Przygotowanie ściany do malowania wymaga odpowiedniej wiedzy, ale każdy może to wykonać samodzielnie. Nie ma więc obawy, że jest to zadanie jedynie dla wykwalifikowanych fachowców

Kobieta maluje pędzlem ścianę
Fot. Hero Images/ Getty Images
Rozpoczynając remont lub odnowienie mieszkania, warto się zastanowić, jakie czynności należy wykonać. Z pewnością będziemy musieli uwzględnić przygotowanie ściany do malowania, a w niektórych przypadkach również przygotowanie ściany do malowania po tapecie. Czy jest się czego bać? Jak się okazuje, nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Aby przygotowanie ściany do malowania przebiegło prawidłowo, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia oraz... cierpliwość. Choć samo zadanie nie jest trudne do wykonania, to wiedza w tym zakresie jest bardzo pomocna, gdyż malowanie ścian nie ogranicza się jedynie do położenia farby.

Przygotowanie ściany do malowania – od czego zacząć, gdy ścianę malujemy po raz pierwszy?

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać przed malowaniem ścian, jest sprawdzenie stanu podłoża. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednie przygotowanie ściany do malowania może skutkować nie tylko nieestetycznym wyglądem, ale również może zniszczyć ścianę. Dlatego już na samym początku warto zaplanować poszczególne etapy prac, dobrać niezbędne narzędzia oraz przygotować farbę. Wtedy możemy przystąpić do pierwszej czynności, jaką jest wstępna ocena stanu ściany. Składa się na nią ustalenie, czy kolor jest jednolity, a także sprawdzenie połysku oraz trwałości farby. Przygotowanie ściany do malowania musi być wykonane bardzo skrupulatnie, niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj podłoża. Od tego będzie zależeć efekt końcowy, który jest dla nas sprawą kluczową. Jeśli przystępujemy do nowych, niemalowanych wcześniej ścian, po analizie typu i stanu podłoża, można się zabrać do wyrównania chłonności powierzchni, czyli do gruntowania. Warto tutaj wiedzieć, że wykorzystywany do tych celów grunt oraz jego pochodne wymagają określonej wilgotności, najczęściej około 5%, z uwzględnieniem odstępu między wykonaniem i malowaniem, który powinien wynosić od 6 do 8 tygodni. Farbę podkładową lub grunt – w zależności, na co się zdecydujemy – należy rozcieńczyć w stosunku 2:1, aby wzmocnić podłoże oraz ujednolicić jego nasiąkliwość.

Jak wygląda przygotowanie ściany do malowania w pomieszczeniach wcześniej malowanych?

W przypadku ściany, która była już kiedyś malowana (jednorazowo lub wielokrotnie), najważniejsze jest ustalenie typu poprzedniej farby. Jeżeli była to farba klejowa, przede wszystkim należy dokładnie usunąć suchą powłokę, zwilżając ją wodą, a następnie zdjąć za pomocą szpachelki. Sprawa jest dużo łatwiejsza, gdy ściana była pomalowana farbą lateksową lub akrylową. Wtedy wystarczy jedynie oczyścić ją z kurzu, używając do tego mydła malarskiego rozpuszczonego w letniej wodzie. Nie polecamy stosowania detergentów, ponieważ zawierają szkodliwe nabłyszczacze. Kolejnym etapem przygotowania ściany do malowania jest sprawdzenie przyczepności starej powłoki. Jest na to bardzo prosty sposób – do ściany należy przykleić kawałek taśmy, a następnie ją zerwać. Jeśli nie przyklei się do niej stara farba, oznacza to, że ściana jest czysta, a jej powierzchnia ma dobrą przyczepność.

Kiedy bierzemy się za przygotowanie ściany do malowania, bardzo ważnym etapem jest usunięcie wszelkiego rodzaju uszkodzeń, np. dziur po gwoździach lub wkrętach. Zanim przystąpimy do malowania, należy je wypełnić. Używamy w tym celu gipsu lub gładzi szpachlowej. Musimy być przygotowani na to, że pojawią się mniejsze lub większe nierówności, które powinniśmy wyszlifować za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Warto na koniec sprawdzić chłonność powłoki – wystarczy przetrzeć ścianę gąbką z wodą. Jeśli woda będzie swobodnie spływać, możemy być pewni, że podłoże jest odpowiednio przygotowane do malowania.

Na czym polega przygotowanie ściany do malowania po tapecie?

Przygotowanie ściany do malowania na ogół nie jest niczym skomplikowanym. Trochę więcej pracy jest przy ścianach, na których wcześniej była przyklejona tapeta. Tutaj najważniejszym czynnikiem jest jej zerwanie. Można to zrobić na sucho, za pomocą szpachelki lub na mokro, używając do tego nasączonej wodą gąbki. Wystarczy przetrzeć nią tapetę, odczekać do momentu zmiękczenia, a potem ją oderwać. Bywa, że tapeta nie zejdzie od razu – wtedy tę czynność należy przeprowadzić kilkakrotnie. Jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego preparatu, który ułatwi przygotowanie ścian do malowania po tapecie . Środek dostępny jest w sklepach z chemią budowlaną.

Po usunięciu tapety, należy pozbyć się kleju, którego resztki mogą pokrywać ścianę. Aby je usunąć, możemy zeskrobać je szpachelką lub zwilżyć wodą i po wyschnięciu wyszlifować papierem ściernym bądź wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Przed przystąpieniem do nałożenia farby, należy przygotować również podłoże, które powinno być równe, czyste oraz przyczepne. Dlatego ważne jest usunięcie pyłu oraz umycie ściany wodą rozcieńczoną z detergentem lub mydłem. Po wyschnięciu możemy zabrać się za gruntowanie, które wzmocni podłoże oraz wyrówna jego chłonność. Po takim przygotowaniu ściany do malowania po tapecie możemy przejść do najprzyjemniejszego etapu, czyli nałożenia farby.

Zobacz film: Hygge - duńska filozofia szczęścia

Zobacz film: Hygge - duńska filozofia szczęścia. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości