Parenting

Raz u mamy, raz u taty. Jak w praktyce wygląda opieka naprzemienna?

Parenting

Raz u mamy, raz u taty. Jak w praktyce wygląda opieka naprzemienna?

Rozwód jest rozwiązaniem ostatecznym, choć dla niektórych skonfliktowanych małżeństw jedynym właściwym. Rozwód to trudna do przeprowadzenia procedura zwłaszcza, gdy małżonkowie muszą podzielić się majątkiem i ustalić opiekę nad małoletnimi dziećmi. Podział opieki nad dziećmi jest zawsze trudnym tematem. O tym, czy opieka naprzemienna jest zawsze najlepszym rozwiązaniem w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.

Opieka naprzemienna

Oznacza, że dzieci po rozwodzie czy rozstaniu rodziców, spędzają porównywalną ilość czasu z mamą i z tatą. Może to być tydzień z mamą, tydzień z tatą, lub dowolna inna konfiguracja.

Niestety polskie prawo póki co jeszcze nie reguluje kwestii opieki naprzemiennej. Dlatego orzecznictwo w całym kraju było bardzo nierównomierne.

Byli tacy sędziowie, którzy stali na stanowisku, że skoro nie ma go jeszcze w kodeksie, to takiej opieki orzekać nie wolno. Byli też tacy, którzy uważali, że tylko w przypadku, kiedy rodzice się na to godzą oboje i przyjdą do sądu z gotowym porozumieniem, że będą ze sobą współpracować przy wychowaniu dziecka, orzekali o opiece naprzemiennej.

-zaznaczyła mecenas.

W sytuacji, kiedy dochodzi do ustalenia opieki naprzemiennej powoływani biegli sądowi zawsze oceniają czy w danym przypadku taka forma opieki będzie dobra dla dziecka.

>>> Zobacz też: Rozwód w zgodzie. Czy to w ogóle jest możliwe?

Idą zmiany…

Jeżeli rodzice chcą po rozwodzie opiekować się dzieckiem po równo, opieka naprzemienna powinna być punktem wyjścia w czasie ustalania w sądzie opieki nad dziećmi.

Dlatego już w tym roku ma wejść zmiana kodeksu rodzinnego, która ma również wzmocnić znaczenie opieki naprzemiennej i zachęcić sędziów do częstszego stosowania takiego rozwiązania.

Z jednej strony opieka naprzemienna ma tę ogromną zaletę, że daje rodzicom możliwość kontaktu z dzieckiem w równym stopniu. To umożliwia rodzicom wspólne wychowywanie dzieci. Z drugiej strony opieka naprzemienna wyklucza alimenty.

Polega to na tym, że kiedy dziecka przebywa np. u taty, to wówczas to on go utrzymuje. Kiedy zaś dziecka przebywa u mamy, kwestie finansowe leżą po jej stronie.

Zdaniem Elizy Kuny kluczem do dobrego funkcjonowania w przypadku opieki naprzemiennej jest komunikacja rodziców.

>>> Zobacz też: Jak nie dopuścić do rozwodu?

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Przygotowanie dziecka na rozwód to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Jak powiedzieć dziecku, że rodzice się rozstają i nie będą już mieszkać razem?

>>> Zobacz też: Po rozwodzie rodzice muszą ze sobą współpracować.

  • Ważne, żeby wasze dziecko dowiedziało się o rozwodzie od was obojga w tym samym momencie. Przeprowadźcie z dzieckiem szczerą rozmowę razem. Dziecko powinno się dowiedzieć o rozwodzie od was, nie od babci czy kuzyna. To bardzo ważne!
  • Podczas takiej rozmowy unikajcie kłótni i negatywnych emocji. Tak, to trudne, ale w ten sposób ułatwicie przyjęcie waszej decyzji o rozwodzie dziecku.
  • Zapewnijcie dziecko, że wasza decyzja o rozwodzie nie sprawi, że przestaniecie je kochać. "Nadal oboje kochamy ciebie i nigdy nie przestaniemy być twoimi rodzicami" - takie słowa mogą być dla dziecka bardzo istotne.
  • Nie bądźcie na siłę zadowoleni podczas takiej rozmowy, po to aby dziecko nie czuło się zdezorientowane. Zachowajcie najlepiej neutralność. Pokażcie dziecku, że się szanujecie jako ludzie.

>>> Zobacz też: Zmiany w prawie. O rozwód będzie trudniej?

Co sądzisz o tym artykule?
5
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
7
10.09.2019
apso
OPIEKA NAPRZEMIENNA TO NAJLEPSZE CO MOŻE SPOTKAĆ DZIECI PO ROZWODZIE RODZICÓW !!! DZIECI SĄ NAPRAWDĘ SZCZĘŚLIWE , ŻE MOGĄ WYCHOWYWAĆ SIĘ Z MAMĄ I TATĄ. PROSZĘ WSZYSTKICH, KTÓRZY MAJĄ WPŁYW NA PRZYZNAWANIE TAKIEJ OPIEKI - UDZIELAJCIE, WSPIERAJCIE A TE DZIECI NA PEWNO SIĘ KIEDYŚ WAM ODWDZIĘCZĄ !!!!!
02.04.2019
Joanna
Psychologowie mówią, że w takich sytuacjach nie ma rozwiązań najlepszych. Ale podkreślają, że dziecko potrzebuje zarówno mamy jak i taty, aby mogło prawidłowo się rozwijać. Ojciec nie może być z góry zdegradowany tylko do roli portfela. "Matki" myślcie częściej o dzieciach nie tylko o sobie i swoich żalach. Choć ilu ludzi tyle przypadków.
31.03.2019
michello
Opieka naprzemienna to najlepsze rozwiązanie. Żaden z rodziców nie jest gorszy, ani lepszy.
31.03.2019
Grzegorz
Matki, które uniemożliwiają wychowanie to prawdziwe potwory. I to nie generalizowanie. Piszę z własnego doświadczenia i znajomych, którzy tłuką głową w mur obojętności, złośliwości systemu i kobiet.
30.03.2019
qra
Jak zobaczę to uwierzę. Brzmi wręcz bajkowo... Dzieci będą miały wreszcie oboje rodziców, tata będzie mógł wychowywać własne dziecko, będzie mógł je zabrać na zakupy (a nie tylko wysyłać pieniądze na ręce matki) zaś dług alimentacyjny spadnie do zera. Wiele innych sztucznie wygenerowanych problemów zniknie równie szybko jak się pojawiły.
PS: Jak już zacznie to działać jak w innych cywilizowanych krajach to jestem ciekaw z czego będzie wówczas żyła cała rzesza 'biednych samotnych matek'? Skończy się "aliementacyjne eldorado".
30.03.2019
Waldemar
Brawo TVN za podjęcie tematu! Piecza naprzemienna jest NAJLEPSZYM rozwiązaniem dla dziecka w sytuacji rozstania rodziców. Potwierdzone wieloma mocnymi badaniami.
30.03.2019
Waldemar
BRAWO TVN za podjęcie tematu! Model pieczy naprzemiennej jest NAJLEPSZY dla dzieci w sytuacji rozstania rodziców.
Rozwiń wszystkie komentarzy