podają wzory, powinny być zakończone opinią. Na końcu jest pieczątka i podpis osoby wystawiającej referencje z pracy. Ponieważ ci, którzy będą weryfikowali autentyczność dokumentów podczas procesu rekrutacyjnego, mogą chcieć się skontaktować z poprzednią firmą, obowiązkowo należy podać dane kontaktowe.

Referencja pracownika – jak przedstawić jego sylwetkę?

Pisząc referencje dla danej osoby , nie można zapominać o tym, że chodzi o polecenie pracownika w kolejnej firmie. Oznacza to, że powinny mieć wydźwięk pozytywny. Jeśli przełożony nie wie, jak napisać referencje , bo nie ma dobrego zdania o danej osobie, może z tego całkiem zrezygnować. Referencje są nieobowiązkowe, dlatego pracodawca nie musi ich wystawiać.

Chcąc jednak, by referencje dla studenta lub pracownika były wartościowe, należy skoncentrować się na zaletach i wszystkim, co pracownik wniósł do firmy. Jeśli jest to student, można podkreślić jego chęć nauki i to, czego już zdążył się nauczyć. Referencje pracownika działu handlowego mogą podkreślać jego umiejętności personalne, a referencje dla księgowej opowiadać o skrupulatności i doskonałej znajomości przepisów. Szukając zwrotów na dopracowanie referencji dla pracownika w internecie, łatwo znaleźć wzory pism przygotowane z myślą o różnych stanowiskach. O ile kopiowanie nie jest zalecane, o tyle może się w nich pojawić sporo podpowiedzi na temat tego, co jeszcze dobrze dodać. Warto także wiedzieć, że referencje mogą być pisane nie tylko dla pracownika, ale także dla firmy, której usługi są wysokiej jakości i mogą zostać polecone dalej.

Zobacz film: Kiedy praca jest pasją. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości