Psychozabawy czy prawdziwe testy psychologiczne - jak poznać siebie lepiej? Weź udział w badaniu

znak zapytania, psychotest, test psychologiczny
mikroman6/Getty Images
Rzetelny test psychologiczny może nam pozwolić lepiej poznać samych siebie - zarówno nasze mocne, jak i słabsze strony. Trzeba jednak odróżnić psychozabawy od profesjonalnych narzędzi, stworzonych przez naukowców. Chcesz poznać siebie lepiej, a przy okazji zyskać voucher na player.pl? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym badaniu.

Psychozabawy czy prawdziwe testy psychologiczne

Można zacząć od opisu podobieństw. Tu i tu mamy zbiór pytań albo zadań. Z reguły mamy też zamknięty format odpowiedzi. W obu przypadkach wszyscy mają ten sam zbiór zadań oraz pytań, i to w tej samej kolejności. W obu otrzymujemy wynik wyrażony liczbą.

Psychozabawa to bardziej zabawa niż jakakolwiek diagnoza psychologiczna. Podstawowym problemem jest to, że nie wiadomo, co dany test tak naprawdę mierzy. A jeśli nie wiadomo, to bezpieczniej jest przyjąć, że niczego sensownego nie pozwala nam ocenić. Skąd wiemy, czy test mierzy to, co zakładaliśmy? Nie ma innej drogi, niż żmudny i dokładny proces badania, zbierania danych i porównywania otrzymywanych wyników z wcześniejszymi oczekiwaniami.

Jak się tworzy testy psychologiczne

Psychometria - czyli dziedzina wiedzy o tym, jak tworzyć testy psychologiczne - lubi duże badania na dużych grupach osób. W dodatku muszą to być zróżnicowane osoby - bo tak, jak nie dowiedzieliśmy się wiele o preferencjach wyborczych Polaków przepytując nawet wszystkich mieszkańców Warszawy czy Poznania, tak przy konstrukcji testów musimy zbierać dane od osób w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i preferencjach. Tak więc w przypadku prawdziwych testów psychologicznych ułożenie zbioru pytań czy zadań to zaledwie początek całego procesu. Potem następuje faza badań, których w przypadku psychozabaw nigdy się nie prowadzi. I dopiero, gdy wyniki badań świadczą na korzyść testu, z pełnią odpowiedzialnością można nazwać go testem.

Inną ważną różnicą pomiędzy psychozabawami a testami psychologicznymi jest to, jak interpretuje się wynik. W przypadku psychozabawy jest to jakaś prosta reguła – "jeśli masz mniej niż 5 punktów, to jesteś osobą o następujących charakterystykach, a jeśli więcej niż 5 – to charakterystyka jest inna". Tymczasem w przypadku testów psychologicznych, wynik zawsze analizowany jest w pewnym kontekście. Najczęściej punktem odniesienia są wyniki innych osób w podobnym wieku i tej samej płci. Interpretacja więc dotyczy tego, na ile wynik danej osoby jest podobny do wyniku przeciętnego, a na ile można go nazwać niskim lub wysokim. Wyniki innych osób to zatem tło, które pozwala na interpretacje, a czegoś takiego raczej nie spotykamy w psychozabawach.

Wielka Piątka - co to jest?

Wielka piątka to koncepcja głosząca, że istnieje pięć podstawowych obszarów różnic pomiędzy ludźmi. Obszary te dotyczą:

  1. tego, jak łatwo powstają w nas emocje negatywne,
    1. tego, ile mamy energii i jak łatwo doświadczamy pozytywnych emocji,
      1. tego, na ile jesteśmy konserwatywni, a na ile cenimy nowość,
        1. tego, jak układają się nam relacje z innymi ludźmi,
          1. tego, na ile jesteśmy skupieni na pracy i dobrze zorganizowani.

            Na poparcie koncepcji wagi tych pięciu obszarów istnieje bardzo dużo dowodów. Badano na przykład ich rolę w codziennym życiu, ich genetyczne podstawy czy uniwersalność kulturową. Ta ostatnia dotyczyła tego, że w bardzo różnych kulturach i przy użyciu różnych wyników ludzie zgadzają się co do tego, że wszystkie te wymiary istnieją oraz opisują ważne aspekty osobowości. Stąd - dla podkreślenia dominującego charakteru tej koncepcji - jej nazwa "Wielka Piątka".

            Test osobowości

            Chcesz poznać siebie lepiej, a przy okazji zyskać voucher na player.pl ? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym badaniu: testosobowosci.tvn.pl .

            mat. promocyjne

            DNA zweryfikuje kierowców? Predyspozycje do jazdy samochodem można zbadać za pomocą psychotestów. Zobacz wideo:

            x-news

            Zobacz też:

            Życie z socjopatą - jak wyglądają takie związki? "Zaczynasz śnić snami partnera"

            Anna Wendzikowska szczerze o depresji. "Nawet dziecko nie dawało poczucia, że jest sens we wstawaniu rano z łóżka"

            Masz zły humor? Te produkty sprawią, że na twojej twarzy pojawi się uśmiech

            Autor: Luiza Bebłot

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości