Gotowanie dla niemowlaka - zasady, produkty. Przepis na zupkę, obiad i deserek dla niemowlaka

Dziecko siedzi przy stole, przed talerzem i je.
Fot. Tatyana Tomsickova Photograp / Getty Images
Pierwsza zupka dla niemowlaka powinna być przygotowana z jednego składnika, np. marchewki, brokuła lub dyni. W 5. miesiącu życia do zup można dodawać gotowane i rozdrobnione mięso, a w 7. miesiącu - rybę, np. dorsza. Dania dla niemowlaka powinny być przygotowane z produktów o wysokiej jakości.

Gotowanie dla niemowlaka nie jest skomplikowane, jednak należy zachować wysoki poziom higieny w trakcie przygotowania posiłków. W jadłospisie niemowlęcia dominują zupki i przeciery warzywne oraz owocowe, które z czasem wzbogaca się o rozdrobnione mięso, kaszki i kleiki.

Gotowanie dla niemowlaka - dozwolone produkty w diecie niemowlaka

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by niemowlę do 6. miesiąca życia było karmione wyłącznie mlekiem matki lub modyfikowanym. Obowiązujący schemat żywienia niemowląt dopuszcza rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka po ukończeniu przez nie 17. tygodnia życia, czyli już w 4. miesiącu. Po 6. miesiącu życia konieczne jest wprowadzenie pokarmów uzupełniających innych niż mleko, które przestaje zaspokajać zapotrzebowanie dziecka na energię, białko i inne związki pokarmowe. Wskazane jest, aby pierwszymi pokarmami wprowadzanymi do diety niemowlęcia były gotowane i przetarte warzywa. Pierwsza zupka dla niemowlaka powinna być jednoskładnikowa, przygotowana np. na bazie marchewki. Zalecane są również: zupka brokułowa i dyniowa. Z czasem do jadłospisu dziecka można włączyć wieloskładnikowe zupki jarzynowe. W 5. miesiącu życia do diety niemowlęcia wprowadza się gotowane i dokładnie rozdrobnione chude mięso, najczęściej kurczaka lub indyka. Można je dodawać do przygotowanych przecierów warzywnych. Przed ukończeniem 6. miesiąca życia w diecie niemowlęcia powinny pojawić się: kleik ryżowy i kukurydziany oraz kaszka manna. Po 7. miesiącu życia dziecka dozwolone są gotowane i rozdrobnione ryby (dorsz, mintaj, łosoś), produkty mleczne (twarożek, jogurt naturalny, kefir), a po ukończeniu 8. miesiąca życia: drobne makarony, kasza jaglana, jęczmienna i gryczana oraz ryż. Posiłki dla niemowlaka powinny być skomponowane z produktów o najwyższej jakości oraz pochodzących z pewnych źródeł. Gotując zupki dla niemowląt , należy korzystać ze świeżych i dojrzałych warzyw, najlepiej pochodzących z upraw ekologicznych, czyli pozbawionych wszelkich pozostałości związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin.

Zobacz film: Polskie niemowlęta są źle żywione? Źródło: Dzień Dobry TVN

Gotowanie dla niemowlaka - o czym pamiętać?

Przed rozpoczęciem przyrządzania posiłków dla niemowlaka należy starannie umyć ręce oraz akcesoria kuchenne (deski, noże, tarki, itp.), z których będzie się korzystać. Najbardziej zalecane są deski do krojenia szklane lub ze stali nierdzewnej. Wskazane jest unikanie desek drewnianych, w których szybko powstają rysy i nierówności trudne w czyszczeniu. Posiłki dla niemowlaka powinny być lekkostrawne oraz dokładnie rozdrobnione lub przetarte. Stopniowo z wiekiem dziecka i nabywaniem przez nie umiejętności żucia i gryzienia w jadłospisie mogą pojawić się pokarmy - warzywa, owoce, mięso i ryby drobno posiekane, a nie zmiksowane. Gotując warzywa dla niemowlaka, należy dodać do nich odrobinę tłuszczu - masła, oleju rzepakowego, oliwy, które zwiększają wchłanianie witamin z grupy B. Dania dla niemowlaka zaleca się przygotowywać stosując technikę gotowania w wodzie lub na parze. Z czasem dopuszcza się duszenie i pieczenie w folii. Do końca 1. roku życia dziecko nie powinno spożywać potraw smażonych, które są ciężkostrawne i obciążają delikatny przewód pokarmowy niemowlęcia.

Zupka brokułowa dla niemowlaka - przepis

Składniki:

· 25 g marchewki,

· 3-4 różyczki brokuła,

· 20 g pietruszki,

· 20 g selera,

· ½ gotowanego żółtka jaj,

· 5 g masła,

· łyżeczka kleiku ryżowego,

· 120 ml wody.

Sposób przygotowania:

1. Warzywa dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Obierz marchew, seler i pietruszkę.

2. Warzywa wrzuć do wrzątku, gotuj krótko aż staną się miękkie.

3. Do warzyw dodaj masło, żółtko oraz kleik ryżowy. Całość zmiksuj za pomocą blendera, a następnie zagotuj.

Deserki dla niemowląt - owsianka ze śliwką

Składniki:

· 1 łyżka płatków owsianych górskich,

· 1 łyżeczka otrębów owsianych,

· 2 suszone śliwki,

· 1 łyżeczka jogurtu naturalnego,

· szczypta cynamonu.

Sposób przygotowania:

1. Suszone śliwki wyparz wrzątkiem, drobno posiekaj.

2. Płatki owsiane, otręby i śliwki zagotuj w niewielkiej ilości wody (około 100 ml), do momentu aż niemal cała woda zostanie wygotowana.

3. Do śliwek i płatków dodaj jogurt naturalny. Całość wymieszaj, na koniec dodając szczyptę cynamonu.

Obiad dla niemowlaka - przepis na zupę jarzynową z rybą

Składniki:

· 180 ml wody,

· 20 g marchewki,

· 20 g pietruszki,

· 10 g korzenia selera,

· 30 g ziemniaków,

· 15 g filetu z dorsza,

· 5 g masła lub oleju rzepakowego.

Sposób przygotowania:

1. Warzywa dokładnie umyj pod bieżącą wodą, obierz i drobno pokrój. Zagotuj w niewielkiej ilości wody.

2. Do gotujących warzyw dodaj filet z dorsza. Gotuj do miękkości.

3. Zupę z rybą ostudź, a następnie zmiksuj za pomocą blendera na gładki krem.

4. Przed podaniem do zupki dodaj tłuszcz.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości