Przedmioty codziennego użytku z żywicy. Można z niej zrobić talerzyki, a nawet malować nią obrazy

Sztuka w żywicy
Adrianna Oksiuta zainteresowała się architekturą dzięki siostrze, która studiowała na Politechnice Warszawskiej. Początkowo myślała, że chce robić to samo, co Anna. I choć poszła w jej ślady, to znalazła swoją własną, niepowtarzalną drogę. Dzisiaj robi unikatowe przedmioty z żywicy, o czym opowiedziała widzom Dzień Dobry TVN.

Na czym polega zawód architekta?

Praca architekta może niektórym błędnie kojarzyć się tylko z dekorowaniem wnętrz i dbaniem o detale. W rzeczywistości to trudne i wymagające zajęcie, które wymaga matematycznej wiedzy.

- Ta praca wbrew pozorom nie jest tylko dobieraniem obrazków i zasłonek do projektu. Jest tu dużo pracy technicznej i inżynieryjnej - powiedziała w Dzień Dobry Anna Oksiuta-Strzałkowska.

- Czasami nam architektom brakuje troszkę takiej odskoczni kreatywnej, żeby porobić coś nietypowego, mniej technicznego. Żeby pobawić się kolorem i formami. I ta pasja, którą Adzia wynalazła jest takim spełnieniem - dodała.

Siostra Anny nie przepada za techniczną stroną architektury. Dlatego znalazła w niej coś, w czym spełnia się do dzisiaj.

- Czułam bardziej kolory, materiały i poszłam do pracy we wnętrzach. Tam poznałam temat. Poszłam o krok dalej, teraz kończę magistra z architektury wnętrz i pracuję w zawodzie - usłyszeliśmy od Adrianny Oksiuty.

Sztuka w żywicy

Adrianna swoje zamiłowanie do architektury postanowiła połączyć ze sztuką, a dokładniej z żywicą i rzemiosłem z tym związanym.

- Robię podstawki, talerzyki, ale są osoby, które malują obrazy żywicą - usłyszeliśmy od twórczyni.

- To sztuka, którą można robić i wśród ludzi, którzy mają cierpliwość, lubią polerować i szlifować i zrobić z tego piękną biżuterię. Ale też dla ekstrawertyków takich jak ja, którzy chcą szybko widzieć efekt i wyżyć się twórczo - dodała.

Jak tworzyć przedmioty z żywicy?

Adrianna Oksiuta opowiedziała o etapach wykonywania przedmiotów z żywicy.

- Żywica jest ciekła, więc musimy ją wlać do specjalnej foremki. Żywicę trzeba zabarwić farbami, bądź gotowymi pigmentami. Farba daje matowy efekt, a pigment ma brokat, więc dodaje wyrazu eleganckiego - usłyszeliśmy.

- Tworzę nieregularne kształty, bo nawiązują do muszli, do małży. Chciałam oddać trochę morskiego klimatu - dodała ekspertka.

Architektka ma już swoje grono klientów, które wraca do niej po przepiękne przedmioty z żywicy.

- Często kupują to ode mnie młode dziewczyny, ale też starsze panie przychodzą i biorą dla córki, koleżanki. Wracają do mnie. I to najpiękniejszy komplement jaki mogę otrzymać - podsumowała Adrianna Oksiuta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Ludwik Lis

podziel się:

Pozostałe wiadomości