Newsy

Przysypała ją lawina, zmarła w szpitalu. "Mimo naszych starań nie udało się jej uratować"

Lawina śnieżna, góry, śnieg

aluxum/Getty Images

Newsy

Przysypała ją lawina, zmarła w szpitalu. "Mimo naszych starań nie udało się jej uratować"

Lawina śnieżna, góry, śnieg

aluxum/Getty Images

Nie żyje kobieta, która została zasypana przez niedzielną lawinę w Karkonoszach. Narciarka zmarła minionej nocy w szpitalu. To druga tragedia ze skutkiem śmiertelnym, do jakiej doszło w tamtym rejonie w kończącym się sezonie zimowym.

Czechy. Nie żyje kobieta zasypana przez lawinę

O śmierci kobiety, którą w niedzielę na lawinisku odnalazł pies ratowniczy, poinformował rzecznik szpitala uniwersyteckiego w Hradec Kralove Jakub Sochor. Ratownicy reanimowali kobietę już na miejscu, później została przetransportowana do szpitala śmigłowcem.

 - Mimo naszych starań nie udało się jej uratować - powiedział Sochor.

Karkonosze. Lawina zasypała kobietę

W chwili zejścia lawiny w rejonie szczytu Czeskie Kamienie znajdowało się sześcioro narciarzy skiturowych. Masy śniegu zasypały kobietę. Spośród pozostałych osób dwaj mężczyźni doznali szoku, ale nie odnieśli obrażeń fizycznych.

Jak powiedział PAP ratownik HS ze Szpindlerowego Młyna Martin Żada, pozostałe trzy osoby m.in. zwracały uwagę, czy w stronę pracujących na lawinisku ratowników nie zaczną zsuwać się kolejne zwały śniegu. 

- Koledzy, którzy jako pierwsi przylecieli śmigłowcem, potrzebowali do pomocy ludzi, których tam brakowało – podkreślił ratownik.

Według HS lawina rozpoczęła się w niedzielę po południu w rejonie szczytu Czeskie Kamienie na granicy czesko-polskiej, która przebiega główną granią Karkonoszy

- Po 200 metrach (na polskiej stronie granicy) szlak turystyczny gwałtownie opada i tworzy się kocioł, który nazywamy Czarnym – powiedział PAP Żada. - Informację otrzymaliśmy około godz. 14:00. Od razu mieliśmy wiadomość, że znajdowało się tam sześć osób, które poruszały się na nartach skiturowych i że są to Czesi. Najprawdopodobniej sami podcięli lawinę – powiedział agencji CTK naczelnik karkonoskiej grupy HS Pavel Jirsa.

To drugie zejście lawiny w Karkonoszach w kończącym się sezonie zimowym ze skutkiem śmiertelnym. Do pierwszej tragedii doszło 15 lutego, gdy lawina porwała 17-letniego narciarza skiturowego w Kotle Olbrzyma (Obri Dul). Towarzyszący mu 40-letni mężczyzna przeżył. W Karkonoszach obowiązuje drugi z pięciu stopni zagrożenia lawinowego.

Nagranie z zejścia lawiny. Biały żywioł pokrył drogę w Utah. Zobacz wideo:

x-news

>>> Zobacz także:

Skutki uboczne po szczepionce AstraZeneca. Holandia zawiesza jej podawanie

Oscary 2021. Viola Davis, Anthony Hopkins i Gary Oldman wśród nominowanych. Kto jeszcze? Zobacz pełną listę

Lech Wałęsa już po zabiegu. "Operacja się udała, przebywa na oddziale"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0