Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Rak płuca wykryty wcześnie to nie wyrok

Planuję długie życie

Rak płuca wykryty wcześnie to nie wyrok

Rak płuca wykrywany jest zazwyczaj bardzo późno, co powoduje, że choroba w większości wypadków jest śmiertelna. To właśnie rak płuca jest nowotworem z największą śmiertelnością, a rocznie rozpoznaje się ponad 22 tysiące zachorowań. Jakie badania wykonać i na co zwrócić uwagę, jeśli obawiamy się choroby?

Na raka płuca narażone są osoby, które palą papierosy. Szacuje się, że 85-90 proc. zachorowań dotyczy palaczy lub biernych palaczy. W grupie ryzyka są więc osoby niepalące, ale narażone na wdychanie dymu tytoniowego. Rak płuca jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Jednak ryzyko zachorowania można zminimalizować rzucając palenie lub ograniczając kontakt z dymem tytoniowym.

Objawy raka płuca

Rak płuca rozwija się w ukryciu bardzo długo nie dając żadnych objawów. To sprawia, że chorzy trafiają do lekarza zbyt późno. Każdy, kto palił, pali lub był narażony na długotrwałe oddziaływanie dymu tytoniowego powinien wykonać badania przesiewowe, o których przeczytacie poniżej.

Niepokojące objawy, które należy skonsultować z lekarzem to:

  • długotrwały kaszel, utrzymujący się powyżej trzech tygodni,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • chrypka,
  • ból w klatce piersiowej,
  • odkrztuszanie wydzieliny z domieszką krwi.

Badania przesiewowe w kierunku raka płuca

Badaniem przesiewowym, które powinno być powszechnie stosowane jest tomografia komputerowa klatki piersiowej. Pozwala ona ocenić, czy nowotwór płuca rozwija się w ukryciu nie dając specyficznych objawów. Badanie tomografem pozwala wykryć nawet niewielkie ogniska zmian. RTG klatki piersiowej nie jest tak dokładne i wykrywa raka zazwyczaj w bardziej zaawansowanym stadium.

Program badań przesiewowych istnieje w Polsce. Obejmuje osoby w wieku 55-74 lat z wywiadem przynajmniej 20 paczkolat oraz młodsze (od 50. roku życia), które również paliły przynajmniej 1 paczkę papierosów dziennie i były narażone na działanie środowiskowych czynników ryzyka zachorowania na raka płuca lub miały w najbliższej rodzinie przypadki zachorowania na raka płuca.

Więcej o programie: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-raka-plucaWczesna 

Wczesna diagnoza = lepsze rokowanie

W Polsce we wczesnej fazie diagnozuje się zaledwie ok. 20 proc. przypadków (dane Krajowego Rejestru Nowotworów). Większość zachorowań jest wykrywana, kiedy nowotwór zaatakował pobliskie tkanki lub dał przerzuty do odległych narządów, co znacznie pogarsza rokowania.

Rokowania pogarsza także palenie papierosów, dlatego tak ważne jest wczesne rzucenie nałogu lub w ogóle nie rozpoczynanie palenia.

Szukasz pomocy, chcesz rzucić palenie?

Jeśli chcesz rzucić palenie zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15 - dla telefonów komórkowych, poradnia pracuje od poniedziałku do piątku 09:00 -21:00; a w sobotę: 09:00-15:00). TPPP pełnieni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia. Pacjenci Poradni mogą też uzyskać informacje o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu lub w utrzymaniu abstynencji papierosowej. W oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem udzielane są też informacje na temat czynników rozwoju nowotworów oraz stylu życia chroniącego przed zachorowaniem. Skuteczne sposoby na zerwanie z nałogiem można również znaleźć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.

Więcej dodatkowych informacji znajdziesz na stronie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem www.12sposobownazdrowie.pl, a także na stronie kampanii Ministerstwa Zdrowia – Planuję długie życie – www.planujedlugiezycie.pl.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
49
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0