Shih tzu – w małym ciele wielki duch. Poznaj wyjątkową rasę

Pies shih tzu biały
Joel Hawkins/Getty Images
Źródło: Moment RF
Shih tzu to pies o przyjaznym, łagodnym usposobieniu. Jest żywiołowy, aktywny i wesoły, choć nie stroni też od wylegiwania się na kanapie lub kolanach właścicieli. Może być przyjacielem dorosłych i dzieci, ale trzeba uważać na uczucia shih tzu – pies ten bywa niezwykle wrażliwy.

Psy shih tzu to przyjazne, urocze zwierzęta, które charakteryzuje długa, dostojna sierść. Włosy shih tzu są delikatne, proste – opadają na oczy, dlatego niektórzy właściciele decydują się na spinanie włosów swoich pupili na czubku głowy. Shih tzu przez niektórych traktowane są jak maskotki, jednak należy pamiętać, że to zwierzęta, jak każde inne – wymagają opieki, zabawy, szkolenia, kontaktów z innymi zwierzętami i okazywania uczuć. Mocno przywiązują się do właścicieli, są prawdziwymi przyjaciółmi.

Shih tzu – skąd pochodzi i jak zaczęła się hodowla psów shih tzu?

Historia psów rasy shih tzu nie jest do końca potwierdzona. Za najbardziej prawdopodobne uważa się, że przodkowie shih tzu pochodzili z Tybetu, choć duże znaczenie w rozwoju rasy mają również Chiny.

Psy niewielkich rozmiarów, o długiej, delikatnej sierści zamieszkiwały często tybetańskie pałace i klasztory, w których otaczane były opieką i traktowane z czcią. Wierzono nawet, że po śmierci mnicha jego dusza odradza się w ciele psa. Ponieważ Chiny i Tybet utrzymywały bliskie relacje, przodkowie shih tzu trafili jako dar do cesarskiego pałacu w Pekinie. Nazywano je „lwimi psami” (w języki chińskim shih tzu to właśnie „lwi pies”). Najprawdopodobniej zaczęto krzyżować je z innymi rasami, które zamieszkiwały cesarski pałac. Tak zaczęła się hodowla shih tzu i ich rosnąca popularność.

Około XVII wieku w pałacu cesarskim rozpoczęto starania, mające na celu miniaturyzację psów i jeszcze większe upodobnienie ich do lwów. Największy rozkwit pałacowej hodowli nastąpił w XIX wieku za panowania cesarza Tao Kunga i cesarzowej Tzu Hsi. Hodowla została jednak zaniedbana, a potem całkowicie przestała istnieć po śmierci cesarzowej i ucieczce ostatniego cesarza. Psy trafiły w ręce prywatnych właścicieli. W latach 30. XX wieku małe psy-lwy zostały zaprezentowane podczas wystaw w Pekinie. Powstał też wzorzec rasy, a pierwsze psy rasy shih tzu trafiły do Europy.

Jak wygląda pies shih tzu?

Shih tzu są niewielkimi psami, które mogą wyglądać na nieco zaokrąglone z uwagi na bujną sierść, choć w rzeczywistości są szczupłe i lekkie. Waga shih tzu waha się od 4 do 8 kilogramów. Wysokość w kłębie wynosi zwykle maksymalnie 27 centymetrów.

Charakterystyczne dla shih tzu umaszczenie może być jednolite lub z białymi znaczeniami. Najbardziej popularne są następujące osobniki:

  • shih tzu czarny
    • shih tzu biały
      • shih tzu brązowy (lub beżowy)

        Włosy psów shih tzu opadają nad oczami, intensywnie rosną też bokobrody i broda. W oczy rzuca się często charakterystyczny, długi wąs. Mówi się, że sierść na kufie shih tzu przypomina kwiat chryzantemy, ponieważ w tym miejscu rośnie ku górze.

        Brighton Dog Photography/Getty Images

        Shih tzu – fryzury i pielęgnacja

        Z uwagi na bujną sierść shih tzu, należy poddawać je regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Konieczne jest systematyczne czesanie, aby zapobiec powstawaniu kołtunów – nawet kilka razy w tygodniu. Ponadto należy dbać o regularne strzyżenie shih tzu. Najlepiej przyzwyczajać do tego zwierzęta już od pierwszych miesięcy życia – szczeniaki shih tzu przyzwyczajone do zabiegów pielęgnacyjnych nie będą w przyszłości sprawiały kłopotów swoim właścicielom.

        Jak obcinać sierść shih tzu?

        Wiele zależy od pory roku i upodobań właścicieli. Wygodne – zarówno dla psa, jak i jego opiekunów - jest strzyżenie włosów na długość kilku centymetrów. Niektórzy preferują znacznie dłuższą sierść, która elegancko układa się na ciele. Należy jednak pamiętać, że o sierść takiej długości trzeba dbać szczególnie pieczołowicie. Część właścicieli tych czworonogów odgarnia włosy psów znad oczu i spina je między uszami, dzięki czemu zwiększa się pole widzenia ich pupili. Ułatwia to też utrzymanie sierści w czystości.

        Należy pamiętać też o odpowiedniej higienie oczu. Ponieważ psy rasy shih tzu mają spłaszczone kufy i często niedrożne kanaliki nosowo-łzowe, ich oczy mogą intensywnie łzawić. W związku z tym należy przemywać oczy psów letnią wodą lub kosmetykami do pielęgnacji psich oczu.

        Psy shih tzu i zdrowie

        Psy rasy shih tzu mają specyficznie zbudowaną czaszkę i płytko osadzone oczodoły, przez co ich gałki oczne są narażone na wypadanie. Nie jest to jednak częsta przypadłość, jeśli się zdarzy, należy szybko interweniować i zabrać zwierzę do kliniki weterynaryjnej. Z uwagi na spłaszczoną kufę i wąskie skrzydełka nosowe, shih tzu mogą mieć problemy z układem oddechowym. Zdarza się, że mają też kłopoty z zapadniętą krtanią oraz tchawicą.

        elenasendler/Getty Images

        Shih tzu – usposobienie, aktywność, wychowanie

        Shih tzu to pies łagodny, cierpliwy, towarzyski i uczuciowy. Nadaje się doskonale do zabaw z dziećmi i wiele potrafi im wybaczyć. Szybko przywiązuje się do właścicieli, jest wobec nich lojalny i oddany. Mimo niewielkich rozmiarów shih tzu potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, zabaw i regularnych spacerów.

        Psy tej rasy bywają też uparte i zaborcze, dlatego od wczesnych miesięcy ich życia należy powoli, lecz konsekwentnie uczyć je posłuszeństwa. Warto przy tym nie być zbyt surowym, ponieważ szczeniak shih tzu musi poczuć się komfortowo i bezpiecznie, a zbyt oschłe traktowanie może niekorzystnie wpłynąć na jego psychikę.

        Zobacz video: Boom na kupowanie szczeniaków. Dlaczego w naszych domach jest coraz więcej zwierząt?

        Zobacz też:

        Lśniąca i zdrowa – jak dbać o sierść psa?

        Jaki pies dla alergika jest najlepszy? Którą rasę wybrać?

        Niewydolność nerek u psa to cichy zabójca. Jak objawia się ta choroba i jak ją leczyć?

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości