Najpopularniejsze koty rasowe. Które cieszą się największym zainteresowaniem?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak pomóc kotu się zadomowić?
Jak pomóc kotu się zadomowić?
Biblioteka z kotami
Biblioteka z kotami
Koci celebryci
Koci celebryci
Czy koty czują nasz niepokój?
Czy koty czują nasz niepokój?
Co mówią nasze koty?
Co mówią nasze koty?
Kiedy kot ignoruje kuwetę
Kiedy kot ignoruje kuwetę
Dziś sobota - święto kota
Dziś sobota - święto kota
Kocie amory - wszystko, co powinieneś wiedzieć (napisy)
Kocie amory - wszystko, co powinieneś wiedzieć (napisy)
Kot to doskonały przyjaciel człowieka. Ludzie żyją wspólnie z różnymi rasami kotów od ponad 10 tysięcy lat – szacuje się, że to wtedy zwierzęta te zostały udomowione. Od tamtego czasu koty doceniane są za swoje zdolności łowieckie, przyjacielskie nastawienie i dostojny wygląd.

Niemalże połowa Polaków, którzy posiadają w swoim domu zwierzę, jest właścicielem kota. Pomimo tego, że zdecydowana większość z nich to zwyczajne dachowce, rasowe koty z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Rasy kotów domowych różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także temperamentem i charakterem, łatwo więc wybrać zwierzę, które będzie w pełni pasowało do stylu życia konkretnej rodziny.

Historia kotów w pigułce

Pierwsze wzmianki na temat kotów można znaleźć w dokumentach pochodzących sprzed naszej ery. Zwierzęta te szczególną rolę odgrywały w mitologii egipskiej. Bastet, czyli tamtejsza bogini miłości i radości, przedstawiana była jako kotka lub kobieta z kocią głową. To między innymi z tego powodu starożytni Egipcjanie otaczali koty najwyższą czcią – starannie dbano o nie, podawano im najlepsze przysmaki, a po śmierci balsamowano je. Co ciekawe, w starożytnym Egipcie za zabicie tego zwierzęcia groziła kara śmierci.

W czasach starożytnych koty cieszyły się dużą sympatią ludzi na wszystkich kontynentach. W Chinach i Japonii przypisywano im magiczną moc. W Europie ludzie chętnie trzymali je jako strażników domowych zapasów. Niestety, sytuacja kotów mocno zmieniła się w średniowieczu, wraz z upowszechnieniem się chrześcijaństwa. Koty uznawano za diabelskie zwierzęta i pomocników czarownic, w związku z czym masowo je zabijano. Skutkiem tych działań było wystąpienie na kontynencie europejskim masowej plagi szczurów. Do ludzkich łask koty zaczęły wracać na nowo dopiero w XVIII wieku. 

Kot domowy – rasy i klasyfikacja

Pierwsze na świecie hodowle kotów powstały w Anglii. To również w tym kraju organizowane były pierwsze wystawy, na których prezentowano najładniejsze rasy kotów . 

Obecnie na świecie funkcjonuje kilkadziesiąt różnych organizacji felinologicznych, które określają wzorce, jakie powinny posiadać poszczególne rasy kota .Za najistotniejsze spośród nich uznaje się FIFe (Federation International Feline), TICA (The International Cat Association) i WCF (World Cat Federation). 

Każda z organizacji felinologicznych posiada własne zasady, na podstawie których możliwe jest zarejestrowanie nowej rasy kotów domowych. Z tego względu rasa kota, która uznawana jest przez jedną organizację, może nie być akceptowana przez inne.

Ze względu na dużą liczbę organizacji, właściwie niemożliwe jest określenie liczby, jaką stanowią wszystkie rasy kotów . W samej FIFe zarejestrowanych jest około 50 ras. Koty rasowe podzielone zostały na cztery kategorie: perskie i egzotyczne, pół-długowłose, krótkowłose, orientalne. 

Najpiękniejsze rasy kotów

Oto rasy kotów, które cieszą się największą popularnością:

  • Ragdoll, czyli kocia przytulanka – właściciele i hodowcy uwielbiają je za pogodny, łagodny i przyjacielski charakter. Kot rasy ragdoll obdarza swoich opiekunów bezwarunkową miłością i pełnym zaufaniem. Jest bezkonfliktowy, cierpliwy i nie przejawia agresji, dzięki czemu doskonale sprawdza się w domach, w których są małe dzieci i inne zwierzęta. Ragdolle to koty średniej wielkości – samce ważą zwykle około 9 kilogramów, kotki maksymalnie 6. Ich sierść jest półdługa, jedwabista w dotyku. Charakterystycznym znakiem dla tej rasy kotów są duże, błyszczące, intensywnie niebieskie oczy.
    • Kot rasy maine coon, czyli olbrzym o łagodnym usposobieniu – maine coony to największa rasa kota , jaką można spotkać w polskich domach. Koty te są wyjątkowo inteligentne, uczuciowe i aktywne. Pomimo przyjacielskiego usposobienia, maine coony wyglądają niczym niebezpieczne, dzikie koty – ich sylwetki są muskularne, pokryte grubą, długą sierścią, łapy ciężkie i masywne, a uszy zakończone rysimi pędzelkami. Dzięki towarzyskiej naturze, lubią przebywać zarówno wśród dzieci, jak i innych zwierząt.
      • Dostojny szary kot, czyli rosyjski niebieski – tym, co wyróżnia koty rosyjskie, jest krótkie, srebrzysto-szare futro oraz intensywnie zielone oczy w kształcie migdałów. Sylwetka jest smukła a kończyny długie, przez co rasa ta często określana jest jako elegancka i dostojna. Koty rosyjskie są przyjacielskie i towarzyskie, chociaż mogą trzymać się na dystans przy nieznajomych. Uwielbiają zabawy, są bardzo aktywne.
        • Mruczący elegant, czyli kot rasy brytyjskiej – koty te mają gęstą, krótką sierść (najczęściej w jednym kolorze) i masywną sylwetkę. Ich charakterystycznym elementem są pełne policzki, które sprawiają, że brytyjczyki wyglądają na nieustannie uśmiechnięte. Rasa ta jest bardzo przyjazna i łagodna, nie wymaga nieustannego zainteresowania ze strony opiekunów i nie jest szczególnie aktywna – od dzikich gonitw koty brytyjskie zdecydowanie wolą wylegiwanie się na kanapie.

          Wybierając kota odpowiedniego dla siebie, warto przeanalizować, czy jego cechy charakteru będą pasowały do stylu życia rodziny. Dzięki temu zarówno domownicy, jak i kot, będą mogli w pełni cieszyć się swoim towarzystwem.

          Zobacz także:

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/Gemma Escribano / EyeEm

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości