Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Planuję długie życie

Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Rak jądra to potoczna nazwa nowotworu zarodkowego jądra. Jest on rozpoznawany w większości przypadków u młodych mężczyzn. Największa zachorowalność przypada na grupę wiekową 15-35 lat (70 proc. chorych ma mniej niż 40 lat). Jak rozpoznać pierwsze symptomy rozwijającej się choroby?

Rak jądra to nowotwór dotyczący młodych mężczyzn. Dlatego powinni być oni wyczuleni na wszelkie zmiany w obrębie moszny, które mogłyby świadczyć o rozwijającej się chorobie. Skąd się bierze nowotwór? Jakie czynniki mają wpływ na rozwój choroby? Tego nie wiadomo – uważa się, że wpływ na rozwój raka mają zmiany hormonalne zachodzące w wieku dojrzewania (stąd też zachorowalność w tak młodym wieku), czynniki genetyczne oraz wnętrostwo (niezstąpienie jądra). Jednak każdy mężczyzna powinien być wyczulony na wszelkie zmiany w obrębie moszny.

Objawy raka jądra

 • guzek w jądrze,

 • stwardnienie jądra,
 • stwardnienie w mosznie,
 • uczucie rozpierania w mosznie, dyskomfort w obrębie moszny,
 • uczucie ciężaru, ciągnięcia w mosznie,
 • wszelkie powiększenia w mosznie

Rak jądra bardzo szybko daje przerzuty, które objawiają się:

 • bólem w jamie brzusznej,
 • krwiopluciem i dusznością (przerzuty do płuc),
 • bólami kostnymi, jeśli są przerzuty do kości,
 • objawy neurologiczne, jeśli są przerzuty do mózgu.

Profilaktyka raka jądra

Mężczyznom zalecane jest samobadanie jąder, wykonywane przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu lepiej poznaje się anatomię swojego ciała i szybko można wykryć wszelkie nieprawidłowości lub zmiany.

Podejrzenie nowotworu jądra lekarz stawia po badaniu palpacyjnym oraz wykonaniu USG jąder, w którym można zauważyć nawet bardzo małe zmiany. Najczęściej występującymi nowotworami jąder są:

 • nasieniaki (25-50 proc. wszystkich raków jądra i częściej występują u mężczyzn w wieku 25-45 lat),
 • nienasieniaki (50-75 proc. przypadków raka jądra i częściej występują u mężczyzn w wieku 15-30 lat).

Jak wygląda samobadanie jądra?

Należy złapać jedno jądro przy pomocy obu dłoni. Sprawdzić je, delikatnie obracając między kciukiem, a pozostałymi palcami, delikatnie uciskając – jądro powinno być gładkie i nie powinno się odczuwać bólu podczas badania. Nie powinny być wyczuwalne żadne guzy i stwardnienia.

Leczenie raka jądra

Leczenie raka jądra jest zazwyczaj leczeniem skojarzonym z chemioterapii oraz metod chirurgicznych (usunięcie chorego jądra, a po chemioterapii, w części przypadków, usunięcie przetrwałych przerzutów), radioterapia jest obecnie coraz rzadziej stosowana. Usunięcie jądra rozpoczyna leczenie. Wycięte jądro jest poddawane badaniu histopatologicznemu, które pozwala określić rodzaj nowotworu i zaplanować ewentualne dalsze leczenie. Wymagane jest także badanie krwi oraz badania obrazowe (zwykle jest to tomografia komputerowa wskazanych przez lekarza okolic), co pozwala określić zaawansowanie choroby.

Usunięcie jednego jądra nie wpływa na zdolność do erekcji ani na płodność.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Przeczytaj więcej na temat kampanii Planuję długie życie www.planujedlugiezycie.pl.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
72
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0