Pułapki ślepej miłości. Psychoterapeutka: "To manipulacja oparta na niedostępności"

Podobno koktajl chemicznych substancji, które serwuje nam mózg, gdy się zakochamy sprawia, że największy sceptyk jest w stanie szaleć z miłości, a jego zachowanie może przypominać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Miłość na początku jest ślepa i czasem taka pozostaje. Tkwimy w związku z osobą, którą idealizujemy, a ona to wykorzystuje i w skrajnych przypadkach niszczy. Dlaczego czasem tak trudno nam zdjąć klapki z oczu i jak to zrobić?

Gdy się zakochujemy, widzimy w tej drugiej osobie same zalety, a nie wady. Nawet jeśli coś nam nie pasuje, często sobie tłumaczymy, że to nie jest istotne i nie ma znaczenia. Albo: on/ona się przy mnie zmieni. Takie myślenie życzeniowe może być pułapką.

Dlaczego się ślepo zakochujemy

Ślepa miłość może prowadzić do narzucania się, manipulowania, stalkingu, przemocy i wykorzystywania - zarówno po stronie mężczyzn, jak i kobiet.

Kobiety bardziej o tym mówią. Mężczyźni rzadziej mówią, że mają złamane serce, że tak bardzo przeżywają. Udają, że nic się nie stało albo uciekają w inne aktywności, które mają ich leczyć z tej ślepej miłości

- mówi psychoterapeutka, Katarzyna Kucewicz. Jednak, jak dodaje, każdy z nas jest w stanie się ślepo zakochać.

Ślepe zakochanie to jest manipulacja oparta na niedostępności. Druga strona tak nami manipuluje, że raz przyciąga, raz odpycha. Zakochujemy się w tym, że jesteśmy niepewni, ciągle zastanawiamy się, co teraz, napisze czy nie napisze, odezwie, czy nie, będzie blisko, czy wyjedzie

- wyjaśnia ekspertka w Dzień Dobry TVN.

Według niej, jeżeli mamy tendencje do takich relacji, żeby się od tego uwolnić potrzebna jest długa terapia.

Dziennikarka i blogerka Lidia Piechota przyznaje, że była kochliwa, czy jako nastolatka, czy jako bardzo młoda kobieta. Potrzebowała stanu zakochania, idealizowała więc partnerów, na wiele się zgadzała i tłumaczyła różne ich zachowania, które powinny od razu przeszkadzać.

Zamiast demonizować i pejoratywne te wszystkie terminy postrzegać, warto się pogodzić z tym, że czując intensywnie i kochając ślepo, uczymy się swoich własnych emocji

- uważa nasza rozmówczyni.

Jej zdaniem, żeby nie wikłać się w takie relacje, trzeba być zadowoloną z siebie i to jest klucz. Ocena siebie nie może zależeć od drugiej osoby.

Pułapki ślepej miłości

O ślepej miłości mówimy wtedy, gdy:

  • idealizujemy osobę, którą kochamy,
    • wyolbrzymiamy jej pozytywne cechy, a usprawiedliwiamy te złe,
      • nie cenimy siebie,
        • spełniamy jej potrzeby, a nie swoje,
          • dajemy z siebie więcej,
            • oddajemy jej wszystko.

              Zobacz też:

              Przed nami Noc Kupały. Jak obchodzi się słowiańskie Walentynki?

              Samotność kontra poszukiwanie partnera idealnego. „Przestańmy się tak starać i zacznijmy cieszyć się życiem”

              Zgrany duet synowej i teściowej. „Kluczowe jest, aby mężczyzna wybrał, która kobieta jest dla niego najważniejsza”

              Autor: Luiza Bebłot

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości