Radość z życia w 10 krokach

dziadek słucha muzyki
10'000 Hours/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Czym jest radość życia? Gdzie jej szukać? Co składa się na radość życia? Czy aby być zadowolonym z życia, trzeba posiadać pieniądze? Ile razy dziennie najlepiej się przytulać? Co jeść, aby dobrze się czuć? 10 sposobów na to, jak odnaleźć radość życia.

Radość z życia to nie tylko kwestia określonych cech charakteru. Najnowsze badania potwierdzają, że zadowolenia z życia można się nauczyć.

Więcej:

Co to jest radość życia?

Radość życia to pozytywna, przyjemna emocja, zadowolenie, satysfakcja. Jest często utożsamiana ze szczęściem. Chwilowe odczuwanie szczęścia to właśnie radość. Trwałe szczęście jest z kolei stałym zadowoleniem z życia.

Radość to nie to samo co przyjemność. Przyjemność łatwiej jest osiągnąć, wystarczy zapewnić sobie pozytywne bodźce fizyczne – dobre jedzenie, picie czy używki.

Dziedziną psychologii zajmującą się poczuciem szczęścia jest psychologia pozytywna.

Szczęśliwy człowiek ma pewne cechy i nawyki oraz żyje w określonych warunkach. O ile cechy charakteru i życiową sytuację trudniej jest zmienić, o tyle nawyki nie powinny stanowić problemu.

Cechy szczęśliwego człowieka

Szczęśliwi ludzie mają następujące cechy (według Maslowa, twórcy piramidy potrzeb człowieka):

  • samoakceptacja,
    • przyjazny stosunek do świata,
      • niezależność,
        • kreatywność,
          • realistyczne spojrzenie na świat.

            Zwykle szczęśliwsze są osoby wierzące. Istnieje nawet modlitwa o radość życia (modlitwa św. FIlipa Neri).

            Jak znaleźć radość życia? Metoda 9 przytuleń

            Neuroekonomista Paul Zak w prezentacji TED twierdzi, że 9 przytuleń dziennie może zwiększyć radość życia . Przytulanie stymuluje wydzielanie oksytocyny, hormonu miłości, który przyczynia się do formowania więzi i odczuwania przyjemności.

            Skąd czerpać radość życia? Z uśmiechu

            Szczęśliwi ludzie częściej się uśmiechają . Ale działa to też w drugą stronę. Aby być szczęśliwszym, wystarczy częściej się uśmiechać. Naukowcy podkreślają, że nie chodzi o udawany uśmiech. Musimy przypomnieć sobie coś miłego, co wywoła uśmiech. Warto się też wyprostować, co także korzystnie wpłynie na samopoczucie.

            Dieta radości, czyli warzywa i owoce

            Według badań z 2017 r. jedzenie owoców i warzyw przekłada się na poprawę samopoczucia już w dwa tygodnie. Metoda była skuteczna, kiedy uczestnicy badania otrzymywali dwie dodatkowe porcje warzyw i owoców dziennie jako dodatek do ich zwykłej diety.

            Jak czerpać radość z życia? Nie unikaj emocji

            Codzienna radość życia to nie to samo co nieodczuwanie smutku. W pełni dojrzały człowiek przeżywa całe spektrum emocji. Starajmy się nie tłumić ani radości, ani smutku.

            Aby jak najczęściej odczuwać radość, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie obszary życia wywołują w nas pozytywne uczucia i starać się je wzmocnić. Koncentrowanie się wyłącznie na negatywnych aspektach życia obniży poczucie szczęścia i utrudni odczuwanie codziennych radości.

            Jak odnaleźć radość życia? Sztuka patrzenia

            Radość z życia to zauważanie wszystkich, nawet drobnych rzeczy, które cieszą. Zwykle nie zwraca się uwagi na swoje niewielkie osiągnięcia czy drobne sprawy, które mogłyby być powodem do satysfakcji. Celebrujemy tylko wielkie sukcesy, więc i radość odczuwamy rzadziej.

            Jak odzyskać radość życia? Sztuka wdzięczności

            Szczególnie skuteczne w wywoływaniu radości jest praktykowanie wdzięczności . Najlepiej codziennie wieczorem usiąść z kartką i długopisem i zapisać kilka zdań zaczynających się od: „Jestem wdzięczna/y za...”.

            Jak przywrócić radość życia? Bycie z bliskimi

            Przebywanie z przyjaciółmi i bliskimi osobami wzmacnia nasze poczucie zadowolenia z życia . Warto mówić im, jak bardzo są dla nas ważni, dzielić się z nimi tym, co wywołuje w nas wdzięczność.

            Przebywanie z innymi pozytywnie nastawionymi ludźmi wpływa korzystnie na samopoczucie także dlatego, że cała radość życia jest zaraźliwa bardziej niż smutek. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego potwierdzają, że przebywanie ze szczęśliwymi ludźmi prowadzi do poprawy naszego samopoczucia. To działa, nawet jeśli jesteśmy introwertykami.

            Jak odnaleźć sens i radość życia? Pomaganie

            Dawanie daje więcej radości niż branie. Nie musimy od razu zapisywać się na wolontariat, aby odnaleźć sens i radość życia . Wystarczy od czasu do czasu zapytać znajomych, czy nie potrzebują pomocy. Badania dowodzą także, że wydawanie pieniędzy na innych zwiększa poczucie zadowolenia z życia.

            Jak odzyskać radość z życia? Ćwiczenia

            Zdrowa radość życia może być wynikiem aktywności fizycznej, która pobudza wydzielanie endorfin. Według badań poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale i postrzeganie własnej osoby. Wystarczy już godzina ćwiczeń tygodniowo, by poczuć się lepiej. Pamiętajmy, aby wybrać aktywność, która sprawia nam przyjemność.

            Zobacz film: Co zrobić, by być szczęśliwym? Źródło: dzień Dobry TVN

            Radość z życia a sen

            Osoby cierpiące na bezsenność są dwukrotnie bardziej narażone na depresję. Pilnowanie higieny snu może się więc w dużym stopniu przełożyć na nasze samopoczucie.

            Bibliografia:

            http://www.ted.com/talks/paul_zak_trust_morality_and_oxytocin

            G. Wenk, „Addicted to smiling: Can the simple act of smiling bring pleasure?”, Psychology Today, 2014.

            Tamlin S. Conner i in., „Let them eat fruit! The effect of fruit and vegetable consumption on psychological well-being in young adults: A randomized controlled trial”, PLoS ONE 12(2).

            Yang Yang, „Long and happy living: Trends and patterns of happy life expectancy in the U.S., 1970–2000”, Social Science Research nr 37, 2008, str. 1235–52.

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości