Przyjmujemy coraz więcej leków. "Nie zdajemy sobie sprawy, że one mogą wchodzić ze sobą w interakcje"

Polacy łykają leki i suplementy garściami, narażając się tym samym na zwiększone ryzyko działań niepożądanych, osłabienie efektu terapeutycznego, czy interakcje substancji zawartych w tabletkach oraz między medykamentami z żywnością. Jak zatem należy przyjmować leki, aby pomagały, a nie szkodziły? Zapytaliśmy o to eksperta.

Przyjmowanie leków

Zgodnie z raportem Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku 4,5 mln osób zarejestrowało recepty na co najmniej 5 substancji w okresie 6 miesięcy, a prawie 3 mln z nich było w wieku 65 lat i więcej. Z kolei w pierwszym półroczu 2019 roku 8,4 mln osób wykupiło w Polsce leki na receptę.

Wydawałoby się, że wielolekowość (przyjmowanie co najmniej pięciu leków dziennie), zwana też polipragmazją ma związek głównie z osobami starszymi. Okazuje się jednak, że to błędne przekonanie, ponieważ z danych wynika, że coraz więcej młodych ludzi przyjmuje leki i suplementy, które mają m.in. uśmierzyć ból, pomóc w zasypianiu, uspokojeniu się czy w przywróceniu witalności.

Łączenie leków - zagrożenia

Niestety łykając tabletki, często zapominamy, że są to substancje chemiczne, które niewłaściwie połączone nie pomagają, ale szkodzą zdrowiu.

Nie zdajemy sobie sprawy, że one mogą wchodzić ze sobą w interakcje, czyli po pierwsze jedne leki mogą osłabiać działanie drugich, mogą także to działanie wzmacniać, mogą je kompletnie zmieniać, albo mogą powodować więcej efektów ubocznych w postaci bólu głowy, mdłości, nudności, ale także w postaci np. zaburzenia ostrości widzenia

- wyjaśniła dyrektor biura profilaktyki zdrowotnej NFZ, Marta Pawłowska.

Zdaniem naszego gościa, osoby, które przyjmują kilka rodzajów tabletek powinny czytać ulotki, a także pytać doktora, czy mogą łączyć medykamenty.

Jeżeli przyjmujemy leki na stałe, to idąc do lekarza powinniśmy mieć ich listę i przy przypisaniu kolejnego leku należy spytać: 'panie doktorze, ja już przyjmuję leki przeciw nadciśnieniu, czy ten lek przeciwko cholesterolowi nie będzie z nim wchodził w interakcje? To do nas należy, żeby tym dyrygować

- powiedziała Marta Pawłowska.

Jak przyjmować leki?

Aby tabletki działały we właściwy sposób, należy je odpowiednio przechowywać, spożywać o porze dnia wskazanej przez lekarza, łykać w kilkunastominutowych odstępach, a także popijać wodą.

My nagminnie popijamy leki np. pod koniec śniadania ostatnimi dwoma łykami kawy czy herbaty albo mlekiem. Absolutnie nie można tak robić, bo i kofeina, i teina, i wapń zawarty w mleku zdecydowanie wchodzi w interakcje z lekami

- wyjaśnił nasz gość.

Okazuje się także, że niezwykle niebezpieczną kombinacją dla medykamentów są soki owocowe. Szczególnie dotyczy to napoju z grejpfruta, który nie tylko obniża wchłanianie leku, ale też zmienia jego metabolizm.

Popicie leku sokiem grejpfrutowym może sprawić, że stężenie leku we krwi zwiększy się nawet kilkunastokrotnie. Może to spowodować naprawdę poważne palpitacje serca, drżenie kończyn, wymioty, mdłości

- stwierdził nasz gość.

>>> Zobacz także:

Cała prawda o menopauzie. Ginekolog: "Dla niektórych życie seksualne nabiera nowej jakości"

Nerwica w pandemii. "Każdy ma swój próg stresu". Jak pomóc sobie i innym w potrzebie?

Ubóstwo menstruacyjne - temat, który dotyczy nas wszystkich. "Jedna podpaska może zmienić porządek całego świata"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości