Przemoc szkolna w czasach online. "Motywacja i pewne mechanizmy są te same, tylko zmieniły się narzędzia"

Przemoc szkolna w czasach online
Dokuczanie, wyzywanie oraz wyśmiewanie to zjawiska, które dość często pojawiają się na szkolnych korytarzach. Dane zebrane na przestrzeni lat przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Czy pandemia i szkoła online coś zmieniły, czy pogłębiły narastający problem? O tym opowiedział nam dr Radosław Kaczan, psychologiem z Uniwersytet SWPS, który prowadzi badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom.

Przemoc w szkołach

Na całym świecie co najmniej 1 na 3 uczniów w wieku 13-15 lat doświadczył lub doświadcza dręczenia (UNICEF, "An Everyday Lesson: #ENDviolence in Schools", 2018 r). Przerażające statystki dotyczą również Polski. Prawie połowa uczniów przyznaje się do bycia ofiarą przemocy przynajmniej raz w ciągu kilku miesięcy. Problem ten niestety wciąż narasta, a sytuacja jest o tyle trudna, że ofiary niechętnie mówią o swoich traumatycznych doświadczeniach. Co więcej, wśród wielu dorosłych ludzi panuje przekonanie, że wzajemne dokuczanie jest normalnym i nieodłącznym elementem dorastania, który uczy młodych radzenia sobie z problemami.

Przemoc ma teraz formę głównie elektroniczną. Motywacja i pewne mechanizmy są te same, tylko zmieniły się narzędzia. Ten typ przemocy nie pojawił się oczywiście teraz. On jest związany z obecnością mediów społecznościowych, forów, tego wszystkiego, z czego dzieciaki korzystają

– powiedział dr Radosław Kaczan.

Obecna sytuacja, w której dzieci uczą się w domowym zaciszu, sprawia, że rodzice mają znacznie lepszy wgląd na to, co dzieje się w życiu ich pociech. Dzięki temu mogą znacznie szybciej zareagować i pomóc dzieciom rozwiązać uciążliwy problem z rówieśnikami. Zdaniem dr Radosława Kaczana w czasie pandemii pozmieniała się także dynamika komunikacji wśród młodzieży. Z racji tego, że uczniowie nie spotykają się fizycznie, mają mniejsze pole do bezpośredniego krzywdzenia. Pytanie tylko, co w sytuacji, gdy uczniowie wrócą do szkół? Dopiero wtedy okaże się, kto stracił, a kto zyskał pozycję lidera.

Jak pomóc dziecku, gdy doświadcza przemocy ze strony rówieśników?

Zdaniem specjalisty każdy nastolatek, który spotka się z przemocą, musi przejść przez trudną sytuację. Kluczowe jest jednak to, aby nie był w tym wszystkim sam. Od tego są dorośli: rodzice czy nauczyciele, aby pomagać, rozwiązywać konflikty i dawać wsparcie. Ważne, aby osoby starsze pokazały dziecku, że ma prawo do złego samopoczucia i wyrażania emocji. Na te emocje trzeba jednak dziecku stworzyć przestrzeń.

- Obecność dorosłych jest potrzebna i taka proaktywna postawa, wychodząca naprzeciw i dopytująca, czego by w tej sytuacji potrzebowali – powiedział.

Czy całkowite wylogowanie się z życia internetowego poprawi sytuację? Zdaniem specjalisty jest to niemożliwe i wykluczone. W dzisiejszych czasach życie młodych ludzi toczy się w mediach społecznościowych. To tam prowadzone są rozmowy, odbywają się lekcje czy zajęcia dodatkowe. Rezygnacja z Internetu byłaby zatem rezygnacją z życia rówieśniczego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Awaria w elektrociepłowni. Przerwa w dostawie ciepła w połowie Warszawy. Prognoza na tę noc to minus 10 st. C

Katarzyna Zdanowicz wspomina chwilę narodzin syna. "Ledwo zdążyłam dojechać do szpitala"

Tworzy portrety nieżyjących ludzi przy użyciu sztucznej inteligencji. Mona Lisa i Szekspir wyglądają jak żywi

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości