Raz u mamy, raz u taty. Jak w praktyce wygląda opieka naprzemienna?

Rozwód jest rozwiązaniem ostatecznym, choć dla niektórych skonfliktowanych małżeństw jedynym właściwym. Rozwód to trudna do przeprowadzenia procedura zwłaszcza, gdy małżonkowie muszą podzielić się majątkiem i ustalić opiekę nad małoletnimi dziećmi. Podział opieki nad dziećmi jest zawsze trudnym tematem. O tym, czy opieka naprzemienna jest zawsze najlepszym rozwiązaniem w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.

Opieka naprzemienna

Oznacza, że dzieci po rozwodzie czy rozstaniu rodziców, spędzają porównywalną ilość czasu z mamą i z tatą. Może to być tydzień z mamą, tydzień z tatą, lub dowolna inna konfiguracja.

Niestety polskie prawo póki co jeszcze nie reguluje kwestii opieki naprzemiennej. Dlatego orzecznictwo w całym kraju było bardzo nierównomierne.

Byli tacy sędziowie, którzy stali na stanowisku, że skoro nie ma go jeszcze w kodeksie, to takiej opieki orzekać nie wolno. Byli też tacy, którzy uważali, że tylko w przypadku, kiedy rodzice się na to godzą oboje i przyjdą do sądu z gotowym porozumieniem, że będą ze sobą współpracować przy wychowaniu dziecka, orzekali o opiece naprzemiennej.

-zaznaczyła mecenas.

W sytuacji, kiedy dochodzi do ustalenia opieki naprzemiennej powoływani biegli sądowi zawsze oceniają czy w danym przypadku taka forma opieki będzie dobra dla dziecka.

>>> Zobacz też: Rozwód w zgodzie. Czy to w ogóle jest możliwe?

Idą zmiany…

Jeżeli rodzice chcą po rozwodzie opiekować się dzieckiem po równo, opieka naprzemienna powinna być punktem wyjścia w czasie ustalania w sądzie opieki nad dziećmi.

Dlatego już w tym roku ma wejść zmiana kodeksu rodzinnego, która ma również wzmocnić znaczenie opieki naprzemiennej i zachęcić sędziów do częstszego stosowania takiego rozwiązania.

Z jednej strony opieka naprzemienna ma tę ogromną zaletę, że daje rodzicom możliwość kontaktu z dzieckiem w równym stopniu. To umożliwia rodzicom wspólne wychowywanie dzieci. Z drugiej strony opieka naprzemienna wyklucza alimenty.

Polega to na tym, że kiedy dziecka przebywa np. u taty, to wówczas to on go utrzymuje. Kiedy zaś dziecka przebywa u mamy, kwestie finansowe leżą po jej stronie.

Zdaniem Elizy Kuny kluczem do dobrego funkcjonowania w przypadku opieki naprzemiennej jest komunikacja rodziców.

>>> Zobacz też: Jak nie dopuścić do rozwodu?

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Przygotowanie dziecka na rozwód to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Jak powiedzieć dziecku, że rodzice się rozstają i nie będą już mieszkać razem?

>>> Zobacz też: Po rozwodzie rodzice muszą ze sobą współpracować.

  • Ważne, żeby wasze dziecko dowiedziało się o rozwodzie od was obojga w tym samym momencie. Przeprowadźcie z dzieckiem szczerą rozmowę razem. Dziecko powinno się dowiedzieć o rozwodzie od was, nie od babci czy kuzyna. To bardzo ważne!
    • Podczas takiej rozmowy unikajcie kłótni i negatywnych emocji. Tak, to trudne, ale w ten sposób ułatwicie przyjęcie waszej decyzji o rozwodzie dziecku.
      • Zapewnijcie dziecko, że wasza decyzja o rozwodzie nie sprawi, że przestaniecie je kochać. "Nadal oboje kochamy ciebie i nigdy nie przestaniemy być twoimi rodzicami" - takie słowa mogą być dla dziecka bardzo istotne.
        • Nie bądźcie na siłę zadowoleni podczas takiej rozmowy, po to aby dziecko nie czuło się zdezorientowane. Zachowajcie najlepiej neutralność. Pokażcie dziecku, że się szanujecie jako ludzie.

          >>> Zobacz też: Zmiany w prawie. O rozwód będzie trudniej?

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości