Materiał promocyjny

Przepis na więcej, czyli rozmówki czesko-francuskie

Izabela Kapiasowa oraz Hasen Sahaoui z „Przepisu na życie” znów wspólnie rozpoczęli nowy projekt internetowy o nazwie „Przepis na więcej". W kuchni Dzień Dobry TVN gotowali swoje przepisowe dania. Zobacz, jak wzięli sobie do serca pichcenie w naszej kuchni!

Zdjęcie: Piotr Bławicki / East News

Przepisy Hasena:

Tabule

Składniki:

200 g kaszy kuskus (błyskawiczna)

250 g pomidorów

1 świeży ogórek

1 czerwona papryka

1 zielona papryka

1 żółta papryka

3 cebule dymki (ze szczypiorkiem)

2 cytryny

2 dl oliwy z oliwek

1/2 pęczka świeżej natki pietruszki

1/2 pęczka świeżej mięty

sól

świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

Kuskus należy wsypać do miski i po zalaniu wrzątkiem odstawić na kilka lub kilkanaście minut.

Paprykę, cebulę, ogórek, kroimy w drobną kostkę, natkę i miętę siekamy drobno. Wystudzony kuskus mieszamy z pokrojonymi warzywami i zieleniną.Następnie doprawiamy oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem.

Zamiast kuskus można użyć bulgur albo ryż.

Tarta warzywna

Składniki:

1 opakowanie ciasta francuskiego

1 por

2 cukinie

1 czerwona papryka

3 jajka

2 łyżki kwaśnej śmietany

1 łyżeczka koncentratu pomidorowego

oliwa z oliwek

2 łyżki masła

200g parmezanu albo sera żółtego Edam

sól i pieprz

Przygotowanie:

Formę wysmarować masłem i opruszyć mąką, żeby ciasto się nie przyklejało, następnie wyłożyć formę ciastem i ponakłuwać widelcem. Por pokroić w ciękie plasterki i podsmażyć na oliwie z oliwek z dodatkiem masła. Zdjąć z ognia i przełożyć do miseczki. Następnie tak samo przygotować papryką i cukinę, ale smażyć bez dodatku masła. Potem zmieszać jajka, śmietanę, część potartego żółtego sera, sól i pieprz oraz koncentrat pomidorowy.

Na wyłożoną ciastem formę wykładamy warstwowo: por, paprykę, cukinię na końcu zalewamy ją wcześniej wymiesznaymi jajkami i śmietaną

W połowie pieczenia wysypać na górę resztę tartego sera. Piec do uzyskania złotego koloru.

Piec w piekarniku nagrzanym do 210 stopni

Przepisy Izabeli:

Zupa czosnkowa

Skłaniki:

1 główka czosnku

1 cebula

2 ziemniaki

10 dg wędzonki

10 dg sera żołtego

4 lyżki posiekanej natki pietruszki

4 kromki pszennego chleba

4 jaja

masło

majeranek

sól

pieprz

kminek

Przygotowanie:

Obrana cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na niewielkiej ilości masła. Dodać przeciśnięte przez praskę 4 lub 5 ząbków czosnku. Chwilę smażyć razem. Potem zalać wodą i dodać pokrpjone ziemniaki, sól oraz majeranek. Gotować około 10 minut, do czasu, kiedy ziemniaki będą miękkie, doprawić do smaku solą i pieprzem oraz kminkiem. Zupę nalewać do żaroodpornych miseczek, do każdej porcji wbijać delikatnie jajo.

Z kromek chleba odkroić skórki, miąższ posmarować przekrojonym ząbkiem czosnku, pokroić w kostkę i obsmażyć na patelni z minimalną ilością tłuszczu.

Każdą porcję zupy posypać natką pietruszki, na małych talerzykach podawać grzanki oraz tarty żółty ser

Pieczeń wieprzowa z knedlikami i kapustą, czyli Vepřo Knedlo Zelo

Składniki:

1 kg pieczeni wieprzowej

2 cebule

1 kwaśniejsze jabłko

sól

pieprz mielony

czosnek

rozkruszony kminek

wywar

cały kminek

tłuszcz

według potrzeby woda

dodatek:

kapusta kwaszona

1 cebula

cały kminek

słonina

sól

cukier

1 łyżka średnio mielonej mąki

Przygotowanie:

Pieczeń wieprzową solimy, nacieramy delikatnie mielonym pieprzem, mielonym lub rozkruszonym kminkiem, roztartym czosnkiem i zostawimy w naczyniu pod przykryciem w lodówce do następnego dnia.

Obraną cebulę kroimy w pół-krążki, jabłka na plastry, umieszczamy w brytfannie, w której rozpuściliśmy już tłuszcz i pozostawiliśmy kminek, aż do spienienia. Następnie dodajemy pieczeń wieprzową, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy około 3/4 godziny pod przykryciem, następnie odkryjemy i pozostawimy, aż się zarumieni z jednej strony, następnie z drugiej. Przed ostatnim obróceniem dodajemy do wypieku wywar – ilość zależy od tego, jak dużo chcemy mieć sosu z pieczeni.

Przed tym przygotujemy kwaszoną kapustę, którą gotujemy z niewielką ilością kminku i soli. Kiedy kapusta będzie gotowa, słodzimy ją do smaku i zagęszczamy cebulową zasmażką. Zasmażkę przygotujemy w następujący sposób: dajemy na patelnię tłuszcz i cebulę delikatnie pokrojoną, smażymy, aż zacznie się rumienić, dodajemy średnio zmieloną mąkę i pozostawiamy chwilę, aż się spieni. Następnie dodajemy do ugotowanej kapusty. Możemy dosłodzić do smaku.

Czeskie knedliky

Składniki

4 jajka

6 kajzerek

50 dag mąki

1/2 szklanki mleka

2 łyżeczki soli

pieprz

pietruszka

Przygotowanie:

Jajka wbijamy do miski i mieszamy z solą, dodajemy mąkę, ponownie dobrze mieszamy.Wlewamy mleko, mieszamy. Bułki kroimy w kostkę, łączymy z ciastem. Przykryjemy ściereczką i odstawiamy na pół godziny.

Gotujemy wodę i wkładamy knedle do posolonej wody. Gotujemy 15 minut. Ugotowane knedliky powinny wyplynąć na górę. Gotowe knedliky kroimy w plastry i życzymy dobrou chuť :-)

Deser Žemlovka

Składniki:

5 bułek maślanych, rogali lub 1 veka bułka paryska

około 5-8 słodkich jabłek

3 jajka

1 ,5 szklanek mleka

20 dkg twarożku

cukier

cukier waniliowy

cynamon

rodzynki

masło lub margaryna

Przygotowanie:

Jabłka obrać ze skórki , zetrzeć na tarce (większe oczka), wycisnąć z nich sok, rogale lub vekę pokroić w plasterki o średnicy około 1cm, Rozbić jaja i wymieszać w misce z mlekiem. W mleku moczymy pokrojone rogale bardzo szybko - tak, aby się tylko zmoczyły.

Nasączone – 1 część kładziemy do wysmarowanego wcześniej masłem lub margaryną do naczynia żaroodpornego czy tortownicy. Na to kładziemy 1 warstewkę białego sera sypiemy cukrem, na to starte jabłka sypiemy cukrem, cynamonem i ewentualnie rodzynkami. Następnie kolejna porcja krojonych rogali, ser, jabłka i tak 2-3 razy. Na wierzchu powinny być rogale lub bułka.

Wkładamy do wcześniej nagrzanego piekarnika, pieczemy w temperaturze około 160-180 stopni do momentu zarumienienia się rogali, czyli około 20 minut.

Smacznego!

Autor: Izabela Wodzińska

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości